انجمن جی آی اس (GIS)

نسخه‌ی کامل: قدرت تفکیک DEM
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
سوالم در رابطه با قدرت تفکیک مکانی و ارتفاعی DEM هست که چطور می تونیم تشخیص بدیم DEM که داریم اندازه ضلع هر پیکسلش و قدرت تفکیکش چقدره؟
همچنین DEM هایی که از سایت earthexplorer و تصاویر Aster دانلود می کنیم قدرت تفکیک مکانیشون 30 متره؟ وقتی وارد متادیتا DEM میشیم یکسری اطلاعات رو خودش میده مثلا Cell size و Max , Min و ردیف و سلول و ... ولی قدرت تفکیکش رو نمیدونم چطور حساب کنم و یجایی دیدم نوشته بود PPI در رسترها قدرت تفکیکو میده یعنی در هر اینچ مربع max سلول منهای Min سلول تقسیم بر تعداد ستون ها قدرت تفکیکشه،از دوستانی که در این زمینه تخصص دارن ممنون میشم راهنمایی بفرمایند.با تشکر
وقتی داریم میگیم اندازه سلول 30 متره یعنی قدرت تفکیک مکانی در سنجنده 30 متره و در سطح زمین 900 متر مربع رو پوشش میده. اما دقت فرق میکنه دمهای استر دارای دقت ارتفاعی 20 و دقت عرضی 16 متر هستن.
آقای مرادی از اینکه پاسخ دادین خیلی ممنونم، ولی هنوز متوجه نمیشم و نمیدونم که وقتی یک نقشه DEM داریم از کجا مشخص میشه که دقت ارتفاعیش 20 متر و... ، همچنین اینکه 900 مترو پوشش میده یعنی هر پیکسل 900 مربع روی زمینه؟ لطفا اگه جزوه یا آموزشی در این زمینه دارین به اشتراک بذارین تا بیشتر با این مباحث آشنا شیم، ممنون
سه تا مقاله خوب تو زمینه دقت ارتفاعی و افقی دم داشتم متاسفانه سیستمم فرمت شد حذف شد ولی به محض پیدا کردن اونا تو سایت میزارم. آره تو سنجش از دور وقتی میگوییم قدرت تفکیک سنجنده 30 متره یعنی 30*30=900 متر از سطح زمین رو پوشش میده DEM SRTM هم از این قاعده مستثنا نیست. از طریق نرم افزار نمیشه دقت ارتفاعی دو رو تشخیص داد یا اگه بشه من اطلاعی ندارم ولی از طریق تجربی و محاسباتی که انجام دادن به این نتیجه رسیدن که دقت ارتفاعی DEM بین 16 تا 20 متر و دقت افقی آن 16 متر 4( متر بالا یا پایین) است.
بابت توضیحتون سپاسگذارم،تا حدی توجیه شدم باز اگه تونستم مقاله خوبی گیر بیارم حتما به اشتراک میذارم،موفق باشین
(۰۴-۰۵-۱۳۹۳، ۰۳:۵۳ ب.ظ)armx نوشته است: [ -> ]بابت توضیحتون سپاسگذارم،تا حدی توجیه شدم باز اگه تونستم مقاله خوبی گیر بیارم حتما به اشتراک میذارم،موفق باشین

خواهش میکنم Smile