جهت استفاده از تمامی امکانات تارنمای انجمن (ایجاد موضوع،دانلود فایل و ...) لازم است،عضویت یک ساله را خریداری فرمائید. برای این کار مبلغ 50 هزار تومان را به کارت 6221061059143315 واریز نموده،سپس نام کاربری خود را به شماره 09128921121 ارسال کنید. 01-07-1402

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال در مورد آموزش منطق فازی
سلام
از دوستان کسی فیلم آموزشی راجع به آموزش کاربردی منطق فازی داره؟ من 15 تا شاخص واسه ارزیابی آسیب پذیری نواحی شهری در برابر زلزله آماده کردم و وزن هر کدام رو دارم...حالا میخوام به روش فازی عمل همپوشانی رو انجام بدم میشه بگید چیکار کنم؟؟ ممنون
پاسخ
(۰۹-۱۶-۱۳۹۳، ۰۳:۵۶ ب.ظ)karimireza نوشته است: سلام
از دوستان کسی فیلم آموزشی راجع به آموزش کاربردی منطق فازی داره؟ من 15 تا شاخص واسه ارزیابی آسیب پذیری نواحی شهری در برابر زلزله آماده کردم و وزن هر کدام رو دارم...حالا میخوام به روش فازی عمل همپوشانی رو انجام بدم میشه بگید چیکار کنم؟؟ ممنون

با سلام
به لینک زیر مراجعه کنید (جالبه که خیلی از دوستان حتی از این پست هم خبر ندارن!)
http://forum.arcgis.ir/Thread-%D9%81%DB%...9%87%D8%A7
پرواز را به خاطر بسپار...
پرنده مردنیست
پاسخ
اون فایلی که شما فرمودید رو قبلا دیدم...ولی تو مقاله های زیادی که دیدم مینویسن که تابع فازی رو باید مشخص کنیم تابع گاوسی و لارج و غیره...این تابع منو گیج کرده که کدام مرحله هست و به چه درد میخوره اصلا کجای جی ای اس و تو چه مرحله ای این تابع رو باید استفاده کنم ؟ تو کدوم مرحله وزن دهی میکنن؟ در حالت کلی اگه فرایند گام به گام رو یه نفر برام بگه ممنون میشم فقط در حد عنوان
پاسخ
(۰۹-۱۶-۱۳۹۳، ۰۴:۵۹ ب.ظ)karimireza نوشته است: اون فایلی که شما فرمودید رو قبلا دیدم...ولی تو مقاله های زیادی که دیدم مینویسن که تابع فازی رو باید مشخص کنیم تابع گاوسی و لارج و غیره...این تابع منو گیج کرده که کدام مرحله هست و به چه درد میخوره اصلا کجای جی ای اس و تو چه مرحله ای این تابع رو باید استفاده کنم ؟ تو کدوم مرحله وزن دهی میکنن؟ در حالت کلی اگه فرایند گام به گام رو یه نفر برام بگه ممنون میشم فقط در حد عنوان

مراحل فازی سازی به سه مرحله خلاصه میشه:
1 فازی سازی :در این مرحله شما باید 15 تا معیاری که آماده کردید براساس توابع فازی با ابزار fuzzy membership (و براساس هدف استفاده از معیارها و تاثیر هر معیار تو زلزله) با قوانین فازی لایه ها و معیارهای خود را فازی کنید. مثلا تو زلزله لایه گسل یکی از معیارهاست و هرچقدر از گسل دور باشیم امکان زلزله کمتر است. پس شما باید براساس تابع خطی موجود در ابزار فوق لایه خود رو فازی کنید به طوری که هر چقد به گسل نزدیک باشید حداقل امتیاز و هر چقدر دور باشید حداکثر امنیاز داشته باشد. لایه هایی که فازی میکنید باید بین صفر تا یک یا صفر تا 255 قرار بگیرن.
2 استفاده از قوانین فازی :
در این مرحله از ابزار fuzzy overly استفاده میشه و قوانینی که باید استفاده کنید مثل and و or داخل این ابزار هست.
3 غیر فازی سازی:
این مرحله بعد از انجام مرحله دوم است که لایه ی خروجی خود را از حالت فازی خارج میکنید. مثلا طبقه بندی به کلاس های پرخطر و کم خطر و خطر متوسط میکنید.
من پیشنهاد میکنم از ابزار fuuzy موجود در نرم افزار IDRISI استفاده کنید. چرا که هم راحت و هم کاملتر از arcgis هست.

موفق باشید.
پاسخ
ممنون
پاسخ
(۰۹-۱۶-۱۳۹۳، ۰۶:۵۸ ب.ظ)karimireza نوشته است: ممنون

برای انتخاب نوع تابع فازی برای شاخص ها از کجا بدونم که برای مثلا شاخص تعداد خانوار کدوم تابع رو باید انتخاب کنم؟منظورم اینه که مبنای انتخاب تابع برای هر شاخص چیه؟
پاسخ
(۰۹-۱۶-۱۳۹۳، ۰۹:۰۴ ب.ظ)karimireza نوشته است:

برای انتخاب نوع تابع فازی برای شاخص ها از کجا بدونم که برای مثلا شاخص تعداد خانوار کدوم تابع رو باید انتخاب کنم؟منظورم اینه که مبنای انتخاب تابع برای هر شاخص چیه؟

شما دارین پایان نامه انجام میدین پس باید به دو نکته توجه داشته باشین یکی مطالعه در مورد مبانی نظری کاری که دارین انجام میدین دوم مطالعه در مورد مدل منطق فازی . اگه یه مدت کوتاهی وقت بزارید و در مورد مبانی نظری کارتون مطالعه کنید به راحتی تاثیر هر یک از معیارها رو متوجه میشوید. و متوجه خواهید شد که از کدوم تابع فازی باید استفاده بشه. در مورد نوع تابع سایت میتونه کمکتون کنه اما در مورد مبانی نظری باید خودتون مطالعه بفرمائید.
پاسخ
یه سوال
شما سه مراحله برای فازی سازی گفتید...روش owa تو کجای این مراحل کاربرد داره؟ اصلا تو فازی سازی نیازی به وزن دادن به شاخص ها هست؟
پاسخ

مبنای انتخاب توابع براساس نوع کارکردی که هر تابع داره بستگی داره. مثال گسلی که زدم به این خاطر از تابع خطی استفاده میکنیم که این تابع به صورت خطی به نزدیکترین نقطه گسل ارزش صفر و به بیشترین ارزش یک میدهد. درواقع مقادیر فاصله لایه فاصله از گسل (که از طریق تابع Distance تعیین میشه) به صورت خطی بین صفر و یک قرار میگیره.

(۰۹-۱۷-۱۳۹۳، ۱۱:۳۸ ب.ظ)مهدی مرادی نوشته است:

مبنای انتخاب توابع براساس نوع کارکردی که هر تابع داره بستگی داره. مثال گسلی که زدم به این خاطر از تابع خطی استفاده میکنیم که این تابع به صورت خطی به نزدیکترین نقطه گسل ارزش صفر و به بیشترین ارزش یک میدهد. درواقع مقادیر فاصله لایه فاصله از گسل (که از طریق تابع Distance تعیین میشه) به صورت خطی بین صفر و یک قرار میگیره.

دوست عزیز روش OWA روش فازی سازی نیست. روشی برای تصمیم گیری و انتخاب بهترین مکان هستش. تو این روش تنها از مرحله اول فازی استفاده میشه چرا که فقط لایه ها رو فازی میکنیم و بعد براساس درجه اهمیت و نوع تاثیری که در مطالعه ما داره تو فرمول OWA قرار میگیره. این مباحث به خوبی تو نرم افزار ادریسی توضیح داده شده است. لطفا این توتوریال این نرم افزار رو مطالعه بفرمایید.
پاسخ
(۰۹-۱۶-۱۳۹۳، ۰۳:۵۶ ب.ظ)karimireza نوشته است: سلام

با سلام
دوست عزیز karimireza
تهیه نقشه آسیب پذیری زلزله آیا موضوع پایان نامه شماست؟
اگرامکانش هست لطفا15 معیارتون رو بگین والبته وزناشون؟
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Music تراکم کرنل نقاط جرم خیز و همبستگی آن با تراکم جمعیت در منطقه baranazx 0 6,552 ۰۵-۱۴-۱۴۰۲، ۰۹:۰۹ ق.ظ
آخرین ارسال: baranazx
  درج نام برای نقاط mohsen1400 0 15,434 ۱۱-۲۷-۱۴۰۰، ۰۷:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsen1400
  شیپ فایل جزیه هرمز Adel137 3 15,556 ۱۱-۲۴-۱۴۰۰، ۰۱:۱۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Adel137
Star درخواست شیپ فایل جزیره هرمز+تصویر ماهواره ای elahe.talebi 4 3,728 ۱۱-۲۱-۱۴۰۰، ۰۹:۲۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Adel137
  محدود کردن کریجینگ به ایران mohsen1400 0 14,659 ۱۱-۲۱-۱۴۰۰، ۱۲:۴۲ ق.ظ
  محدود کردن کریجینگ به ایران mohsen1400 0 14,851 ۱۱-۲۱-۱۴۰۰، ۱۲:۳۹ ق.ظ
  Geostatistical Analyst mohsen1400 1 15,070 ۱۱-۱۹-۱۴۰۰، ۱۰:۱۷ ق.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  برطرف نمودن خطای مربوط به عدم شناسایی نقشه dem در محیط GIS hhabibi61 1 15,269 ۱۱-۱۴-۱۴۰۰، ۱۱:۳۰ ق.ظ
  شیپ فایل شهر تهران زهرا2 1 15,654 ۱۱-۰۹-۱۴۰۰، ۱۰:۲۲ ق.ظ
  کهرنکردن قسمت سرچ ارک مپ Gis777 1 15,735 ۰۹-۲۷-۱۴۰۰، ۰۶:۴۱ ب.ظ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

برای عضویت در خبرنامه جی آی اس ایمیل خود را وارد نمایید:

Delivered by خبرنامه جی آی اس