انجمن جی آی اس (GIS)

نسخه‌ی کامل: محاسبه مساحت و محیط
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
با سلام
من یه لایه پلیگونی دارم. و میخوام مساحت و محیط این لایه ها رو محاسبه کنم. به قسمت calculate geometry رفته و برای هریک از لایه های پلی گونیم در داخل جدول توصیفی فیلد مساحت و محیط برای انها ساخته. ولی هنگام محاسبه با ابزار بالا متاسفانه مساحت و محیط پلی گون ها رو محاسبه نمیکنه. و با عبارت area disabled مواجه میشم.لطفا راهنماییم کنیم
(۰۲-۲۰-۱۳۹۳، ۰۶:۱۳ ب.ظ)shahsavar نوشته است: [ -> ]با سلام
من یه لایه پلیگونی دارم. و میخوام مساحت و محیط این لایه ها رو محاسبه کنم. به قسمت calculate geometry رفته و برای هریک از لایه های پلی گونیم در داخل جدول توصیفی فیلد مساحت و محیط برای انها ساخته. ولی هنگام محاسبه با ابزار بالا متاسفانه مساحت و محیط پلی گون ها رو محاسبه نمیکنه. و با عبارت area disabled مواجه میشم.لطفا راهنماییم کنیم

با سلام
من اینو متوجه نشدم که یعنی چی رفتید تو قسمت calculate geometry بعد فیلدهارو ساختید؟! شما اول فیلداتونو باید بسازید بعد از این گزینه واسه محاسبه مساحت و محیط استفاده می کنید. البته شما اگه از GeoDatabase استفاده می کردید الان این پارامترها رو داشتید.
(۰۲-۲۰-۱۳۹۳، ۰۶:۲۸ ب.ظ)fare نوشته است: [ -> ]
(۰۲-۲۰-۱۳۹۳، ۰۶:۱۳ ب.ظ)shahsavar نوشته است: [ -> ]با سلام

با سلام
من اینو متوجه نشدم که یعنی چی رفتید تو قسمت calculate geometry بعد فیلدهارو ساختید؟! شما اول فیلداتونو باید بسازید بعد از این گزینه واسه محاسبه مساحت و محیط استفاده می کنید. البته شما اگه از GeoDatabase استفاده می کردید الان این پارامترها رو داشتید.

فکر کنم مشکل سیستم مختصات data frame و لایتون باشه که هر دو باید UTM باشند.
به عنوان مثال من شیپ فایل استانهای ایران دارم. داخل جدول توصیفیش اسم استان ها و مراکز استانها نوشته. بعد میخوام مساحت شون و محیطشون محاسبه کنم. برای این کار اول از طریق add fild ستون مساحت براش تعریف میکنم. بعد از طریق calculate geometryمساحت محاسبه میکنم. که نمیشه؟
سیستم مختصات لایه تونو چی تعریف کردید؟
توی add field حتماً مطمئن باشید که text نباشه مثلاً short integer رو انتخاب کنید و فراموش نکنید که تعداد کرکتر رو هم مشخص کنید
بعد مطمئن باشید که لایه ی شما سیستم مختصات درستی داشته باشه (شما اگه مساحت و محیط می خواید باید UTM باشه) و define هم شده باشه در غیر این صورت نباید ایرادی توی کار شما باشه
(۰۲-۲۰-۱۳۹۳، ۰۸:۳۸ ب.ظ)دلدار چراغوندي نوشته است: [ -> ]توی add field حتماً مطمئن باشید که text نباشه مثلاً short integer رو انتخاب کنید و فراموش نکنید که تعداد کرکتر رو هم مشخص کنید
بعد مطمئن باشید که لایه ی شما سیستم مختصات درستی داشته باشه (شما اگه مساحت و محیط می خواید باید UTM باشه) و define هم شده باشه در غیر این صورت نباید ایرادی توی کار شما باشه

توضیحات آقای چراغوندی کامله و بر این اساس کارتون رو انجام بدید
سیستم لایه اگه utm نباشه این پیغاما میده
سیستم مختصات دیزمال دگری بود. از طریق dfine تبدیل به utm کردم جواب گرفتم. همون روشی که آقای چراغوندی گفتن.
ممنون