ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مدیریت ریسک در پروژه های فناوری اطلاعات
09-21-2016, 03:20 PM
ارسال: #1
مدیریت ریسک در پروژه های فناوری اطلاعات
در پارادایم نوین حاکم بر بازار فناوری اطلاعات، یکی از نکاتی که در آن حائز اهمیت است، شناسایی مخاطرات یا ریسک های موجود، تلاش برای کاهش اثرات مخرب و تخفیف میزان انحراف از اهداف در صورت رخداد هر ریسک است.

کسب و کار حوزه فناوری اطلاعات با توجه به پیچیدگی ذاتی، مستعد بروز مخاطره است و بدین خاطر لازم است با مدیریت ریسک، پروژه ها را تا حد امکان از تخریب ناشی از بروز رخدادها، مصون نگه داشت. مفهوم مدیریت مخاطرات یا Risk Management نیز به تعریف فرایندی مدون برای شناسایی و ارزیابی ریسک ها و انتخاب راهبردهای اداره و روش تقابل با آن ها میپردازد. پرسش اصلی این است که اساسا مخاطره بر چه موضوعی رخ میدهد و حاصل ظهور آن چیست؟ پاسخ این است که دارایی های کسب و کار مشخصا در معرض ریسک هستند.
این دارایی ها میتوانند همانند زیرساختهای فیزیکی، سایت طراحی شده طراحی پورتال و تجهیزات سخت افزاری مشهود بوده یا همچون ارزش سرمایه انسانی، دانش، اطلاعات و حتی اعتبار و برند سازمان، نامشهود باشند مدیریت ریسک از گامهای متعددی مشتمل بر شناسایی و تحلیل برای اتخاذ تصمیم و روش برخورد، برنامه ریزی اقدامات در زمان رخداد، پایش نتایج و اقدامات اصلاحی پس از بروز تشکیل میشود. طی این گامها، دارایی ها، نقاط آسیب پذیر هریک و ریسک های مرتبط شناسایی شده و شرایط بروز هر مخاطره، زمان و مکان بروز، میزان احتمال و اثر تخریب وقوع رخداد، برآورد میشود. همچنین لازم است به صورت پیشگیرانه، برای زمان مواجهه با هر مخاطره ای، اقدامات مرتبط با بازیابی واقعه یا Disaster Recovery و برنامه پشتیبان را پیش بینی کرد.
باید پذیرفت که ریسک را نمیتوان کاملا از بین برد. و در مواجهه با هر مخاطره، گزینه ها از مجموعه چهار رویکرد مشخص بیرون نخواهند بود: میتوان ریسک را با کاهش احتمال بروز آن از طریق کنترل و نظارت مستمر بر شرایط رخداد و تقویت نقاط آسیب پذیری تخفیف داد؛ میشود با درک صرفه و صلاح، مخاطره ای را با مخاطره دیگر تعویض کرد. گاه میتوان از طریق روش های مرسوم (مانند بیمه) ریسک را به شخص دیگری منتقل کرد و در پاره ای از مواقع نیز با تعیین سطح تخریب و محاسبه هزینه و فایده، به ناچار می بایست درصدی از ریسک را پذیرفت.
فراموش نکنیم که ریسک ها میتوانند بر یکدیگر اثرگذار باشند. یعنی وقوع یا کاهش ریسکی ممکن است موجب شدت و ضعف شرایط ظهور یا عواقب ریسک دیگر شود. برای همین همواره برای انتخاب رویکرد یا اولویت دهی مقابله، حاصل ضرب میزان اثرگذاری در اضطرار معیاری تعیین کننده خواهد بود.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
12-25-2016, 01:46 PM
ارسال: #2
RE: مدیریت ریسک در پروژه های فناوری اطلاعات
مرسی ممنون
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
05-25-2017, 12:15 PM
ارسال: #3
RE: مدیریت ریسک در پروژه های فناوری اطلاعات
با وجود جذابیت‌های خاص پروژه‌های فناوری اطلاعات از نظر قابلیت ایجاد تغییر و تحولات مثبت فراوان در سازمان‎ها، ترس از عدم موفقیت و شکست این پروژه‌ها همواره مانعی بر سر راه پیاده‌سازی آن‎ها بوده است. در دنیای کسب و کار امروز، سازمان‎ها به شکلی بنیادین تغییر کرده و هیچ شباهتی به سازمان‎های دیروز ندارند. سازمان‎ها باید با ساختارهای منعطف‎تر،‌ هموارتر و یادگیرنده‎تر و مبتنی بر شبکه جایگزین می‎شدند. بنابراین، توجه‎ها به سمت روش‎های متفاوتی در سازماندهی کارها معطوف شده است که سازمان‎های مجازی قادر به انجام آن بودند. هدف از ارایه مقاله این است که عوامل حیاتی موفقیت در مدیریت ریسک پروژه‎های فناوری اطلاعات را در سازمان‎های مجازی بیابد تا با استفاده از این عوامل، ضریب موفقیت مدیریت ریسک پروژه‎های فناوری اطلاعات در سازمان‎های مجازی را بتوان افزایش داد. پژوهش حاضر از نظر هدف کاربردی و شیوه گردآوری اطلاعات پژوهش توصیفی ـ تحلیلی از شاخه‎ی مطالعه موردی از نوع مطالعه چند موردی. ابزار آن، مصاحبه و پرسشنامه و جامعه‎ی آماری، مدیران و کارشناسان سه سازمان مجازی در حوزه‎ی پروژه‎های فناوری اطلاعات است. در این پژوهش ابتدا ریسک‎های موجود در پروژه‎های فناوری اطلاعات شناسایی و گروه‎بندی و سپس ارزیابی شده، در نهایت با تشکیل گروه کانونی، ریسک‎های بنیادی استخراج و عوامل حیاتی موفقیت برای ریسک‎های با اولویت بالا تعیین شده است.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان


علاقه مندی هادرباره ماامکانات وبسایت
Persian Translation by MyBBIran.com - Ver: 4.0
Powered by MyBB, © 2002-2017 MyBB Group.
طراحی قالب : انجمن تخصصی GIS
قدرت گرفته :
ww.arcgis.ir
تماس با ما
بازگشت به بالا
حالت آرشیو