جهت استفاده از تمامی امکانات تارنمای انجمن (ایجاد موضوع،دانلود فایل و ...) لازم است،عضویت یک ساله را خریداری فرمائید. برای این کار مبلغ 50 هزار تومان را به کارت 6221061059143315 واریز نموده،سپس نام کاربری خود را به شماره 09128921121 ارسال کنید. 01-07-1402

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پیشنهاد در خصوص آموزش و یادگیری ArcGis
سلام و خدا قوت به تمامی دوستان انجمن
شاید برای خیلی از ماها زمانی که می خواستیم شروع به یادگیری نرم افزار ArcGis بنماییم مهمترین سوال این باشد که از کجا و چطوری شروع کنیم؟ چه کتاب هایی مفیدتر و بدرد بخور تر هستند ؟ من خودم وقتی که اولین بار کتاب های مختلف برای بادگیری این نرم افزار را جستجو می کردم اکثرا این کتاب ها فقط به کلیات پرداخته بودند و به نوعی کار کردن با این کتاب چندان کمکی به فهم و یادگیری این نرم افزار کمکی نمی کردند . نمی دانم تا حالا توجه کردین اکثر کسانی که کلاس های ICDL می رند معمولا هیچی از این نرم افزارها یاد نمی گیرند برای من این مسئله در زمینه کتابهای آموزشی مربوط به ArcGis پیش آمد. همه عزیزان می دانند که آشنایی کلی با محیط نرم افزار امری ضروری است و کارها و تحلیل هایی که با این نرم افزار صورت می پذیرد از طریق اکستنشن های مربوطه انجام می گیرد و انصافا چند کتاب مفید در این زمینه می شناسید که در بازار وجود داشته و مفید است . من تا این لحظه چیز خاصی ندیده ام . از طرفی طی این مدت کوتاهی که مشغول یادگیری این نرم افزار بودم متوجه گردیدم که بهترین وسیله برای یادگیری این اکستنشن ها Help خود نرم افزار می باشد که کاملاً ساده و راحت به توضیح و توصیف ایت ابزارها پرداخته است.
حالا با توجه به مطالب فوق پیشنهاد می کنم که یک تیمی در انجمن تشکیل بدهیم و ترجمه Help مربوط به هر اکستنشن را جداگانه به صورت یک PDF و یا بصورت کتاب چاپی روانه بازار کنیم مطمئناً اینکار برای کسانی که می خواهند ابن نرم افزار را یاد بگیرند کمک شایانی خواهد نمود.
دوستانی که علاقمند این کار هستند و توانایی لازم را دارند اعلام کنند تا هرچه سریعتر تیم مربوطه را تشکیل و کار را شروع کنیم .
پاسخ
برای آموزش ArcGIS استفاده از Help ضروری هست اما کافی نیست. باید و قطعا نیاز به استفاده از منابع دیگر هست. ولی بسیار ممنون پیشنهاد عالی هست.
پاسخ
سلام
دوستان برای یادگیری نرم افزار مانند ArcGis یک کلیاتی لازم است و یک جزئیات . از طرفی با توجه به اینکه این نرم افزار برای هرکسی در یک زمینه کاربرد دارد پس کتابی که بتواند همه اینها را پوشش بدهد اصولا وجود ندارد . Help این نرم افزار در واقع یک راهنمایی در خصوص امکانات و ابزارهای موجود و مورد استفاده آن می باشد . به نظرم من روش یادگیری یک نرم افزار ابتدا آشنایی کلی با محیط و بعد آشنایی با ریز و جزئیات ابزار های موجود می باشد . بعد از این مرحله هر کسی با توجه به نیاز خودش و با توجه به دانسته ها و داشته هایش می تواند از این نرم افزار استفاده نموده و تحلیل های لازم را انجام دهد. البته لازم نیست که همه ابزارها مورد شناسایی دقیق قرار بگیرد بلکله فقط ابزارهای لازم و مورد استفاده در حیطه کاری هر کس . اگر کسی از دوستان نظر دیگری دارد لطفا به من هم بگوید تا استفاده کنیم .
از طرفی دوستان انتظار نداشته باشید که کتابی و یا فایلی بدست بیاورید که در آن مثلا تمام ریز و جزئیات یک پروژه بطور مثال مکانیابی با استفاده از فلان روش تصیم گیری وجود داشته باشد و در صورت وجود هم بدون آشنایی با ابزارهای نرم افزار نمی توان استفاده ای از آن نمود.
باز هم من منتظر نظرات شما دوستان و کارشناسان محترم هستم.دوستان اگر تجربه ای دارند لطفاً اطلاع بدهند تا ما هم بهره مند گردیم .
از آقایان مرادیی و ملکی هم به خاطر نظراتشون تشکر می کنم
.
پاسخ
علم را به طور کلی می تونیم به دو بخش تقسیم کنیم:
1- نظری
2-کاربردی
متاسفانه ما تو ایران فقط به یک بخش چسبیدم.
اگر امروز یه اطلاعیه ای سایت یا دانشگاه و یا هر موسسه ای بزنه مثلاٌ"کارگاه hec-hms" شاید بیش از n نفر برای ثبت نامش رقبت نشون میدن! ولی حالی یه سری کلاس مبانی هیدرولوژی بزارن به شما قول می دم به تعداد انگشت های یه دست هم ثبت نام نمی کنن؟؟؟ هر چند اگه رایگان هم باشه!!!!
دوستان عزیز من بارها تو انجمن گفتم یاد گرفتن نرم افزار هیچ کاری نداره مثلا تحلیل عاملی را سه دستور تو spssمی شه اجرا کرد حالا مهم تفسیر این مدل یا روش مهم هست.
هر نرم افزار دوباره می گم هر نرم افزار،مدل، شاخص دو تا کار اصلی را بیشتر انجام نمی ده:
1- یه ورودی از شما می خواد
2- نهایت امر یه خروجی به شما می ده
همین و بس
پش بیایم اصولی و کاربردی نرم افزار را یاد بگیریم
همن طوری که دوستمون ayob_f فرمودن :"هر با توجه به نیاز خودش و با توجه به دانسته ها و داشته هایش می تواند از این نرم افزار استفاده کنه"
پس ریشه ای کار کنید.
موفق باشید و زیاد هم دنبال کتاب های گام به گام آموزش نرم افزار نرید
موفق باشید
پاسخ
خدا خیرتون بده، برای من که تازه یادگیری این نرم افزارو شروع کردم خیلی خوبه. فقط تو رو خدا در مورد نصب نرم افزار هم صحبت کنید. من به یک مشکل برخوردم کسی هم نیست کمک کنه.
پاسخ
(۰۱-۲۲-۱۳۹۳، ۰۵:۱۲ ب.ظ)Aliloo نوشته است: خدا خیرتون بده، برای من که تازه یادگیری این نرم افزارو شروع کردم خیلی خوبه. فقط تو رو خدا در مورد نصب نرم افزار هم صحبت کنید. من به یک مشکل برخوردم کسی هم نیست کمک کنه.

فیلم های آموزشی نحوه ی نصب نرم افزار در انجمن آپلود شده میتونید از اونها کمک بگیرید

در خصوص این ایده ی خوب دوستمون باید عرض کنم که Help نرم افزار بهترین نقطه ی شروع برای یادگیری نرم افزار هستش... بر خلاف نظر دوستان خیلی از آموزشهای Help به صورت گام به گام هستش.. دوستانی که مایلند تو این کمپین فعالیت کنن با مدیران سایت هماهنگ کنن تا انشالله به نتیجه ی مطلوب برسیم
به جای لعنت فرستادن به تاریکی، شمعی را روشن کن
پاسخ
سلام
دوستان من چند وقت پیش پیشنهادی در خصوص یادگیری نرم افزار ArcGis از طریق Help خود نرم افزار ارائه کردم ، راستیتش خیلی انتظار داشتم که حداقل به تعداد انگشتان یک دست تقسیم بر 2 منهای 1 نفر از دوستان پا پیش بذارند و این کار را شروع کنیم ولی احساس می کنم همه مثل خودم دنبال هلو هستن تا براحتی همانند یک راحت الحلقومی قورتش بدن . خداییش من گشتم پیدا نشد . خواهشاً دوستان آستین بالا بزنید یک کاری را شروع کنیم . به غیر از چند از دوستان که باز هم از آنها تشکر می کنم به خاطر نظراتشون دیگه حتی واکنش ناچیز هم ندیدم. جون داداش بسم الله بگین و بیاین جلو . من منتظرم
پاسخ
این موضوع اگه از پایه شروع بشه خیلی خوب میشه
پاسخ
دوستانی که قصد دارن arcgis را با مثال های متنوع همراه با تکنیک ها یاد بگیرن حتما از سایت ویدئویی مشهور گوگل استفاده کنید.
پاسخ
(۰۶-۲۲-۱۳۹۳، ۱۱:۴۶ ق.ظ)عباسعلی داداشی نوشته است: دوستانی که قصد دارن arcgis را با مثال های متنوع همراه با تکنیک ها یاد بگیرن حتما از سایت ویدئویی مشهور گوگل استفاده کنید.
سلام آقای مهندس اگر امکانش هست آدرس سایت ویدئویی گوگل برای آموزش gis را ذکر کنید ممنوع
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تهیه نقشه شیب ghogha 7 4,162 ۰۸-۰۱-۱۳۹۹، ۰۶:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: ghogha
  لینک بزرگترین گروه GIS ( پرسش و پاسخ ) در تلگرام فردین آژغ 1 3,560 ۰۶-۱۷-۱۳۹۹، ۱۲:۵۰ ب.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  تبلیغات فردین آژغ 0 1,018 ۰۶-۱۷-۱۳۹۹، ۱۲:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  نیاز به نقشه های ،جنس خاک، شیب، جهت شیب و جنس زمین همدان kazem akbari 8 5,912 ۰۲-۰۵-۱۳۹۸، ۱۲:۱۰ ق.ظ
آخرین ارسال: Alireza1373
  تصویر ماهواره ای با کیفیت بالا فردین آژغ 1 3,048 ۱۰-۰۶-۱۳۹۷، ۰۲:۵۰ ب.ظ
آخرین ارسال: mohammad278
  مشکل لایسنس gis 9.3 dehdari70 1 2,787 ۱۲-۰۸-۱۳۹۶، ۰۶:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: مهدی مرادی
  درخواست afsan 5 5,308 ۱۰-۲۰-۱۳۹۶، ۱۲:۱۰ ق.ظ
آخرین ارسال: faeze
  خطای 010267 و 010328 در gis rezashadi 4 7,489 ۰۹-۱۸-۱۳۹۶، ۰۶:۴۷ ب.ظ
آخرین ارسال: erosin
  انجام پروژه های GIS rahmati_gis 0 2,346 ۰۵-۱۳-۱۳۹۶، ۰۷:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: rahmati_gis
  ابزار آب زیرزمینی در GIS HamidKazemitabar 1 2,369 ۰۴-۱۸-۱۳۹۶، ۰۴:۳۵ ب.ظ