جهت استفاده از تمامی امکانات تارنمای انجمن (ایجاد موضوع،دانلود فایل و ...) لازم است،عضویت یک ساله را خریداری فرمائید. برای این کار مبلغ 50 هزار تومان را به کارت 6221061059143315 واریز نموده،سپس نام کاربری خود را به شماره 09128921121 ارسال کنید. 01-07-1402

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
spitial adjasment
با سلام دوباره
من یه مدتی برای تدوین پروپوزالم از پروژه ام غافل شدم!!
طبق راهنمایی دوستان از گوگل مپ سه تا نقطه گرفتم ولی نمیدونم چطور تو arcmap واردش کنم!!
من الان 3 تا نقطه مختصات دارم و یه فایل وکتور بی مختصات.بعد از فراخوانی spitial adjasment با control point انتخاب میکنم نقطه مورد نظر رو ولی اینکه چجوری کادر input x,y رو باز کنم نمیدونم چون تو منوی کلیک راستم نمیاد!!!
لطفا کمک کنید
پاسخ
سلام دوست عزیز..
در پست های قبلی کاربر mahbubeh و جناب فردین در این مورد توضیح دادن که لینکش رو گذاشتم واستون
http://forum.arcgis.ir/showthread.php?tid=193&page=2
شما غیر از اون فایل وکتور بی مختصات باید یک نقشه دارای مختصات هم داشته باشی و اون 3 نقطه مشترک رو از لایه بدون مختصات به لایه دارای مختصات رفرنس بدید
پیروز باشید..
*** هر روزی که می آموزم، پی می برم که جاهل ترم!! ***
پاسخ
(۰۶-۱۸-۱۳۹۲، ۰۲:۳۰ ق.ظ)me8rdad نوشته است: سلام دوست عزیز..
در پست های قبلی کاربر mahbubeh و جناب فردین در این مورد توضیح دادن که لینکش رو گذاشتم واستون
http://forum.arcgis.ir/showthread.php?tid=193&page=2
شما غیر از اون فایل وکتور بی مختصات باید یک نقشه دارای مختصات هم داشته باشی و اون 3 نقطه مشترک رو از لایه بدون مختصات به لایه دارای مختصات رفرنس بدید
پیروز باشید..

ممنون
خب نقشه ندارم!!!
یکی از دوستان هم گفتن نقشه ها رایگان نیستند!
انگار تو یه لینک خوندم که یا از گوگل ارث استفاده میکنیم یا فایل مختصات دار!! یا شایدم من اشتباه می کنم!
حالا چه کنم؟Confused
پاسخ
گمونم اون چیزی که در مورد گوگل ارث میگید واسه کسیه که میخواد نقشه اسکن شده رو خودش ژئورفرنس کنه و از مختصات گوگل ارث بعنوان نقاط کنترل استفاده میکنه..
در هر صورت شما اگه از منطقه خودتون نقشه ای نداشته باشید که کاری پیش نمیره..
فرض میکنیم که شما نقشه داری، منتهی ژئورفرنس یا به اصطلاح مختصات دار نیست (البته غیر از نقشه وکتوری بدون مختصاتی که دارید منظورمه) که باید اونو با حداقل در اختیار داشتن 4 تا نقطه ژئورفرنس کنی و بعد این نقشه و لایه وکتوری خودتون رو باهم اد کنید و از دستورspitial adjasment کار رو پیش ببرید
حالا باز ممکنه شما نقشه بدون مختصات رو هم داری اما مشکل نداشتن مختصات عارضه های مشخص توی گوگل ارث هست تا عمل ژئورفرنس کردن رو باهاش انجام بدی که توی صحبتهاتون اشاره داشتید که موقعیت منطقه مورد مطالعه در گوگل ارث دقت لازم رو نداره که اونم با یه GPS معمولی یا یه موبایل که نرم افزار GPS روش نصب باشه قابل انجامه.
توصیه من به شما بجای هزینه کردن نابجا برای خرید اطلاعاتی که از صحت و سقمشون اطلاعی ندارید اینه که با 250 یا 300 تومن هزینه و شایدم کمتر، یه GPS معمولی یا یه موبایل GPS دار واسه خودتون تهیه کنید و میتونید جاهای دیگه هم ازش استفاده کنید..
احتمالا موبایل رو بتونید از دوست و آشنا هم واسه چند ساعت قرض بگیرید..
با این شرایط کافیه 4 تا عارضه از قسمتهای مختلف منطقه رو برداشت کنید و باقی ماجرا..
موفق باشید!
پاسخ
دوستان من منتظر آموزش کار باSitial adjusment هستم!!!
کسی نمیتونه کمک کنه؟
الان نقشه مختصات دار هم دارم. ولی گزینه های Spitial adjusmentبا ژئو رفرنس فرق میکنه!!
پاسخ
توضیحات کار با این ابزار را در پستی کهme8rdad جان معرفی کردند دادم
نخند, گریه نکن , فقط بیاندیش
پاسخ
دوست عزیز!
همونجوری که قبلا هم گفتم و لینکش رو هم گذاشته بودم دوستان مراحل کار رو توضیح داده بودند..
مراحل رو مرحله به مرحله برو جلو فقط همین

از طرف کاربر Mahbubeh:
برای ژئورفرنس نمودن با استفاده از ابزار Spatial Adjustment:
Exclamation لایه ای که مختصات ندارد و همچنین یک لایه مختصات دار از محدوده مورد نظر را add کنید.
Exclamation عوارض مشترک دو لایه (مثلا یک ساختمان، میدان و...) را پیدا کرده و snapping هر دو لایه را روشن کنید و با ابزار New Displacement Link از لایه ای که مختصات ندارد به لایه ای که مختصات دارد رفرنس دهید.
Exclamation دقت کنید که حداقل بایستی برای سه نقطه این کار را انجام دهید.
Exclamation پس از اینکه تمام نقاط مورد نظر خود را رفرنس دادید از قسمت Spatial Adjustment بر روی Set Adjust Data کلیک نمایید. از پنجره باز شده، تیک گزینه All features in this layers را فعال کرده و لایه ای را که مختصات ندارد انتخاب کنید و OK را بزنید.
Exclamation سپس از قسمت Spatial Adjustment روی Adjust کلیک کنید، با این کار لایه وکتوری شما در مختصات واقعی خود قرار می گیرد.
پاسخ
(۰۶-۱۹-۱۳۹۲، ۰۱:۰۶ ب.ظ)me8rdad نوشته است: دوست عزیز!
همونجوری که قبلا هم گفتم و لینکش رو هم گذاشته بودم دوستان مراحل کار رو توضیح داده بودند..
مراحل رو مرحله به مرحله برو جلو فقط همین

از طرف کاربر Mahbubeh:
برای ژئورفرنس نمودن با استفاده از ابزار Spatial Adjustment:
Exclamation لایه ای که مختصات ندارد و همچنین یک لایه مختصات دار از محدوده مورد نظر را add کنید.
Exclamation عوارض مشترک دو لایه (مثلا یک ساختمان، میدان و...) را پیدا کرده و snapping هر دو لایه را روشن کنید و با ابزار New Displacement Link از لایه ای که مختصات ندارد به لایه ای که مختصات دارد رفرنس دهید.
Exclamation دقت کنید که حداقل بایستی برای سه نقطه این کار را انجام دهید.
Exclamation پس از اینکه تمام نقاط مورد نظر خود را رفرنس دادید از قسمت Spatial Adjustment بر روی Set Adjust Data کلیک نمایید. از پنجره باز شده، تیک گزینه All features in this layers را فعال کرده و لایه ای را که مختصات ندارد انتخاب کنید و OK را بزنید.
Exclamation سپس از قسمت Spatial Adjustment روی Adjust کلیک کنید، با این کار لایه وکتوری شما در مختصات واقعی خود قرار می گیرد.
ممنون
همه این کارا رو میکنم ولی Adjust غیرفعاله!! نمیدونم کدوم کارم اشتباهه Huh
منظورتون از فعال کردن snaping اینه که تو ابزار snaping تیک use snaping رو بزنم؟ یا کار دیگه ای باید اتجام بدم؟
برای adjust method باید کدوم گزینه رو انتخاب کنم؟
بعد اینکه اون لایه ای که میخوام مختصات بهش بدم رو start editing کنم درسته؟
اگه میشه کمک کنید. بدجور درگیرشم!! Huh
پاسخ
من این مطلب رو واسه شما با منبعش کپی کردم اما خودم اصلا به Snapping کاری نداشتم
اما شما میگی که "برای adjust method باید کدوم گزینه رو انتخاب کنم؟" شاید مربوط باشه اما اصلا توی توضیحات بالا اشاره ای به این قسمت نشده
این قسمت هم نامفهومه که گفتید "بعد اینکه اون لایه ای که میخوام مختصات بهش بدم رو start editing کنم درسته؟"
من که جفت لایه ها رو توی TOC آوردم و یبار Editor رو روشن کردم. این لایه اون لایه نمیگیرم یعنی چی..
اما گمونم شما بعد از رفرنس دادن 3 نقطه مرحله Set Adjust Data رو کامل نمیکنی چون تا این مرحله Adjust غیرفعاله اما بعد از این مرحله فعال میشه..
چند تا عکس از مراحل کار رو میذارم اما شماره نداره و شما یبار دیگه طبق ترتیب بالا عمل کن منتهی منهای adjust method

ابتدا Set Adjust Data
بعد تیک All Feature in these Layer و انتخاب لایه بدون مختصات
سرانجام انتخاب Adjust

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
ممنون
لطف کردین
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  راهنمایی جهت حذف عوارض از DEM Zahra530 2 2,433 ۰۸-۱۵-۱۳۹۹، ۰۷:۱۰ ب.ظ
آخرین ارسال: Zahra530
  چرا مقدار ولیو فایل flow accumulation را در مپ الجبرا عدد 2500=> میزنند؟ kimia352 0 1,315 ۱۲-۰۸-۱۳۹۸، ۰۴:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: kimia352
  ترکیب لایه های خطی با حفظ ویژگی عرض هر لایه majidzarean 0 1,642 ۰۶-۰۲-۱۳۹۸، ۰۴:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: majidzarean
  نحوه محاسبه درصد پوشش با NDVI kamkar 0 1,695 ۰۸-۱۲-۱۳۹۷، ۰۴:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: kamkar
  شبکه بندی یک پلیگون و تعیین مختصات جغرافیایی مرکز شبکه ها saharsm 1 2,646 ۰۶-۰۵-۱۳۹۷، ۰۲:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  کپی کردن از یک line feature در arcgis مثلا به تعداد 50 عدد samaa 2 2,839 ۰۳-۲۶-۱۳۹۷، ۰۱:۰۰ ب.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  هزینه پروژه جی آی اس چقدر است؟ کریمی 6 7,615 ۰۳-۲۲-۱۳۹۷، ۰۲:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: nadiri
  آموزش کار با template rahmati-gis 0 1,790 ۱۱-۲۶-۱۳۹۶، ۱۱:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: rahmati-gis
  حذف نقاط در شیپ فایل rza 4 6,713 ۱۱-۱۸-۱۳۹۶، ۱۱:۵۸ ق.ظ
آخرین ارسال: alish
  قرار دادن عکس هوایی بر روی طرح fariba 1 3,359 ۱۰-۱۷-۱۳۹۶، ۱۱:۴۸ ق.ظ
آخرین ارسال: fariba

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان

برای عضویت در خبرنامه جی آی اس ایمیل خود را وارد نمایید: