جهت استفاده از تمامی امکانات تارنمای انجمن (ایجاد موضوع،دانلود فایل و ...) لازم است،عضویت یک ساله را خریداری فرمائید. برای این کار مبلغ 50 هزار تومان را به کارت 6221061059143315 واریز نموده،سپس نام کاربری خود را به شماره 09128921121 ارسال کنید. 01-07-1402

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال در مورد AHP
دوستان خسته نباشید یه سوال:
وقتی معیارها و زیر معیارها رو از طریق مدل AHP وزن دهی میکنیم بعد از آن این وزن ها رو چطور باید در نتیجه گیری نهایی اعمال کنیم؟ مثلا لایه ارتفاعی من سه زیر معیار داره بصورت کمتر از 1000 متر بین 1000 تا 2000 و بیشتر از 2000 متر. وزن هر کدوم از این زیرمعیارها رو از طریق مدل AHP بدست می آریم اما چطور اعمال کنیم؟

با تشکر از محبتتون
پاسخ
(۰۲-۰۵-۱۳۹۳، ۰۲:۱۵ ب.ظ)احمد مرادی نوشته است: دوستان خسته نباشید یه سوال:
وقتی معیارها و زیر معیارها رو از طریق مدل AHP وزن دهی میکنیم بعد از آن این وزن ها رو چطور باید در نتیجه گیری نهایی اعمال کنیم؟ مثلا لایه ارتفاعی من سه زیر معیار داره بصورت کمتر از 1000 متر بین 1000 تا 2000 و بیشتر از 2000 متر. وزن هر کدوم از این زیرمعیارها رو از طریق مدل AHP بدست می آریم اما چطور اعمال کنیم؟

با تشکر از محبتتون

شما میتونید از Raster Calculator یا از Weighted Sum استفاده کنید
پرواز را به خاطر بسپار...
پرنده مردنیست
پاسخ
(۰۲-۰۵-۱۳۹۳، ۰۲:۱۵ ب.ظ)احمد مرادی نوشته است: دوستان خسته نباشید یه سوال:

با تشکر از محبتتون

فکر میکنم این پاور پوینت می تونه کمکتون کنه

فایل‌(های) پیوست شده
.pptx   AHP.pptx (اندازه: 583.44 KB / تعداد دفعات دریافت: 123)
پاسخ
شما میتونید از Raster Calculator یا از Weighted Sum استفاده کنید
[/quote]

دوست عزیز با تشکر از وقتی که گذاشتید شما می فرمایید از Raster Calculator استفاده کنم چطوری؟ وزن زیرمعیارهایی (مثلا طبقات ارتفاعی که گفتم) که بدست آودم رو ضرب در لایه کنم خروجی یه لایه داریم (لایه ارتفاع) که میشه خود میعاری که وزن را با خود دارد، حال ارزش خود لایه (ارتفاع) رو که از مدل ahp گرفتیم رو هم باید ضرب در همان لایه ای که از Raster Calculator خروجی گرفتیم ، کنیم؟
بیشتر توضیح بدبد متوجه نمیشم Huh
پاسخ
شما میتونید وزن های معیارها رو به صورت جدا اعمال کنید اما وقتی زیرمعیار دارید دیگه وزن مربوط به همه زیر معیارهارو باید وارد کنید. از Expert Choice استفاده کردید دیگه؟ این نرم افزار در نهایت وزن هایی که بهتون میده مجموعشون برابر با یک میشه. اگه یه تصویر از وزن هایی که بدست آوردید بزارید بهتر میشه کمک کرد. بازم میگم وزن زیر معیارها رو که مجموعشون میشه یک اعمال کنید اما میتونید واسه معیارها هم این کار رو انجام بدید.
پرواز را به خاطر بسپار...
پرنده مردنیست
پاسخ
آقای مهندس فردین درست می فرمایند وزن هر زیرمعیار رو بدست آورد و نهایتا آن وزن ها رو در معیار اصلی تاثیر بدهید. ولی نرم افزار Expert choice تنها برای بدست آوردن وزن هستش ولی برای اعمال وزن براساس متدهای MCDM صورت میگیره.
پاسخ
اگه درست متوجه شده باشم مشکل شما نحوه ی اعمال وزن زیر معیارها در Raster Calculator هستش.
برای اعمال وزن زیر معیار ها در Raster Calculator از تابع con استفاده کنید.به عنوان نمونه مثالی که خودتون در بالا در ارتباط ارتفاع آوردید به این صورت محاسبه میشود:

(۰۲-۰۷-۱۳۹۳، ۰۱:۲۹ ق.ظ)ariani نوشته است: اگه درست متوجه شده باشم مشکل شما نحوه ی اعمال وزن زیر معیارها در Raster Calculator هستش.
برای اعمال وزن زیر معیار ها در Raster Calculator از تابع con استفاده کنید.به عنوان نمونه مثالی که خودتون در بالا در ارتباط ارتفاع آوردید به این صورت محاسبه میشود:

یه نکته را هم توجه داشته باشید در اینجا وزن ها را به عنوان نمونه 0.222و 0.333 و 0.444 صدم قرار دادم.

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
این فرمولی که شما دوست عزیز در RASTER CAL نوشتید و از ابزار CON استفاده کردید وزن ها رو با مقادیر جایگزین کردین در حالی که باید وزن ها رو به مقادیر ارزشی پیکسل ضرب کنید پس این فرمول درست نیست
پاسخ
(۰۲-۰۷-۱۳۹۳، ۰۸:۵۸ ق.ظ)مهدی مرادی نوشته است: این فرمولی که شما دوست عزیز در RASTER CAL نوشتید و از ابزار CON استفاده کردید وزن ها رو با مقادیر جایگزین کردین در حالی که باید وزن ها رو به مقادیر ارزشی پیکسل ضرب کنید پس این فرمول درست نیست

ممنون میشم بیشتر توضیح بدین چطور و با چه روشی وزن زیر معیارها را درRASTER CAL برا لایه ها اعمال کنیم؟؟
پاسخ
اون فرمولی که شما نوشته بودین جایگزین کردن مقادیر پیکسلی هر زیرمعیار با وزنها بود ولی دراصل باید ضرب کرد!!!
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  راهنمایی جهت حذف عوارض از DEM Zahra530 2 2,347 ۰۸-۱۵-۱۳۹۹، ۰۷:۱۰ ب.ظ
آخرین ارسال: Zahra530
  چرا مقدار ولیو فایل flow accumulation را در مپ الجبرا عدد 2500=> میزنند؟ kimia352 0 1,283 ۱۲-۰۸-۱۳۹۸، ۰۴:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: kimia352
  ترکیب لایه های خطی با حفظ ویژگی عرض هر لایه majidzarean 0 1,611 ۰۶-۰۲-۱۳۹۸، ۰۴:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: majidzarean
  نحوه محاسبه درصد پوشش با NDVI kamkar 0 1,647 ۰۸-۱۲-۱۳۹۷، ۰۴:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: kamkar
  شبکه بندی یک پلیگون و تعیین مختصات جغرافیایی مرکز شبکه ها saharsm 1 2,614 ۰۶-۰۵-۱۳۹۷، ۰۲:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  کپی کردن از یک line feature در arcgis مثلا به تعداد 50 عدد samaa 2 2,799 ۰۳-۲۶-۱۳۹۷، ۰۱:۰۰ ب.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  هزینه پروژه جی آی اس چقدر است؟ کریمی 6 7,544 ۰۳-۲۲-۱۳۹۷، ۰۲:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: nadiri
  آموزش کار با template rahmati-gis 0 1,764 ۱۱-۲۶-۱۳۹۶، ۱۱:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: rahmati-gis
  حذف نقاط در شیپ فایل rza 4 6,603 ۱۱-۱۸-۱۳۹۶، ۱۱:۵۸ ق.ظ
آخرین ارسال: alish
  قرار دادن عکس هوایی بر روی طرح fariba 1 3,290 ۱۰-۱۷-۱۳۹۶، ۱۱:۴۸ ق.ظ
آخرین ارسال: fariba

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

برای عضویت در خبرنامه جی آی اس ایمیل خود را وارد نمایید: