جهت استفاده از تمامی امکانات تارنمای انجمن (ایجاد موضوع،دانلود فایل و ...) لازم است،عضویت یک ساله را خریداری فرمائید. برای این کار مبلغ 50 هزار تومان را به کارت 6221061059143315 واریز نموده،سپس نام کاربری خود را به شماره 09128921121 ارسال کنید. 01-07-1402

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نحوه ايجاد پروفيل طولي و عرضي با استفاده از GIS يا اتوكد
نحوه ايجاد پروفيل طولي و عرضي با استفاده از GIS يا اتوكد
دوستان عزيز اگه كسي راه حلي داره ممنون ميشم كمك كنيد.
اگه يه سري خطوط منحني ميزان در اتوكد داشته باشيم چه جوري ميشه از اون پروفيل طولي و عرضي تهيه كرد؟
پاسخ
فیلم های زیادی را در این مبحث آپلود کرده ام
خطوط را را وارد Arcgisکنید و سپس تبدیل به فرمت gisکنید و آنگاه در جدول اطلاعاتی یک فیلد ساخته و اطلاعات ارتفاعی تان را با توجه به Annotationوارد کرده و سپس از آن demیا tinساخته و طبق دستورالعمل فیلم های آپلود شده عمل کنید
پاسخ
نحوه ساخت مدل رقومي Dem
countor----topo
از فايل تهيه شده پروفيل را استخراج كن
پاسخ
من باشم اول خطوطرا تبدیل می کنم به پوینت بعد از دادن ارتفاع رستر را تهیه می کنم بعد هم پروفیل
نخند, گریه نکن , فقط بیاندیش
پاسخ
اول به خاطر راهنمايي هاتون واقعا متشكرم. كمتر سايتي اينقدر فعال و پاسخگو هستند.
خوب دوستان اين چيزي كه شما مي فرماييد فكر كنم پروفيل طولي هست. پروفيل عرضي رو چه كار كنيم
پاسخ
فکر می کنم فرقی نداره شما با استفاده از همین دستورات هر دو را می توانید محاسبه نمایید
نخند, گریه نکن , فقط بیاندیش
پاسخ
سلام
ابتدا منحنی های میزان خود را از CAD به فرمت shp تبدیل کنید؛ این کار رو تو محیط ArcMap با Export Data میتونید انجام بدید. البته حتما نیاز داره که بدونید Layer منحنی میزان در فایل کدی چند هستش. لایه جدید با فرمت Shp تو جدول توصیفیش یه فیلد داره برا ارتفاع که به 2 یا 3 بعدی بودن فایل کدی بستگی داره. اگه سه بعدی باشه فیلد عنوانش Elevation هستش و اگه 2 بعدی باشه عنوان فیلد Ms-link هستش که نیاز داره شما از عددای اون مقدار 110 رو کم کنید و این رو فقط فایل 2 بعدی میخواد چون 3 بعدی خودش اصلاح شده. بعد فیلد رو چک کنید که همه اعداد ارتفاعی واقعی و درست باشه. در ادامه از دستور Topo to Raster میتونید منخنی میزانها رو به DEM تبدیل کنید. حالا اگه میخواید پروفیل طولی بزنید باید مسیر رو مشخص کنید. معمولا پروفیل طولی برای یک دره یا به عبارتی بهتر رودخانه یا آبراهه زده میشه که اونم تو فایل کد هستش. فایل رودخانه رو هم به فرمت shp تبدیل کنید و در محیط ArcMap رو DEM بندازید. یه دستور هستش تو 3D Analyst به اسم Feature to 3d با این دستور رودخانه های خود رو بر اساس DEM سه بعدی کنید. یه لایه جدید درست میشه که شما هر کدوم رو که Select کنید آپشن Create Graph همون 3D Analyst فعال میشه برا هر رودخانه بزنید راحت برا شما پروفیل طولی میزنه و قابلیت اکسپورت به خیلی فرمتا رو داره. بحث پروفیل عرضی یا جایی که خودتون میخواید پروفیل طولی بزنید رو از Interpolate Line تو همون 3D Analyst استفاده کنید که راحت میتونید مسیر بزنید و پروفیل رو ترسیم کنید. البته یه نکته هم هستش که اگه اصل لایه کدی خودش ماهیت 3 بعدی داشته باشه با اون دستور Feature to 3D خودش فیلد سه بعدی رو میسازه و راحت با انتخاب هر منحنی میتونید پروفیل را با Create Graph ایجاد کنید.
پاسخ
خه بات جان واقعا ممنون از توضیح کامل و همچنین صبر وحوصله که به خرج دادی
پاسخ
با سلام خدمت دوستان محترم
آقا میشه توضیح بدین mslink چیه؟ و چه ارتباطی با طول و عرض جغرافیایی داره؟ یا اصلا نداره؟
ممنون میشم
پاسخ
سلام.
من یه نقشه دم و یک نقشه tin دارم از یک رودخانه. یه اموزش کامل و گام به گام می خوام برای استخراج پروفیل عرضی و طولی در محیط gis. ممنون از راهنمایتون
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Music تراکم کرنل نقاط جرم خیز و همبستگی آن با تراکم جمعیت در منطقه baranazx 0 6,568 ۰۵-۱۴-۱۴۰۲، ۰۹:۰۹ ق.ظ
آخرین ارسال: baranazx
  درج نام برای نقاط mohsen1400 0 15,452 ۱۱-۲۷-۱۴۰۰، ۰۷:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsen1400
  شیپ فایل جزیه هرمز Adel137 3 15,560 ۱۱-۲۴-۱۴۰۰، ۰۱:۱۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Adel137
Star درخواست شیپ فایل جزیره هرمز+تصویر ماهواره ای elahe.talebi 4 3,736 ۱۱-۲۱-۱۴۰۰، ۰۹:۲۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Adel137
  محدود کردن کریجینگ به ایران mohsen1400 0 14,662 ۱۱-۲۱-۱۴۰۰، ۱۲:۴۲ ق.ظ
  محدود کردن کریجینگ به ایران mohsen1400 0 14,867 ۱۱-۲۱-۱۴۰۰، ۱۲:۳۹ ق.ظ
  Geostatistical Analyst mohsen1400 1 15,075 ۱۱-۱۹-۱۴۰۰، ۱۰:۱۷ ق.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  برطرف نمودن خطای مربوط به عدم شناسایی نقشه dem در محیط GIS hhabibi61 1 15,282 ۱۱-۱۴-۱۴۰۰، ۱۱:۳۰ ق.ظ
  شیپ فایل شهر تهران زهرا2 1 15,660 ۱۱-۰۹-۱۴۰۰، ۱۰:۲۲ ق.ظ
  کهرنکردن قسمت سرچ ارک مپ Gis777 1 15,774 ۰۹-۲۷-۱۴۰۰، ۰۶:۴۱ ب.ظ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

برای عضویت در خبرنامه جی آی اس ایمیل خود را وارد نمایید:

Delivered by خبرنامه جی آی اس