جهت استفاده از تمامی امکانات تارنمای انجمن (ایجاد موضوع،دانلود فایل و ...) لازم است،عضویت یک ساله را خریداری فرمائید. برای این کار مبلغ 50 هزار تومان را به کارت 6221061059143315 واریز نموده،سپس نام کاربری خود را به شماره 09128921121 ارسال کنید. 01-07-1402

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آشنایی با ابزار GEOREFERENCING (زمین مرجع کردن)
زمین مرجع به عنوان ابزاری به منظور اختصاص مختصات جغرافیایی به عوارض مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار فقط قادر است تا اطلاعاتی را که در نرم افزار های دیگر تولید شده اند یا به عبارتی فرمت معمول GIS نیستند را ویرایش کند و تغییر مختصات دهد (داده های نیمه خام). داده هایی مثل تصاویر ماهواره ای، عکس های هوایی، نقشه های اسکن شده و عوارض ترسیمی در نرم افزار های گرافیکی مثل اتوکد.
از انجایی که این نوع داده ها عموما دارای مختصات جغرافیایی نیستند، به هنگام استفاده از آنها در محیط جی آی اس در موقعیت درست قرار نمی گیرند. بنابراین برای ترسیم بر مبنای این نوع داده ها و یا ترکیب آنها با اطلاعات مکانی دیگر بایستی عملیات زمین مرجع کردن بر روی آنها اتفاق افتد.

.docx   آشنایی با ابزار GEOREFERENCING (زمین مرجع کردن).docx (اندازه: 466.41 KB / تعداد دفعات دریافت: 222)

پاسخ
سلام:
من یه سوال دارم و اون اینه که واسه زمین مرجع کردن ما نیاز به نقاطی داریم که نشان دهنده مختصات در نقشه مورد نظر هستند و ما به کمک آنها add control point میکنیم.
حالا سوال من اینه که اگه ما این نقاط x,y را نداشته باشیم،چجوری میتونیم زمین مرجع کنیم.
من نقشه ای دارم که مربوط به یکی از پارامترهای هیدرولوژیکی یک دشت هستش ،البته نقشه زمین مرجع اون دشت رو دارم ولی نقشه مورد نظر من یک بخشی از دشت رو پوشش میده.

لطفا هر کسی میدونه راهنمایی کنه. ممنون میشم
پاسخ
(۰۳-۲۱-۱۳۹۴، ۱۰:۴۷ ق.ظ)بابک خرم دین نوشته است: سلام:
من یه سوال دارم و اون اینه که واسه زمین مرجع کردن ما نیاز به نقاطی داریم که نشان دهنده مختصات در نقشه مورد نظر هستند و ما به کمک آنها add control point میکنیم.
حالا سوال من اینه که اگه ما این نقاط x,y را نداشته باشیم،چجوری میتونیم زمین مرجع کنیم.
من نقشه ای دارم که مربوط به یکی از پارامترهای هیدرولوژیکی یک دشت هستش ،البته نقشه زمین مرجع اون دشت رو دارم ولی نقشه مورد نظر من یک بخشی از دشت رو پوشش میده.

لطفا هر کسی میدونه راهنمایی کنه. ممنون میشم
با سلام
چندتا کار میتونید انجام بدید. اول اینکه مختصات یه سری از مناطق مشخص مربوط به اون بخش رو از روی نقشه دشت یادداشت کنید بعد بر اون اساس ژءورف رو انجام بدید. یه کار بهتر که میتونید انجام بدید اینه که بر اساس اون بخشی که دارید از دشت اصلی یه کلیپ جدا کنید که در این حالت شما دیگه میتونید بر روی همون قسمت جدا شده کار کنید.
پرواز را به خاطر بسپار...
پرنده مردنیست
پاسخ
انجام دادم ولی فایل زمین مرجع بدست اومده کجه!!!
نظرتون چیه؟
کلیپ چه جوریه؟

یادم رفت تشکر کنم ببخشید...
انقدر درگیر کار پایان نامم هستم که شب و روز ندارم!!!
پاسخ
خواهش میکنم
وقتی که مختصات UTM باشه اون کج شدگی پیش میاد. من بالاخره متوجه نشدم که چه کاری انجام دادید؟ توی همین انجمن اگه سرچ کنید در خصوص انجام کلیپ حتما مطالب آموزشی زیادی هست.
پرواز را به خاطر بسپار...
پرنده مردنیست
پاسخ
سلام
شما وقتی مختصات نقاط عکسی رو ندارید و فایلی دارید که داری مختصات زمینی هست میتونید از طریق مشخص کردن نقاط نظیری که هم در نقشه غیر مختصات دارتون و هم در نقشه مختصات دارتون با استفاده از add control ponitمختصات را برای نقاطی که در نقشه مختصات دارتون هست وارد کنید. منتهی باید نقاط کنترل بیشتری وارد کنید تا بر روی هم درست قرار بگیرند و توجه کنید که میزان خطاتون هم RMS پایین باشه. انقد نقاط وارد کنید تا درست بر روی هم قرار بگیرد.
اگر فایل زمین مرجعتون کج شده داری اعوجاج هست باید در وارد کردن نقاط همسان دقت لازم رو بکنید. نتونستید بهم ایمیل کنید براتون انجامش بدم.
masoum.agh@outlook.com
پاسخ
درست شد دستتون درد نکنه...
من تازه وارد سایت شدم و دارم از تجربیات شما دوستان استفاده میکنم.
پاسخ
(۰۳-۲۳-۱۳۹۴، ۰۱:۵۰ ق.ظ)بابک خرم دین نوشته است: درست شد دستتون درد نکنه...
من تازه وارد سایت شدم و دارم از تجربیات شما دوستان استفاده میکنم.

قبل از اینکه راجع به clip کردن ازتون بپرسم.
یه سوال مهم دیگه دارم.
من الان نسخه10.3 رو نصب کرده دارم.که نصبش به نسبت نسخه های قبلی ساده تره ولی یه مشکلی برام پیش اومده اونم اینه که ظاهرا نرم افزار (باگ)
داره!!!
من دارم دو تا نقشه رستری رو از لحاظ آماری با هم مقایسه میکنم ،نرم افزار این کار رو با گزینه multivariation که داخل spatial analyst هست انجام میده.
ولی متاسفانه اعداد متفاوتی رو بهم میده!!!
در صورتی که اگه 100 بار هم 2 تا نقشه مقایسه بشن،جواب باید یکی باشه...
شنیدم که نسخه 9.3 از بقیه بهتر بوده .نظر شما چیه؟
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  روش محاسبه معابر بین بلوک های شهری قطعا خوشتون میاد behzad1370 6 7,007 ۰۲-۰۳-۱۴۰۰، ۱۱:۱۷ ق.ظ
آخرین ارسال: محیا صالحی
  آموزش Tracking analyst مصطفی شعبانی 0 1,552 ۱۰-۰۳-۱۳۹۹، ۰۸:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: مصطفی شعبانی
  آموزش فارسی Geostatistical Analyst مصطفی شعبانی 0 1,318 ۰۸-۳۰-۱۳۹۹، ۰۶:۰۱ ب.ظ
  تئوری مکان یابی مصطفی شعبانی 0 1,442 ۰۸-۲۴-۱۳۹۹، ۰۱:۲۲ ق.ظ
  سیستم تصویر لامبرت مصطفی شعبانی 0 1,490 ۰۸-۱۸-۱۳۹۹، ۰۶:۰۶ ب.ظ
  تحلیل دید مصطفی شعبانی 0 941 ۰۸-۱۳-۱۳۹۹، ۰۹:۲۰ ب.ظ
  GIS برخط (Online GIS) مصطفی شعبانی 0 845 ۰۸-۰۹-۱۳۹۹، ۰۲:۱۹ ق.ظ