جهت استفاده از تمامی امکانات تارنمای انجمن (ایجاد موضوع،دانلود فایل و ...) لازم است،عضویت یک ساله را خریداری فرمائید. برای این کار مبلغ 50 هزار تومان را به کارت 6221061059143315 واریز نموده،سپس نام کاربری خود را به شماره 09128921121 ارسال کنید. 01-07-1402

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال منطق فازی وزن دار
من نقشه های رستر رو آماده کردم و در نرم افزار expert choice وزن هر کدام از نقشه هایم (معیار) را بدست آوردم و reclassify کردم الان می خوام این وزنها را در نقشه هایم اثر بدهم و نقشه نهاییم هم با روش فازی (گاما) همپوشانی کنم آیا می تونم از دستور Overlay Weighted ابتدا نقشه ها را با وزنشان یکبار همپوشانی کنم و سپس با دستور fuzzy overlay هم یکبار نقشه ها را همپوشانی کنم و این دو نقشه را با هم overlay کنم؟ چونکه در overlay fuzzy نمیدونم که چطوری میشه وزن معیارها رو اعمال کرد
پاسخ
با سلام
شما می بایستی یا از Fuzzy overlay استفاده کنید که وزن روی لایه ها اعمال نمی شود. البته می بایستی عرض کنم در ترکیب فازی Fuzzy overlay نیز لایه ای که دارای اهمیت بیشتری است با توجه به تابع فازی ما انتخاب می شود
ولی اگر بخواهید با روش ahp ابتدا بروی لایه ها وزن اعمال کنید
ابتدا لایه ها رو با fuzzy membership به فازی ببرید
سپس وزن لایه ها رو لایه ها اعمال کنید و در نهایت انها رو با هم ترکیب کنید
حسبی الله
پاسخ
ممنون میشه بگید چطور وزن لایه ها رو در fuzzy membership اعمال کنم؟ منظورتون اینه که ابتدا fuzzy membership، سپس Overlay Weighted و سپس این دو نقشه رو Fuzzy overlay بگیرم؟
پاسخ
سلام. شما باید اول با دستور fuzzy membership همه لایه هاتونو فازی کنید. بعد دستور weighted sum رو سرچ کنید. توی این دستور که باز میکنید باید همه لایه هاتون رو که فازی کردید رو add کنید. بعد جلوی هر لایه، در ستونی که نوشته weight وزن مربوط به لایه رو وارد کنید. بعد ok. اینطوری میشه که وزن ها به لایه هاتون اعمال میشه.
پاسخ
ممنون یعنی با این طریق انگار که من نقشه هام با Fuzzy overlay با وزنشان جمع فازی انجام دادم
در fuzzy membership عدد divisor را همان تعداد کلاسهام بدم؟
پاسخ
سلام. شما باید اول با دستور fuzzy membership همه لایه هاتونو فازی کنید. بعد دستور weighted sum رو سرچ کنید. توی این دستور که باز میکنید باید همه لایه هاتون رو که فازی کردید رو add کنید. بعد جلوی هر لایه، در ستونی که نوشته weight وزن مربوط به لایه رو وارد کنید. بعد ok. اینطوری میشه که وزن ها به لایه هاتون اعمال میشه.

با عرض سلام فرمایشاتتون متین منتها واسه اعمال وزن تا جایی که بدون باید از رستر کلکیولت باید استفاده بشه
پاسخ
ممنون ولی از raster calculator برای منطق بولین استفاده کردم
پاسخ
تو دستور فازی اصلا گزینه ای با عنوان divisor ندیدم. ببخشید یکم خلاصه توضیح دادم. شما اول باید لایه های رستریتونو با دستور recllasify کلاس بندی کنید و بهتره که کلاساتون تو یه بازه مثلا 0 تا 10 باشه.یعنی به کلاسی که کمترین تاثیر رو داره عدد 0 و به کلاسی که بیشترین تاثیر رو داره عدد 9 بدید. در واقع زیر لایه هاتونو وزن دادید. بعد این لایه های ریکلس شده رو تو fuzzy membership اضافه کنید. اینجوری وزنی که در هر لایه ضرب کردید به زیرلایه ها هم اعمال میشه.
پاسخ
با سلام. دوست عزیز شما باد اول کلاس بندی بعدش fuzzy membership و در نهایت وزن بدهید
پاسخ
(۰۵-۲۷-۱۳۹۴، ۱۰:۴۱ ق.ظ)z.a نوشته است: تو دستور فازی اصلا گزینه ای با عنوان divisor ندیدم. ببخشید یکم خلاصه توضیح دادم. شما اول باید لایه های رستریتونو با دستور recllasify کلاس بندی کنید و بهتره که کلاساتون تو یه بازه مثلا 0 تا 10 باشه.یعنی به کلاسی که کمترین تاثیر رو داره عدد 0 و به کلاسی که بیشترین تاثیر رو داره عدد 9 بدید. در واقع زیر لایه هاتونو وزن دادید. بعد این لایه های ریکلس شده رو تو fuzzy membership اضافه کنید. اینجوری وزنی که در هر لایه ضرب کردید به زیرلایه ها هم اعمال میشه.
سلام ببخشید من میخوام برای مکانیابی لایه هامو فازی کنم،اول از دستور distance استفاده کردم،الان چطور لایه های ریکلاس شده را در fuzzy memebership،ریکلاسشون معلوم می شود،فرضا در مرحله ریکلاس برای لایه بزرگراه گفتتم 0-100عدد0 میگیره،100-500 عدد 8میگیره ،در مرحلهبعد که fuzzy membership اجرا میکنم اون ریکلاسا چطور رو لایه هام اعمال کنم
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تهیه نقشه شیب ghogha 7 3,990 ۰۸-۰۱-۱۳۹۹، ۰۶:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: ghogha
  لینک بزرگترین گروه GIS ( پرسش و پاسخ ) در تلگرام فردین آژغ 1 3,516 ۰۶-۱۷-۱۳۹۹، ۱۲:۵۰ ب.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  تبلیغات فردین آژغ 0 985 ۰۶-۱۷-۱۳۹۹، ۱۲:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  نیاز به نقشه های ،جنس خاک، شیب، جهت شیب و جنس زمین همدان kazem akbari 8 5,779 ۰۲-۰۵-۱۳۹۸، ۱۲:۱۰ ق.ظ
آخرین ارسال: Alireza1373
  تصویر ماهواره ای با کیفیت بالا فردین آژغ 1 3,001 ۱۰-۰۶-۱۳۹۷، ۰۲:۵۰ ب.ظ
آخرین ارسال: mohammad278
  مشکل لایسنس gis 9.3 dehdari70 1 2,718 ۱۲-۰۸-۱۳۹۶، ۰۶:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: مهدی مرادی
  درخواست afsan 5 5,183 ۱۰-۲۰-۱۳۹۶، ۱۲:۱۰ ق.ظ
آخرین ارسال: faeze
  خطای 010267 و 010328 در gis rezashadi 4 7,359 ۰۹-۱۸-۱۳۹۶، ۰۶:۴۷ ب.ظ
آخرین ارسال: erosin
  انجام پروژه های GIS rahmati_gis 0 2,311 ۰۵-۱۳-۱۳۹۶، ۰۷:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: rahmati_gis
  ابزار آب زیرزمینی در GIS HamidKazemitabar 1 2,325 ۰۴-۱۸-۱۳۹۶، ۰۴:۳۵ ب.ظ