جهت استفاده از تمامی امکانات تارنمای انجمن (ایجاد موضوع،دانلود فایل و ...) لازم است،عضویت یک ساله را خریداری فرمائید. برای این کار مبلغ 50 هزار تومان را به کارت 6221061059143315 واریز نموده،سپس نام کاربری خود را به شماره 09128921121 ارسال کنید. 01-07-1402

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نحوه تبدیل فایل اتوکدی به فایل جی آی اسی در محیط ArcMap
سلام دوستان من دو روش برای تبدیل فایل اتوکدی (که شامل خطوط دور پارسل یعنی line ها و شماره های هر پارسل یعنی text ها هست) به فایل جی آی اسی در محیط ArcMap پیدا کرده ام و گیج شده ام که خلاصه در این زمینه چه باید کرد! روش اول میگه ما بعد از ساختن یک شیپ فایل خطی (با استفاده از اکسپورت کردن در آرک مپ) باید اول یک ژئودیتابیس از نوع خطی بسازیم بعد داخل آن یک Feature Class از نوع خطی بسازیم. بعد آن شیپ فایل از نوع line رو در Feature Classs مان load کنیم و دادهای از نوع point (قسمت Annotation از فایل اتوکدیمان) را هم در ژئودیتابیسمان) (import(single کنیم. اما روش دوم که خودش به مستقیم و غیرمستقیم تقسیم میشه چیز دیگری میگه، در روش غیر مستقیم ما یک شیپ فایل از نوع خطی و یک شیپ فایل از نوع نقطه ای می سازیم (با اکسپورت کردن در محیط اتوکد برای جی آی اس) بعد یک ژئودیتابیس میسازیم و داخلش می رویم کلیک راست می کنیم گزینه import را انتخاب می کنیم و زیرگزینه multiple (چون همزمان هم لایه کدها و هم لایه پارسل ها را می خواهد برایمان بیاورد)اما روش مستقیم میگه احتیاجی به رفتن به اتوکد و اکسپورت گرفتن و ... نیست. در این روش در محیط Arc catalogیک Feature data set می سازیم و داخل آن بعد از import کردن، گزینه single را می زنیم (در اینجا یکی یکی می آوریمشان، یکبار پارسل ها و یک بار کدها را)
پاسخ
(۰۵-۲۷-۱۳۹۳، ۰۸:۳۹ ب.ظ)مرضیه61 نوشته است: سلام دوستان من دو روش برای تبدیل فایل اتوکدی (که شامل خطوط دور پارسل یعنی line ها و شماره های هر پارسل یعنی text ها هست) به فایل جی آی اسی در محیط ArcMap پیدا کرده ام و گیج شده ام که خلاصه در این زمینه چه باید کرد! روش اول میگه ما بعد از ساختن یک شیپ فایل خطی (با استفاده از اکسپورت کردن در آرک مپ) باید اول یک ژئودیتابیس از نوع خطی بسازیم بعد داخل آن یک Feature Class از نوع خطی بسازیم. بعد آن شیپ فایل از نوع line رو در Feature Classs مان load کنیم و دادهای از نوع point (قسمت Annotation از فایل اتوکدیمان) را هم در ژئودیتابیسمان) (import(single کنیم. اما روش دوم که خودش به مستقیم و غیرمستقیم تقسیم میشه چیز دیگری میگه، در روش غیر مستقیم ما یک شیپ فایل از نوع خطی و یک شیپ فایل از نوع نقطه ای می سازیم (با اکسپورت کردن در محیط اتوکد برای جی آی اس) بعد یک ژئودیتابیس میسازیم و داخلش می رویم کلیک راست می کنیم گزینه import را انتخاب می کنیم و زیرگزینه multiple (چون همزمان هم لایه کدها و هم لایه پارسل ها را می خواهد برایمان بیاورد)اما روش مستقیم میگه احتیاجی به رفتن به اتوکد و اکسپورت گرفتن و ... نیست. در این روش در محیط Arc catalogیک Feature data set می سازیم و داخل آن بعد از import کردن، گزینه single را می زنیم (در اینجا یکی یکی می آوریمشان، یکبار پارسل ها و یک بار کدها را)

سلام دوست عزیز، روشی که من استفاده میکنم به این صورته: فایل اتوکد رو در جی آی اس باز میکنم و بعد از اکسپورت و ساختن شیپ فایل لایه ها ، در جدول attribute مشخصات و اطلاعات هر لایه و پارسل رو دستی وارد میکنم.
پاسخ
آخه در این صورت شیپ فایلی که ساخته اید خالی نمیمونه؟ مگه نباید داخلش load بشه؟ مگه کپی کردن داده ها در Attribute جای join کردن رو می تونه بگیره؟
پاسخ
(۰۵-۲۷-۱۳۹۳، ۱۰:۰۵ ب.ظ)مرضیه61 نوشته است: آخه در این صورت شیپ فایلی که ساخته اید خالی نمیمونه؟ مگه نباید داخلش load بشه؟ مگه کپی کردن داده ها در Attribute جای join کردن رو می تونه بگیره؟

این روش داده های اسپاگتی اتوکد رو به داده های توپولوژیکی جی آی اس تبدیل میکنه ( خطوط و پلیگونها رو به جز تکست ) جدول اتریبیوت هم اگه فایل اکسل دارید میتونید جوین کنید و گرنه به صورت دستی وارد کنید
پاسخ
این روش داده های اسپاگتی اتوکد رو به داده های توپولوژیکی جی آی اس تبدیل میکنه ( خطوط و پلیگونها رو به جز تکست ) جدول اتریبیوت هم اگه فایل اکسل دارید میتونید جوین کنید و گرنه به صورت دستی وارد کنید
[/quote]

نمی دونم من دقیقا متوجه روشتون نشدم، یعنی یک شیپ فایل می سازید و بعدش خودتون جدول اتریبیوتش رو وارد می کنین؟ فقط همین؟ و دیگه اینکه منظورتون از داده های اسپاگتی و توپولوژیکی چیه؟ یعنی منظورتون اینه که همزمان خطایابی هم میشه؟
پاسخ
(۰۵-۲۸-۱۳۹۳، ۱۲:۱۴ ق.ظ)مرضیه61 نوشته است: این روش داده های اسپاگتی اتوکد رو به داده های توپولوژیکی جی آی اس تبدیل میکنه ( خطوط و پلیگونها رو به جز تکست ) جدول اتریبیوت هم اگه فایل اکسل دارید میتونید جوین کنید و گرنه به صورت دستی وارد کنید

نمی دونم من دقیقا متوجه روشتون نشدم، یعنی یک شیپ فایل می سازید و بعدش خودتون جدول اتریبیوتش رو وارد می کنین؟ فقط همین؟ و دیگه اینکه منظورتون از داده های اسپاگتی و توپولوژیکی چیه؟ یعنی منظورتون اینه که همزمان خطایابی هم میشه؟
[/quote]

اول نقشه اتوکد رو add data میزنیم و وارد محیط جی آی اس میکنیم، این نقشه و لایه ها در جی آی اس اطلاعاتی که در جی آی اس به دردمون بخوره رو ندارن،پس باید تبدیل به shape file بشن.میتونیم هم از جدول attribute لایه های مورد نظر رو اکسپورت کنیم هم روی لایه کلیک راست کنیم و data , export data بزنیم تا تبدیل به شیپ فایل بشه.حالا که لایه های اتوکد به شیپ فایل تبدیل شدن میتونیم اطلاعات مربوط به هر پارسل رو در جدول attribute وارد کنیم.
نقشه های اتوکد ساختار اسپاگتی دارن یعنی نرم افزار نمیتونه اونها رو تجزیه تحلیل کنه و به صورت مختصات ذخیره میشن و نقشه جی آی اس توپولوژیک ه یعنی عوارض به صورت روابط بین عوارض ذخیره میشن و قابل تجزیه تحلیل هستن.
پاسخ
سپاسگزارم
پاسخ
(۰۵-۲۸-۱۳۹۳، ۰۳:۰۲ ب.ظ)مرضیه61 نوشته است: سپاسگزارم
موفق باشید دوست عزیز
پاسخ
با سلام
من خطوط توپو رو از کد به شیپ تغییر دادم ولی توی جدول اتریبیوتش ارتفاع همشون صفره؟چیکار کنم؟لایه نقاطش هم ایکسپرت نمیشه.لطفا کمکم کنید

با سلام
من خطوط توپو رو از کد به شیپ تغییر دادم ولی توی جدول اتریبیوتش ارتفاع همشون صفره؟چیکار کنم؟لایه نقاطش هم ایکسپرت نمیشه.لطفا کمکم کنید
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  روش محاسبه معابر بین بلوک های شهری قطعا خوشتون میاد behzad1370 6 7,005 ۰۲-۰۳-۱۴۰۰، ۱۱:۱۷ ق.ظ
آخرین ارسال: محیا صالحی
  آموزش Tracking analyst مصطفی شعبانی 0 1,552 ۱۰-۰۳-۱۳۹۹، ۰۸:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: مصطفی شعبانی
  آموزش فارسی Geostatistical Analyst مصطفی شعبانی 0 1,316 ۰۸-۳۰-۱۳۹۹، ۰۶:۰۱ ب.ظ
  تئوری مکان یابی مصطفی شعبانی 0 1,442 ۰۸-۲۴-۱۳۹۹، ۰۱:۲۲ ق.ظ
  سیستم تصویر لامبرت مصطفی شعبانی 0 1,489 ۰۸-۱۸-۱۳۹۹، ۰۶:۰۶ ب.ظ
  تحلیل دید مصطفی شعبانی 0 941 ۰۸-۱۳-۱۳۹۹، ۰۹:۲۰ ب.ظ
  GIS برخط (Online GIS) مصطفی شعبانی 0 845 ۰۸-۰۹-۱۳۹۹، ۰۲:۱۹ ق.ظ