جهت استفاده از تمامی امکانات تارنمای انجمن (ایجاد موضوع،دانلود فایل و ...) لازم است،عضویت یک ساله را خریداری فرمائید. برای این کار مبلغ 50 هزار تومان را به کارت 6221061059143315 واریز نموده،سپس نام کاربری خود را به شماره 09128921121 ارسال کنید. 01-07-1402


امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GIS و مدیریت شهری
#1
ويژگي يك سيستم اطلاعات جغرافيايي شهري كه آن را از ساير سيستم ها متمايز مي كند، توانايي ادغام اطلاعات موجود در منابع متعدد و در سطوح متفاوت مسئوليتها در يك سازمان است.
تابلو برجسته
"مكان" تقريبا، خود نقطه اشتراكي ميان تمامي فعاليتهاي شهرداريها و سازمانهاي محلي است. يافتن مسير خط لوله آب، تعيين ماليات املاك يا اجراي طرح جديدي براي ارائه خدمات عم ومي، مديريت منابع عمومي و سياستگذاري در همه شهرداريها و نهادهاي محلي در سراسر كشور و در تمام جهان مورد بهرهبرداري قرار ميگيرند.
سيستمهاي اطلاعات جغرافيايي را بسياري از شهرداري ها و نهادهاي محلي براي بهبود وضعيت خدمات رساني و تصميماتي كه براي بهبود وضعي ت عمومي اتخاذ مي شوند، به كار مي برند . بسياري از خروجيهايي ازGIS در بخشهاي شهرسازي و مديريت شهري قابل رؤيت هستند . براي مثال، مي توان طراحي و برنامه ريزي براي برق، آبع فاضلاب و گاز شهري را با طراحي و برنامهريزي محلهها و مناطق شهري كه در چارچوب طرحهاي جامع ديده ميشود.
يكي از معضلات شهرهاي كشور، اقدامي عجيب از طرف ادارات مختلف شهر است . ادارهاي شهر را آسفالت ميكند و آسفالت محكم نشده اداره ديگري آن اسفالت را براي لوله گاز ميكند، اداره آبفا همچنين، و اداره برق و .... به نوبت ميسازند و زمين را دوباره حفر ميكنند!! اين عمليات پي در پي و پرهزينه جز با GIS قابل حل نيست . با ذخيره نمودن اطلاعات تمامي شبكه ها اعم از شبكههاي آب، گاز، تلفن و...در GIS اقدامات ادارات با اطلاعات دقيق انجام خواهد گرفت .
بنابراين تعميرات و بازديد مجدد شبكه ها با هماهنگي ساير ارگانها انجام مي پذيرد تا همگي همزمان اموراتي را به انجام برسانند .
كاربرد ديگر GIS در حمل و نقل شهري است كه اولين بخش از بخشهاي مختلف شهرسازي و مديريت شهري است. در اين روش با تعيين نقاط پرترافيك و شمارش وسايل عبوري، مدلي براي تعيين مسيرهايي كه نياز به ساخت معابر جديد دارند انتخاب ميشوند
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مقاله اماکن ورزشی مصطفی شعبانی 0 1,195 ۰۸-۰۲-۱۳۹۹، ۰۸:۲۰ ب.ظ
آخرین ارسال: مصطفی شعبانی
  مقاله تقسیم بندی خودکار املاک شهری با استفاده از GIS مصطفی شعبانی 0 1,032 ۰۸-۰۲-۱۳۹۹، ۰۸:۱۸ ب.ظ
آخرین ارسال: مصطفی شعبانی
  پیاده سازی شبکه گازی در محیط GIS مصطفی شعبانی 0 1,006 ۰۷-۳۰-۱۳۹۹، ۰۶:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: مصطفی شعبانی
  مقاله GIS مصطفی شعبانی 0 584 ۰۷-۳۰-۱۳۹۹، ۰۶:۰۰ ب.ظ
آخرین ارسال: مصطفی شعبانی
  لیست 60 پایان نامه در زمینه GIS با رویکرد کاربردی در علوم مختلف ali alavi 22 16,628 ۰۷-۱۹-۱۳۹۷، ۰۳:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  درخواست داده، مقاله و یا "ایده" مرتبط با علوم نظامی MohsenDas 1 1,637 ۰۳-۰۱-۱۳۹۷، ۱۱:۲۲ ق.ظ
آخرین ارسال: مهریزاد
  GIS چیست ؟ panel123 0 1,599 ۱۲-۲۱-۱۳۹۶، ۰۱:۵۸ ق.ظ
آخرین ارسال: panel123
  شاخص هندسون marziyeh1989 0 1,885 ۰۸-۰۳-۱۳۹۶، ۰۲:۰۰ ب.ظ
آخرین ارسال: marziyeh1989
  انجام پروژه های GIS rahmati_gis 0 1,596 ۰۶-۱۶-۱۳۹۶، ۰۴:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: rahmati_gis
  ارایه الگوی بهینه مکان یابی پارکینگ های محله ای........ با استفاده از روش AHP و GIS” farahnaz 1 2,542 ۰۳-۱۰-۱۳۹۶، ۰۶:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: hamedking2017

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

برای عضویت در خبرنامه جی آی اس ایمیل خود را وارد نمایید:

Delivered by خبرنامه جی آی اس