جهت استفاده از تمامی امکانات تارنمای انجمن (ایجاد موضوع،دانلود فایل و ...) لازم است،عضویت یک ساله را خریداری فرمائید. برای این کار مبلغ 50 هزار تومان را به کارت 6221061059143315 واریز نموده،سپس نام کاربری خود را به شماره 09128921121 ارسال کنید. 01-07-1402

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
وزن دهی به لایه ها
Question 
سلام به همه دوستان

بنده چند لایه با فرمت shape و وزن مربوط به هر کدوم رو دارم، حالا میخوام بدونم چه جوری میشه توی ArcGIS این وزن ها رو به لایه ها نسبت داد؟
کاری که من در نهایت میخوام انجام بدم اینه که لایه ها رو با در نظر گرفتن وزن هاشون با هم ادغام کنم و یه لایه نهایی ازشون بسازم، برای این کار باید از weighted overlay استفاده کنم؟

پیشاپیش از دوستانی که بنده رو راهنمایی میکنن متشکرم
پاسخ
[/size]
(۰۹-۱۶-۱۳۹۲، ۱۱:۴۰ ق.ظ)smartleopard نوشته است:
سلام به همه دوستان

بنده چند لایه با فرمت shape و وزن مربوط به هر کدوم رو دارم، حالا میخوام بدونم چه جوری میشه توی ArcGIS این وزن ها رو به لایه ها نسبت داد؟
کاری که من در نهایت میخوام انجام بدم اینه که لایه ها رو با در نظر گرفتن وزن هاشون با هم ادغام کنم و یه لایه نهایی ازشون بسازم، برای این کار باید از weighted overlay استفاده کنم؟

پیشاپیش از دوستانی که بنده رو راهنمایی میکنن متشکرم

ابتدا بايد براي هر لايه زير معيار تعريف كني يعني براي هر عارضه يك امتيازي قائل بشي مثلا براي پروژه هاي دفن پسماند شهري براي لايه پوشش گياهي زمينهاي باير امتياز 10 و زمين هاي شهري تالاب ها رودخانه ها امتياز 0 و زمينهاي كشاورزي امتياز متوسط مثلا 5 مي گيرند پس به اين ترتيب هر لايه يك ستون امتياز دارد كه ارزش هر قسمت از پوشش را بيان مي كند
سپس با استفاده از ستون امتياز براي هر كدام از لايه ها يك لايه رستر درست مي كني
در گام بعدي با استفاده از از دستور Weighted overlay با توجه به امتياز هر لايه از 100 و زير معيار هاتعريف شده(Raster files) ادغام مي گردند
[size=large]
پاسخ
باسلام خدمت دوستان گرامی
لطفن میشه توضیح بدین زیرمعیار رو چطور براش تعریف کنیم(مسیر داخل نرم افزار)یا اینکه منظورتون ایجاد یک ستون جدیده. با تشکر فراوان.
پاسخ
شلام شما باید یک اد فیلد بسازی و بهشون امتیاز بدی
پاسخ
سلام

شرمنده من اینجا سوالمو میپرسم فک کنم به اینجا ربط داره
من یه نقشه کاربری دارم میخوام از یه فیلد ریکلاسیفای بگیرم اول رستر میکنم انجام میده ولی وقتی تو ریکلاسیفای میره هیچ چیزی نیس ک طبقه بندی کنه نمدونم باید چیکار کنم ممنون میشم بگید مشکل از کجاست
پاسخ
با سلام
اینکه چگونه شما زیر معیارهایی را تعریف کنید بستگی به موضوع تحقیق دارد که چه موضوعی را کار میکنید. در مرحله بهد اینکه از لحاظ مبانی آن موضوع کاملاً مسلط شدید میتوانید زیرمعیاره را انتخاب نمایید که این کار به چند روش صورت می پذیرد.مثلاً یک روش استفاده از پرسشنامه توسط متخصصین و کارشناسان موضوع مورد تحقیق می باشد .برای مثال اگز شما موضوع اقلیم کشاورزی را مدنظر داشته باشید بایستی اولاً محصولی را که مدنظر مکان یابی هست را انتخاب کرده و سپس متخصصین و کارشناسانی که در این زمینه کار کرده اند و تخصص لازم را دارند را از طریق انتخاب زیرمعیارها و سپس با روشهای معمول وزن دهی میتوانید لایه های مربوط به موضوع را انتخاب نموده و سپس به آنها از طریق پرسشنامه وزن بدهی که کدام لایه در اولویت اول و در مراحل بعدی کدام لایه های دیگر در اولویتهای بعدی قرار می گیرند که این روش تحلیل سلسه مراتبی و همان AHP می باشد. مقلاتی را که در این زمینه کار کرده اند را دانلود نموده و میتوانید از چگونگی وزندهی لایه ها در روش کار در این موضوعات استفاده نمایید. روش دیگر نیز استفاده از نرم افزار eXPERT CHOICE می باشد که شما بعد از اینکه نتایج پرسشنامه را جمع آوری نمودید میتوانید وزن هر لایه را بدست آورده و بصورت دستی وارد نرم افزار نمایید تا با توجه به اهمیت و اولویت هر لایه وزن هر لایه را بدست آورید و در نهایت ادامه کار در نرم افزار جی آی اس مثل oVERLAY کردن و........
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  بلوک های همجوار یک بلوک roshanak.rhbr 8 13,253 ۰۹-۱۰-۱۴۰۰، ۰۶:۱۸ ب.ظ
آخرین ارسال: roshanak.rhbr
  محاسبه مساحت سه بعدی در GIS فردین آژغ 0 2,036 ۰۵-۰۲-۱۳۹۸، ۰۳:۳۱ ب.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  تعیین دقت در روش SPLINE hadisya 4 3,879 ۱۰-۲۲-۱۳۹۶، ۰۷:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: hadisya
  روش اجرای مدل ANP در نرم افزار SuperDecisions satarkarimi 14 17,635 ۰۲-۱۶-۱۳۹۶، ۰۳:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: silver sky
  پیدا کردن نقاط قرار گرفته در یک شعا خاص از یک نقطه دیگر Ralok 1 1,983 ۱۲-۱۶-۱۳۹۵، ۰۹:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: erfankt19
  سوال در مورد نحوه دسترس پذیری به هتل a.esmailzadeh2000@gmail.com 5 2,563 ۱۲-۱۶-۱۳۹۵، ۰۴:۱۰ ب.ظ
  ساخت Network Dataset Jafari 1 2,974 ۱۲-۱۶-۱۳۹۵، ۱۱:۵۳ ق.ظ
  آموزش درون یابی به روش زمین آمار درArcgis(فیلم) عباسعلی داداشی 4 7,763 ۱۱-۲۶-۱۳۹۵، ۱۱:۴۳ ق.ظ
آخرین ارسال: rashidimarziye
  پیدا کردن تغییرات ارتفاعی در طول خط... erfankt19 1 2,517 ۰۷-۱۱-۱۳۹۵، ۱۰:۴۷ ق.ظ
آخرین ارسال: hosseinzadeh.s
  سورس دیتای تحلیل شبکه erfankt19 0 1,453 ۰۷-۰۶-۱۳۹۵، ۱۰:۱۶ ب.ظ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

برای عضویت در خبرنامه جی آی اس ایمیل خود را وارد نمایید:

Delivered by خبرنامه جی آی اس