جهت استفاده از تمامی امکانات تارنمای انجمن (ایجاد موضوع،دانلود فایل و ...) لازم است،عضویت یک ساله را خریداری فرمائید. برای این کار مبلغ 50 هزار تومان را به کارت 6221061059143315 واریز نموده،سپس نام کاربری خود را به شماره 09128921121 ارسال کنید. 01-07-1402

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(کمک) از کسانی که expert choice کار کردن کمک میخواهم
سلام می خواهم به رابطه بین gis و این نرم افزار دست پیدا کنم ممنون می شوم کمکم کنید .اگر امکان دارد نیاز به یک توضیح مفصل در مورد امتیاز دهی می خواستم تشکر

نخند, گریه نکن , فقط بیاندیش
پاسخ
سلام دوست عزیز
من خودم کار نکردم اما یه نگاه به این فایل آموزشی بنداز ببین به کارت میاد یا نه!

منبع:
http://rostangah.ir

فایل‌(های) پیوست شده
.zip   Exper Choice training.zip (اندازه: 3.99 MB / تعداد دفعات دریافت: 134)
*** هر روزی که می آموزم، پی می برم که جاهل ترم!! ***
پاسخ
ممنون از لطفتت این فایل را دارم این فیلم در حد آموزش نیست چون بعضی جاها از فیلم بریده شده و نمی توان از آن استفاده نمود
پاسخ
میتونی یخورده بیشتر توضیح بدی مشکل اصلی واست کدوم قسمته؟!
جسارتا من خودم بلد نیستم اما نسبت به سوالت کنجکاو شدم..
چون من نسبت به سوال شما 3 تا تحلیل به ذهنم می رسه..

1- رابطه بین expert choice و GIS ؛ (با فرض آشنا بودن با AHP و expert choice):
خب از طریق expert choice وزن مربوط به هر لایه رو بر حسب اهمیت یا ترجیهش نسبت به دیگری بدست میاریم و کافی این وزن ها رو توی مثلا Raster Calculator به لایه ها اعمال کنیم که اعمال وزن ها نباید کاری داشته باشه!

2_ مشکل خود وزن دهی و ترجیح لایه ها نسبت به همدیگه هستش ؛ (فرض عدم آشنایی با AHP):
خب واسه این کارم تا جایی که من شنیدم ظاهرا باید به AHP آشنا بود.

3_ مشکل کار با خود نرم افزار expert choice ! (فرض عدم آشنایی باexpert choice):

گمونم مشکل اصلی شما AHP باشه ..

البته خودتون باید مشکل اصلی رو بگید تا دوستان در صورت امکان کمک کنند

موفق باشید!
پاسخ
(۰۶-۲۹-۱۳۹۲، ۰۲:۰۴ ق.ظ)ganjoor نوشته است: سلام می خواهم به رابطه بین gis و این نرم افزار دست پیدا کنم ممنون می شوم کمکم کنید .اگر امکان دارد نیاز به یک توضیح مفصل در مورد امتیاز دهی می خواستم تشکر
پاسخ
هنوزبا expert choice به طور دقیق آشنا نیستم که بخواهم در arcgis استفاده نمایم
مشکلم دقیقا این هست.
من میخواهم به معیارها وزن بدهم اما نمی دانم وزن دهی به چه صورت است
1-چرا بعضی از اعداد در زمانی که می خواهم به معیارها وزن بدهم قرمز می شوند؟(در تصویر ی که آپلود کردم مشخصه)
2-آیا وزنهایی که ما می خواهیم به معیارها بدهیم اصول خاصی دارد ؟
پاسخ
[quote='ARMAN_T' pid='1888' dateline='1379686400']
[quote='ganjoor' pid='1883' dateline='1379622880']
سلام می خواهم به رابطه بین gis و این نرم افزار دست پیدا کنم ممنون می شوم کمکم کنید .اگر امکان دارد نیاز به یک توضیح مفصل در مورد امتیاز دهی می خواستم تشکر
سلام
فکر می کنم این نرم افزار برای وزن دهی استفاده میشه.( به منظور مکان یابی در GIS )
شما بهتره که به جای این نرم افزار از اکستنشن AHP موجود در خود نرم افزار ARC GIS استفاده کنید.
شما اگر بخواهید وزن دهی کنید می تونید از اکستنشن AHP در خود نرم افزار ARC GIS استفاده کنید.
توضیح در مورد این روش و چگونگی محاسبه وزن ها توسط نرم افزار یک مقدار طولانی می باشد که در اینجا نمیشه مطرح کرد.
فقط میتونم این رو توضیح بدم که شما در این روش یک جدول مقایسه ای زوجی دارین که باید برتری یک پارامتر را نسبت به دیگری وارد کنید.بعد از وارد کردن این مقادیر که از یک تا 9 باید باشد شما به راحتی می توانید وزن لایه ها را حساب کنید. و برای شما یک شاخص ناسازگاری هم حساب می کنه.
پاسخ
(۰۶-۲۹-۱۳۹۲، ۰۸:۰۰ ب.ظ)ganjoor نوشته است: هنوزبا expert choice به طور دقیق آشنا نیستم که بخواهم در arcgis استفاده نمایم
مشکلم دقیقا این هست.
من میخواهم به معیارها وزن بدهم اما نمی دانم وزن دهی به چه صورت است
1-چرا بعضی از اعداد در زمانی که می خواهم به معیارها وزن بدهم قرمز می شوند؟(در تصویر ی که آپلود کردم مشخصه)
2-آیا وزنهایی که ما می خواهیم به معیارها بدهیم اصول خاصی دارد ؟

کنجکاوی نسبت به سوال شما باعث شد خودمو یخورده درگیر AHP و Expert Choice کنم و تقریبا تونستم یه حدسی بزنم در مورد دلیل اینکه چرا وزن بعضی از معیارها قرمز میشه.. البته همونجوری که گفتم اصلا کار نکردم و آشنایی قبلی هم ندارم. و اما..
به گمونم قرمز بودن رنگ اون معیارها به دلیل اینه که اون معیارها وزن واقعیشون معکوس میشه!!
چون توی یکی دو تا جزوه مربوط به AHP خوندم که اگر ترجیح معیار A نسبت به معیار B برابر با 3 باشه، اونوقت ترجیح معیار B نسبت به معیار A میشه 1/3
حالا اگه به عکسی که خودتون پیوست کردید هم نگاه بندازید می بینید که بین دو تا معیاری که قراره ترجیح یکی نسبت به دیگری سنجیده بشه فقط اعداد رند وجود داره و اعداد کسری وجود نداره..
در واقع اون 2 که توی محاسبات شما قرمز شده در واقع شما ترجیح "حومه شهر- جمعیت زیاد- رقیب شدید" نسبت به "مشتری زیاد-اجاره بالا" رو 2 در نظر گرفتی اما چون جدول ترجیح عکسش رو نشون میده 2 رو با عدد قرمز نشون داده که در واقع میشه 1/2

البته من فقط با تعاریف و ربط اون به نمای ظاهری این نتیجه رو گرفتم که احتمال میدم حدسم درست باشه.. اگه غلط بود شما و دیگران ببخشید..

تعبیر دیگه ش اینه که ارجحیت "سطور" ماتریس نسبت به "ستون" متناظر ماتریس با رنگ سیاه و ارجحیت "ستون" ماتریس نسبت به "سطور" ماتریس با رنگ قرمز نشون داده می شه و نباید معنای دیگه ای داشته باشه..
موفق باشید!
پاسخ
سلام crشما باید کمتر از یک دهم دربیاد اگر بیشتر از این باشه باید وزن لایه ها رو کاهش بدین و امتیاز لایه بین 1تا9 هست
میتونید از لینک زیر هم کمک بگیرید
http://www.parsmodir.com/thesis/expert-choice1.php
پاسخ
با سلام
شما اولا در امتیاز دهی به معیارها بایستی از نظر کارشناسی و یا با توجه به میزان اهمیت داده ای استفاده کنید.
مسئله مهم در اخر کار میزان نرخ ناسازگاری هستش که نباید بیشتر از 0.1 شود و در صورتی که بیشتر از این مقدار گردد بایستی نحوه امتیاز دهی را مجددا انجام دهید.نکته مهم این است که مثلا اگر دو معیار امتیاز برابر میگیرند پر واضح است که اهمیت این دو نسبت به معیار سوم بایستی برابر و یا تقریبا برابر باشد. در هر صورت اگر مایل بودید بیشتر توضیح دهید تا بتوانم بیشتر شما رو راهنمایی کنم. زیاد سخت نیست!!
پرواز را به خاطر بسپار...
پرنده مردنیست
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Music تراکم کرنل نقاط جرم خیز و همبستگی آن با تراکم جمعیت در منطقه baranazx 0 6,670 ۰۵-۱۴-۱۴۰۲، ۰۹:۰۹ ق.ظ
آخرین ارسال: baranazx
  درج نام برای نقاط mohsen1400 0 15,533 ۱۱-۲۷-۱۴۰۰، ۰۷:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsen1400
  شیپ فایل جزیه هرمز Adel137 3 15,639 ۱۱-۲۴-۱۴۰۰، ۰۱:۱۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Adel137
Star درخواست شیپ فایل جزیره هرمز+تصویر ماهواره ای elahe.talebi 4 3,753 ۱۱-۲۱-۱۴۰۰، ۰۹:۲۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Adel137
  محدود کردن کریجینگ به ایران mohsen1400 0 14,739 ۱۱-۲۱-۱۴۰۰، ۱۲:۴۲ ق.ظ
  محدود کردن کریجینگ به ایران mohsen1400 0 14,948 ۱۱-۲۱-۱۴۰۰، ۱۲:۳۹ ق.ظ
  Geostatistical Analyst mohsen1400 1 15,152 ۱۱-۱۹-۱۴۰۰، ۱۰:۱۷ ق.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  برطرف نمودن خطای مربوط به عدم شناسایی نقشه dem در محیط GIS hhabibi61 1 15,371 ۱۱-۱۴-۱۴۰۰، ۱۱:۳۰ ق.ظ
  شیپ فایل شهر تهران زهرا2 1 15,737 ۱۱-۰۹-۱۴۰۰، ۱۰:۲۲ ق.ظ
  کهرنکردن قسمت سرچ ارک مپ Gis777 1 15,877 ۰۹-۲۷-۱۴۰۰، ۰۶:۴۱ ب.ظ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

برای عضویت در خبرنامه جی آی اس ایمیل خود را وارد نمایید:

Delivered by خبرنامه جی آی اس