جهت استفاده از تمامی امکانات تارنمای انجمن (ایجاد موضوع،دانلود فایل و ...) لازم است،عضویت یک ساله را خریداری فرمائید. برای این کار مبلغ 50 هزار تومان را به کارت 6221061059143315 واریز نموده،سپس نام کاربری خود را به شماره 09128921121 ارسال کنید. 01-07-1402

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مکانیابی باروش AHP و نرم افزار GIS
سلام
من یک پروژه با عنوان مکانیابی با استفاده از نرم افزار GIS و باروش AHP دارم. هشت پارامتر دارم که هر لایه با روش کریجینگ به رستر تبدیل کردم بعد با استفاده ازExtract by Mask مرحله محدود کردن لایه رستر را انجام داده سپس هر کدام از لایه های رستر ایجاد شده حداکثر به 9 گروه( به تعداد 9 امتیازروش AHP) طبقه بندی کردم.بعد با استفاده از اکستنشن AHP در مرحله اول جدول مقایسات زوجی تکمیل کردم در مرحله دوم وزن و نرخ ناسازگاری توسط اکستنشن AHP محاسبه شد.که نرخ ناسازگاری هم ازیک دهم کمتر بود. از وزن هایی که توسط AHPبدست اومدن برای وزن دار کردن لایه هام توسط Weighted Overlay استفاده کردم . مثلا وزن پارامتر شیب 0.07 شده که در Weighted Overlay 7وارد کردم. اینجا 8لایه اصلی با وزنی که از AHP بدست اوردم وارد کردم .
این درسته که لایه های اصلی با Weighted Overlay وزن دار کردم؟؟
وزن زیر معیارها رو هم باید مثل وزن معیارهای اصلی به دست بیارم؟؟ وزن زیرمعیارها باید کجا وارد کنم؟؟
لایه نهایی با روش Weighed Sum به دست میاد؟؟؟ اینجا هم باید لایه های اصلی رو وارد کنم ؟ چه وزنی رو باید وادکنم؟؟
برای محاسبه وزن زیر معیارها حتما باید ازنرم افزار Export Choice استفاده کنم با اکستنشن AHP نمیشه وزن زیر معیارها محاسبه کنم؟؟؟؟؟
ممنون میشم راهنمایم کنید.
پاسخ
با سلام
معمولا برای مکان یابی ابتدا از لایه های رستری با استفاده از Euclidean distance در GIS ابتدا نقشه های فاصله تهیه میشود، سپس نقشه های فاصله با استفاده از Reclassify Analysis در دامنه 0 تا 10 در پنج طبقه: 1-3-5-7-9، طبقه بندی و ارزش گذاری میشود، سپس با استفاده از نام هر نقشه و وزن اون نقشه فرمولی تهیه می شود به طور مثال:
(نام نقشه طبقه بندی شده* وزن)+ ( نقشه طبقه بندی بعدی* وزن)و.....
سپس برای تلفیق نقشه ها از Raster calculator استفاده می شود، لایه به دست آمده دوباره در 5 سطح: 1-3-5-9 طبقه بندی می شود. و مکان های با ارزش 9 مناسب ترین مکان ها هستند، به طور کلی روش مکان یابی با استفاده از روش AHPFuzzy دقیق تر از روش AHP هستش.
پاسخ
(۰۹-۱۶-۱۳۹۵، ۰۱:۰۳ ب.ظ)adam7 نوشته است: با سلام
معمولا برای مکان یابی ابتدا از لایه های رستری با استفاده از Euclidean distance در GIS ابتدا نقشه های فاصله تهیه میشود، سپس نقشه های فاصله با استفاده از Reclassify Analysis در دامنه 0 تا 10 در پنج طبقه: 1-3-5-7-9، طبقه بندی و ارزش گذاری میشود، سپس با استفاده از نام هر نقشه و وزن اون نقشه فرمولی تهیه می شود به طور مثال:
سپس برای تلفیق نقشه ها از Raster calculator استفاده می شود، لایه به دست آمده دوباره در 5 سطح: 1-3-5-9 طبقه بندی می شود. و مکان های با ارزش 9 مناسب ترین مکان ها هستند، به طور کلی روش مکان یابی با استفاده از روش AHPFuzzy دقیق تر از روش AHP هستش.

خیلی ممنون از جوابتون.برای تلفیق نقشه ها نمیتونم از weighed sum استفاده کنم؟؟ حتما باید از Raster calculator استفاده کنم؟؟
پاسخ
(۰۹-۱۶-۱۳۹۵، ۰۳:۳۲ ب.ظ)ali mohamadi نوشته است:
(۰۹-۱۶-۱۳۹۵، ۰۱:۰۳ ب.ظ)adam7 نوشته است: با سلام

خیلی ممنون از جوابتون.برای تلفیق نقشه ها نمیتونم از weighed sum استفاده کنم؟؟ حتما باید از Raster calculator استفاده کنم؟؟

چرا می تونید از weighed sum هم استفاده کنید. من معمولا از raster calculator استفاده می کنم چون سریعتر و راحت تر کار انجام میشه
پاسخ
مرسی ممنون.وزن زیر لایه ها جطوری حساب کنم؟؟
مثلا برای یکی از پارامترهام 20نقطه دارم.اول میانیابی میکنم بعد به 5دسته طبقه بندی میکنم.حالا این زیرلایه ها روچطور وزن دار کنم؟؟؟؟؟
میشه وزن زیرلایه ها رو اصلا اعمال نکنم؟؟؟
پاسخ
شما یک پارامتر دارید با 20 نقطه، خوب اول باید نقاط با توجه به نوع پارامتر رستری بشه، سپس با توجه به نوع پارامتر طبقه بندی بشه، مثلا برای لایه جاده ابتدا نقشه فاصله تهیه میشود سپس طبقه بندی می شود. برای نقشه شیب ایتدا نقشه شیب تهیه می شود سپس طبقه بندی می شود.
برای تعیین وزن هر پارامتر از نرم افزار Expert Choice استفاده کنید.
برای وزن دار کردن تمام لایه های طبقه بندی شده هم من معمولا با تهیه فرمول از Raster calculator استفاده می کنم.
پاسخ
خیلی ممنون از اینکه وقت گذاشتید.. لایه ها رو رستری کردم طبقه بندی شون هم کردم وزن لایه ها و زیر لایه ها رو با expert choiceب دست اوردم.حالا نمیدونم وزن این زیرلایه ها تو gisچطوری وارد کنم؟؟باید حتما با رسترکلکیولیتر زیرلایه ها وزن دار کنم ؟؟
لایه های اصلی باweight sum وزن دار کردم.با رستر کلکیولیتر بلد نیستم کار کنم .
پاسخ
هر لایه به 5 دسته طبقه بندی کردم و وزنشون با expert choice به دست اوردم.مثلا برای پارامترشیب طبقات 0-1 با وزن 35، 1-2 با وزن 25، 2-3 باوزن 20، 3-4 با وزن 15، 4-5 با وزن 5 دارم. حالا نمیدونم این وزن ها چطوری ب زیر لایه ها اعمال کنم؟؟؟
پاسخ
سلام بعد از مکان یابی مکان گزینی رو چطور میشه انجام داد داخل جی ای اس لطفا جواب بدین
پاسخ
سلام
برای هر پارامتر وزن مکان های مختلف با توجه به نقشه طبقه بندی در اکسپرت چویس به دست میاریم بعد با دستور synthesize در اکسپرت چویس وزن ها با هم ترکیب میشن و مکان با وزن بیشتر مشخص میشه
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نمودار رزدیاگرام در gis abasalian 7 6,652 ۰۳-۱۸-۱۴۰۱، ۰۳:۴۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Kasra. B
  کاربردهای GIS در برنامه ریزی شهری مصطفی شعبانی 0 987 ۰۸-۰۶-۱۳۹۹، ۱۱:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: مصطفی شعبانی
  ترسیم نیمرخ طولی آبراهه اصلی حوضه آبریز در GIS rahmati-gis 0 2,121 ۱۱-۲۶-۱۳۹۶، ۱۱:۲۰ ب.ظ
آخرین ارسال: rahmati-gis
  نیاز به نقشه های هرمزگان saeb65 1 2,286 ۰۶-۰۱-۱۳۹۶، ۱۱:۳۳ ق.ظ
آخرین ارسال: atos
Brick دریافت راهنمای فارسی آمایش سرزمین در علوم محیطی - ArcGIS basinblue 0 1,673 ۰۶-۰۴-۱۳۹۵، ۰۶:۲۰ ب.ظ
آخرین ارسال: basinblue
  آموزش مکانیابی بانک جدید به روش بولین rezahashemi90 6 6,994 ۰۵-۱۵-۱۳۹۵، ۰۹:۰۸ ب.ظ
آخرین ارسال: mina_1364
  محاسبه ارتفاع منحنی میزان فرعی marzieh411 2 2,545 ۰۵-۱۴-۱۳۹۵، ۱۲:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: saied94
Video فیلم آموزش استفاده از الحاقی تحلیل GeoStatistical (زمین آمار) - میان یابی basin 3 2,520 ۰۵-۱۳-۱۳۹۵، ۱۲:۲۲ ق.ظ
آخرین ارسال: مهبانگ
  تقسیم بندی و کدگذاری حوضه های آبریز و محدوده های مطالعاتی کشور basin 0 2,346 ۰۸-۲۸-۱۳۹۴، ۱۱:۲۷ ق.ظ
آخرین ارسال: basin
  کمک برای مکان یابی مدارس راهنمایی Atieh-T 6 6,749 ۰۸-۱۱-۱۳۹۴، ۰۳:۴۵ ق.ظ
آخرین ارسال: a.esmailzadeh2000@gmail.com

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

برای عضویت در خبرنامه جی آی اس ایمیل خود را وارد نمایید:

Delivered by خبرنامه جی آی اس