جهت استفاده از تمامی امکانات تارنمای انجمن (ایجاد موضوع،دانلود فایل و ...) لازم است،عضویت یک ساله را خریداری فرمائید. برای این کار مبلغ 50 هزار تومان را به کارت 6221061059143315 واریز نموده،سپس نام کاربری خود را به شماره 09128921121 ارسال کنید. 01-07-1402

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مساحت پارسل ها در نقشه های رستری
میشه کمک کنید دوستان . چه کسی می دونه از کجا باید مساحت هر پارسلمو دربیارم؟ و یک سوال مهم تر اینکه چطوری میتونم فقط بخش هایی از یک نقشه رستری رو مساحت سطوح طبقه بندی شده شو در بیارم. مثلا تصویر زیر خیلی از بخش ها رو خود جی آی اس به نقشه اضافه کرده که محاسبات منو اشتباه می کنه. چطوری فقط تعداد و مساحت پارسل هایی رو حساب کنم که داخل مرز خاکستری هستند؟

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
این نقشه که اصلا پارسلی وجود نداره منظورتون سلوله؟
پاسخ
منظورم cell size هست. چطوری مساحتشو کشف کنم هر cell رو؟ نقشه رستری هست.اینی که گذاشتم عکسشه
پاسخ
(۰۵-۱۷-۱۳۹۵، ۱۱:۲۴ ق.ظ)M.Noori نوشته است: منظورم cell size هست. چطوری مساحتشو کشف کنم هر cell رو؟ نقشه رستری هست.اینی که گذاشتم عکسشه

سلام دوست عزیز فایلهای رستری که طبقه بندی شده اند و یا از وکتور به رستر تبدیل شده اند ی ستونی به اسم count دارند که تعداد پیکسل در هر طبقه رو نشان میدهند. شما باید یه فیلد درست کنید و با رستر کلیولیتور این ستون count رو به cell size ^2 ضرب کنید مساحت هر کلاس بدست میاد.
مساهت هر پیکسل هم cell size * 2 میشه مساحت هر پیکسل.
از تب source پنجره پراپرتیز هم میتونید اندازه سل سایز رو ببینید.
دقت کنید لایتون حتما باید سیستم مختصات utm باشه.

(۰۵-۱۷-۱۳۹۵، ۱۰:۴۳ ق.ظ)M.Noori نوشته است: میشه کمک کنید دوستان . چه کسی می دونه از کجا باید مساحت هر پارسلمو دربیارم؟ و یک سوال مهم تر اینکه چطوری میتونم فقط بخش هایی از یک نقشه رستری رو مساحت سطوح طبقه بندی شده شو در بیارم. مثلا تصویر زیر خیلی از بخش ها رو خود جی آی اس به نقشه اضافه کرده که محاسبات منو اشتباه می کنه. چطوری فقط تعداد و مساحت پارسل هایی رو حساب کنم که داخل مرز خاکستری هستند؟

این تین که شما درست کردید اشتباهه محاسبات شم رو غلط میکنه موقع درست کردن تین همزمان که لایه نقاط ارتفاعی رو وارد میکنید یه لایه مرز رو هم وارد کنید تا تین رو داخل خود لایه مرز درست کنه.
پاسخ
ممنون از پاسختون
من تین رو با خطوط تراز و قله ها می سازم. اما الان که مرز محدوده رو هم وارد کردم تاثیری در اضافه شدن نواحی اطرافش نذاشت. میشه بگین از کدوم ابزار باید استفاده کنم که در ساخت تین مرز رو بفهمه؟
یه نکته دیگه ام اینکه میتونین بگین هر کدوم از این موارد رو باید hardline / softline چی قرار بدم؟
tin managment/creat tin من از اینجا تین می سازم.
پاسخ
دوستان من خودم با راهنمایی دوستان و کمی کنکاش به نتایجی رسیدم که اینجا میزارم. ممکنه بعدا برای عده دیگه ای پیش بیاد.
من برای تولید نقشه های شیب و جهت شیب و طبقات ارتفاعی و سایه روشن فقط خطوط تراز رو داشتم. یک محدوده مشخص هم باید فقط توپو می زدم که مرزم نرم و پر از منحنی بود.
راه حل:
از ابزار Top to raster استفاده کردم. خطوط ترازمو بهش دادم، یک لایه محدوده هم معرفی کردم و فیلدشو گذاشتم روی boundray . این لایه باید پولیگون باشه. من از اتوکد این پولیگون رو که با پولی لاین کشیده بودم آوردم تو جی آی اس. انتخاب کردمش و خروجی به عنوان لایه جدا گرفتم. وقتی پیغام ادد داد اوکی کردم و به صورت پولیگون به محیط جی آی اس اضافه شد.
بعد از انتخاب این دو تا گزینه اندازه پارسل رو 0.5 در 0.5 زدم تا رزولیشن فایل خروجی زیاد باشه. بعد اوکی. چند باری این کار رو کردم. گاهی ارور می ده که ابزار شما license نشده ولی بالاخره یک بار جواب داد و نقشه اولیه رستری توی محدوده مشخص تولید شد.
این نقشه رو در properties و سربرگ symbology به صورت جدید طبقه بندی کردم. از نظر ارتفاغ (value) . این نقشه میشه پایه بقیه نقشه هام. برای نقشه طبقات ارتفاعی:
Reclassify ابزار رو انتخاب کنید. لایه نقشه رستری پایه رو بهش بدین. خودش هر طبقه رو یک عدد بهش میده و نقشه جدید میده بهتون. این نقشه جدید حاوی تعداد پارسل ها در هر طبقه است و قادر هستید مساحت هر طبقه رو با توجه به تعداد پارسل ها و مساحت هر cell محاسبه کنید. برای من مساحت هر cell میشد 0.5*0.5=0.25 مترمربع. که در تعداد count سل های هر طبقه ضرب کردم.
برای نقشه های درصد شیب و جهت شیب هم به همین منوال. فقط اول از ابزار : raster to slop و raster to aspect این دو نقشه رو تولید می کنید. از سربرگ سیمبولوژی دسته بندی مورد نظر خودتون رو اعمال می کنید. بعد نقشه نهایی رو reclassify می کنید. نقشه ریکلسیفای شده جدید حاوی تعداد سل ها در هر طبقه است که در جدول اون لایه تولید شده.

امیدوارم توضیحات به دردتون بخوره.
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Music تراکم کرنل نقاط جرم خیز و همبستگی آن با تراکم جمعیت در منطقه baranazx 0 6,567 ۰۵-۱۴-۱۴۰۲، ۰۹:۰۹ ق.ظ
آخرین ارسال: baranazx
  درج نام برای نقاط mohsen1400 0 15,452 ۱۱-۲۷-۱۴۰۰، ۰۷:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsen1400
  شیپ فایل جزیه هرمز Adel137 3 15,560 ۱۱-۲۴-۱۴۰۰، ۰۱:۱۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Adel137
Star درخواست شیپ فایل جزیره هرمز+تصویر ماهواره ای elahe.talebi 4 3,736 ۱۱-۲۱-۱۴۰۰، ۰۹:۲۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Adel137
  محدود کردن کریجینگ به ایران mohsen1400 0 14,662 ۱۱-۲۱-۱۴۰۰، ۱۲:۴۲ ق.ظ
  محدود کردن کریجینگ به ایران mohsen1400 0 14,867 ۱۱-۲۱-۱۴۰۰، ۱۲:۳۹ ق.ظ
  Geostatistical Analyst mohsen1400 1 15,075 ۱۱-۱۹-۱۴۰۰، ۱۰:۱۷ ق.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  برطرف نمودن خطای مربوط به عدم شناسایی نقشه dem در محیط GIS hhabibi61 1 15,281 ۱۱-۱۴-۱۴۰۰، ۱۱:۳۰ ق.ظ
  شیپ فایل شهر تهران زهرا2 1 15,660 ۱۱-۰۹-۱۴۰۰، ۱۰:۲۲ ق.ظ
  کهرنکردن قسمت سرچ ارک مپ Gis777 1 15,774 ۰۹-۲۷-۱۴۰۰، ۰۶:۴۱ ب.ظ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

برای عضویت در خبرنامه جی آی اس ایمیل خود را وارد نمایید:

Delivered by خبرنامه جی آی اس