جهت استفاده از تمامی امکانات تارنمای انجمن (ایجاد موضوع،دانلود فایل و ...) لازم است،عضویت یک ساله را خریداری فرمائید. برای این کار مبلغ 50 هزار تومان را به کارت 6221061059143315 واریز نموده،سپس نام کاربری خود را به شماره 09128921121 ارسال کنید. 01-07-1402

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرچم کدوم رشته تو استفاده از GIS بالاست؟
(۰۳-۰۱-۱۳۹۳، ۰۸:۰۳ ب.ظ)محبوس نوشته است: با احترام به نظر همه دوستان....Wink به نظر من استفاده ای که یک شهرساز از GISداره نه تنها کاربردی تره و اینکه از قسمت های بدرد بخور یک نرم افزار مثه GIS فقط یک شهرساز میتونه کاری کنه کارستون...پس قطعا پرچم شهرسازی بالاس..Big Grin
ش ش ش Undecided
پاسخ
باسلام
فکر کنم هدف ایجاد کننده این پست این بوده که رشته هایی که GIS کار میکنند رو بشناسه
اما دوستان یه جوری با تعصب حرف میزنن که انگار عالم رو اون شخص یه نفری با رشتش به اینجا رسونده ( که اگه این کار رو هم کرده بود بازم بهش افتخار کردن اشتباست) و اگه هدفش این نبوده اگه این هدف انتخاب شه خوبه.
من از رشته های دیگه خبر ندارم اما توی رشته منابع طبیعی کاربرد زیادی داره بالاخص توی آبخیزداری
پاسخ
پرچم همه رشته ها بالاست. فقط در خصوص gis و سنجش از دور این مبحث رو فراموش نکنید که رشته هایی مثل جغرافیا و زمین شناسی و منابع طبیعی و شهر سازی و برنامه ریزی شهری و هواشناسی و..... در حال افول بودن که با آمدن این رشته باعث نوآوری و احیا رشته های نام برده شد.
پاسخ
سلام به همه دوستان GIS دوست و GISخوان و GIS دان.
من رشته کارشناسی جغرافیا - ژئومورفولوژی بوده و هیچ تعصبی نسبت به اینکه پرچم کدوم رشته بالا ست نمیگم.
همه شما اگر با دید باز نگاه کنید می بیندی امروزه GIS توی بیشتر رشته ها کاربرد داره و نمیشه گفت فرضا تو جغرافیا یا تو آبخیز یا تو شهرسازی و ... بالاست هر کدامشون تو جایگاه خودشون کاربرد دارن. کسی اینجا نگفت توی برق و یا توی شبکه های گاز کاربرد داره!!!! پس نمیشه هر کس بیاد تعصبی حرف بزنه و بگه اره تو رشته من حرف اول رو میزنه. خانومها و آقایون محترم و قابل احترام شما باید انقد تو این علم تو همه جوانبش اطلاعات و دانش داشته باشید که مسلط باشید و دم از کاربرد و تو کدوم رشته حرف اول رو میزنه رو به میان نیارید. یک GISman کسی هست که بتونه تو بحث زمین شناسی آب خاک شهرسازی برنامه نویسی و غیره تسلط کافی داشته باشه. لطفا اینهمه حاشیه نرید. میشه گفت پرچم کسی تو این رشته بالاست که علم کافی در مورد این رشته داشته باشه.این GIS هست که محبوبه و همه رشته ها رو به خودش جذب کرده . با احترام به نظرات دوستان.موفق باشید.
پاسخ
فکر کنم فقط پرچم بچه های مهندسی GIS پایینه و الا مال بقیه همه بالاست Big Grin
در ابتدا نمی خواستم پاسخ بدم و از این همه تعصب تعجب کرده بودم اما زمانی که پست آقای عباسعلی داداشی را دیدم گفتم توضیحی در رابطه با GIS بدهم.

GIS مهندسی در بیان اصلی به صورت بنیادی عمل می کند مثل تعریف و بهینه سازی الگوریتم ها، نوآوری و .. که کلا مختص به هیچ رشته ای دیگر نمی شود. اما چه زمانی در کاربرد ما به بهترین نتیجه می رسیم؟ زمانی که یک متخصص GIS در کنار یک متخصص در یک رشته دیگر در کنار هم با یک هدف مشترک با هم کار کنند. لزوما یک GISMan نمی تواند به تنهایی در شهرسازی یا آبخیزداری با زمین شناسی به خوبی عمل کند مگر با نظر متخصص علم مربوطه. دوستان رشته های دیگر بالطبع در حدی با علم GIS آشنایی پیدا کرده اند که برای اون رشته کافی بوده. فقط زمانی ما حد مطلوب می رسیم که دو مختصص در کنار هم کار کنند.
البته بعضی از دوستان هم جوری جواب دادن که احساس می کردم که موضوع تاپیک این بوده که پرچم کدوم رشته تو استفاده از ARC GIS بالا بوده! که البته اون بحثش جدا هست که با یاد گرفتن یک نرم افزار از یک رشته نمیشه گقت که مختصص اون رشته هستیم.
وجود کلمه Geography لازمه ی اینکه رشته جغرافیا استفاده کننده ی این علم هست و دانشگاه های نقشه برداری این رو به اسم Geospatial تغییر دادند صحیح نیست. با یک جستجو می بینیم که کشورهای خارجی هم از این اسم استفاده می کنند. به این دلیل که این علم به حدی در سایر علوم نفوذ کرده است که دیگر کلمه جغرافیایی بیانگر توان آن نیست. با این علم میتوان هر آنالیزی که مربوط به مکان باشد را انجام داد. به طور مثال کاربرد GIS در تشخیص پیشرفت عوارض پوستی روی بدن. (مکان روی بدن جغرافیاست؟)
همین تغییر نامها در نقشه برداری هم بوده و هست. علم نقشه برداری به حدی گسترده شد که نام Geomatic را روی آن گذاشتند و در حال حاضر زمزمه هایی از تغییر آن به Geoinformatic هست (حال باید تعصب نشان داد و گفت نه! باید همان نقشه برداری باشد؟)
البته نمیدونم بازخورد این پست من چی هست. اما از نظر بک نفر که مهندسی GIS خونده و به صورت کاربردی در رشته خاص یا نرم افزاری یاد نگرفته، این بود.
به قول یکی از اساتید زمانی که توانستید بدون استفاده از نرم افزار ها کار خود را انجام دهید آن زمان می توانید بگویید که تسلط بر GIS دارید.(البته منظور اینکه با توانایی بر تسلط بر روی الگوریتم ها و ... مسلط بر GIS می شوید.)
امیدوارم که دوستان به صورت تعصبی پاسخ ندهند.
پاسخ
(۰۳-۲۲-۱۳۹۴، ۱۰:۱۲ ب.ظ)moosavi نوشته است: فکر کنم فقط پرچم بچه های مهندسی GIS پایینه و الا مال بقیه همه بالاست Big Grin
در ابتدا نمی خواستم پاسخ بدم و از این همه تعصب تعجب کرده بودم اما زمانی که پست آقای عباسعلی داداشی را دیدم گفتم توضیحی در رابطه با GIS بدهم.

GIS مهندسی در بیان اصلی به صورت بنیادی عمل می کند مثل تعریف و بهینه سازی الگوریتم ها، نوآوری و .. که کلا مختص به هیچ رشته ای دیگر نمی شود. اما چه زمانی در کاربرد ما به بهترین نتیجه می رسیم؟ زمانی که یک متخصص GIS در کنار یک متخصص در یک رشته دیگر در کنار هم با یک هدف مشترک با هم کار کنند. لزوما یک GISMan نمی تواند به تنهایی در شهرسازی یا آبخیزداری با زمین شناسی به خوبی عمل کند مگر با نظر متخصص علم مربوطه. دوستان رشته های دیگر بالطبع در حدی با علم GIS آشنایی پیدا کرده اند که برای اون رشته کافی بوده. فقط زمانی ما حد مطلوب می رسیم که دو مختصص در کنار هم کار کنند.
البته بعضی از دوستان هم جوری جواب دادن که احساس می کردم که موضوع تاپیک این بوده که پرچم کدوم رشته تو استفاده از ARC GIS بالا بوده! که البته اون بحثش جدا هست که با یاد گرفتن یک نرم افزار از یک رشته نمیشه گقت که مختصص اون رشته هستیم.
وجود کلمه Geography لازمه ی اینکه رشته جغرافیا استفاده کننده ی این علم هست و دانشگاه های نقشه برداری این رو به اسم Geospatial تغییر دادند صحیح نیست. با یک جستجو می بینیم که کشورهای خارجی هم از این اسم استفاده می کنند. به این دلیل که این علم به حدی در سایر علوم نفوذ کرده است که دیگر کلمه جغرافیایی بیانگر توان آن نیست. با این علم میتوان هر آنالیزی که مربوط به مکان باشد را انجام داد. به طور مثال کاربرد GIS در تشخیص پیشرفت عوارض پوستی روی بدن. (مکان روی بدن جغرافیاست؟)
همین تغییر نامها در نقشه برداری هم بوده و هست. علم نقشه برداری به حدی گسترده شد که نام Geomatic را روی آن گذاشتند و در حال حاضر زمزمه هایی از تغییر آن به Geoinformatic هست (حال باید تعصب نشان داد و گفت نه! باید همان نقشه برداری باشد؟)
البته نمیدونم بازخورد این پست من چی هست. اما از نظر بک نفر که مهندسی GIS خونده و به صورت کاربردی در رشته خاص یا نرم افزاری یاد نگرفته، این بود.
به قول یکی از اساتید زمانی که توانستید بدون استفاده از نرم افزار ها کار خود را انجام دهید آن زمان می توانید بگویید که تسلط بر GIS دارید.(البته منظور اینکه با توانایی بر تسلط بر روی الگوریتم ها و ... مسلط بر GIS می شوید.)
امیدوارم که دوستان به صورت تعصبی پاسخ ندهند.

با نظرتون موافقم جناب موسوی . اینو شما درست میفرمایید که GISman در کنار متخصص مربوطه معنا پیدا میکنه.
پس دوستان این همه تعصب نشون ندید.
پاسخ
Sad 
با سلام خدمت دوستان عزیز
رشته یا بهتر بگم علم GIS&RS یک علم میان رشته ای هستش و اکثر رشته های مربوط به علوم محیطی وجغرافیا با این علم سرو کار دارند و هر یک به نحوی ازین علم استفاده میکنن پس هیچ برتری اینجا وجود نداره.اوناییم که اعا دران رشتشون از GIS یا بهتر عرض کنم از ""نرم افزار ArcGis"" بیشترین استفاده رو میکنن فقط بدونن که صرفاً از یک نرافزار دارن استفاده میکنن و در این حد بلدن که 4تا کلیک بزنن و چن تا نقشه رو Overlay کنند.در واقع به نظر من یک کلیک زن حرفه ای هستن و هر کسیم که بخواد میتونه با شرکت در کلاس های مربوط به این نرم افزارا و یا مطالعه Help شون اونها رو یاد بگیره و در حیطه کاری خود ازشون استفاده کنه.پس کسی میتونه ادعا داشته باشه، که این 2تا علم رو کامل یاد گرفته باشه و بتونه به صورت Application اونها رو در زمینه رشته خود توسعه بده.پس بهتره همه دوستان و البته خودم دنبال علم این رشته بریم(اگه علاقه مندیم) نه نرم افزارش چون پشت همه این نرم افزارا علم وسیعی نهفته است.

با آرزوی موفقیت برای همه دوستان
پاسخ
با سلام
با نظر آقای برازندگان موافقم، متاسفانه برخی از دوستان به اشتباه فکر میکنن علم GIS در نرم افزار خلاصه میشه و با خوندن یکی دوتا کتاب آموزشی و شرکت در دوره های آموزشی میشه علمشو یاد گرفت.
به نظر من هم مهم نیست پرچم کدوم رشته بالاست ، مهم اینه که تو هر رشته ای بشه خوب ازش استفاده کرد.
پاسخ
بله درسته استفاده ابزاری راحت است ولی تحلیل خروجی مشکل!
پاسخ
با سلام خدمت دوستان عزیز
نرم افزار سیستم اطلاعات جغرافیایی یک نرم افزار قدرت مند در همه رشته هاست در بعضی نرم افزارها می توان محدودیتی مشاهده نمود ولی در این نرم افزار نمی توان محدودیتی رو مشاهده کرد یعنی در هر زمینه و رشته می توان به صورت بهینه از این نرم افزار استفاده نمود.
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تهیه نقشه شیب ghogha 7 4,128 ۰۸-۰۱-۱۳۹۹، ۰۶:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: ghogha
  لینک بزرگترین گروه GIS ( پرسش و پاسخ ) در تلگرام فردین آژغ 1 3,549 ۰۶-۱۷-۱۳۹۹، ۱۲:۵۰ ب.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  تبلیغات فردین آژغ 0 1,007 ۰۶-۱۷-۱۳۹۹، ۱۲:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  نیاز به نقشه های ،جنس خاک، شیب، جهت شیب و جنس زمین همدان kazem akbari 8 5,883 ۰۲-۰۵-۱۳۹۸، ۱۲:۱۰ ق.ظ
آخرین ارسال: Alireza1373
  تصویر ماهواره ای با کیفیت بالا فردین آژغ 1 3,040 ۱۰-۰۶-۱۳۹۷، ۰۲:۵۰ ب.ظ
آخرین ارسال: mohammad278
  مشکل لایسنس gis 9.3 dehdari70 1 2,775 ۱۲-۰۸-۱۳۹۶، ۰۶:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: مهدی مرادی
  درخواست afsan 5 5,289 ۱۰-۲۰-۱۳۹۶، ۱۲:۱۰ ق.ظ
آخرین ارسال: faeze
  خطای 010267 و 010328 در gis rezashadi 4 7,469 ۰۹-۱۸-۱۳۹۶، ۰۶:۴۷ ب.ظ
آخرین ارسال: erosin
  انجام پروژه های GIS rahmati_gis 0 2,340 ۰۵-۱۳-۱۳۹۶، ۰۷:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: rahmati_gis
  ابزار آب زیرزمینی در GIS HamidKazemitabar 1 2,362 ۰۴-۱۸-۱۳۹۶، ۰۴:۳۵ ب.ظ