انجمن جی آی اس (GIS)
طبقه بندی - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن جی آی اس (GIS) (http://forum.arcgis.ir)
+-- انجمن: تخصصی (http://forum.arcgis.ir/Forum-%D8%AA%D8%AE%D8%B5%D8%B5%DB%8C)
+--- انجمن: سنجش از دور (Remote Sensing) (http://forum.arcgis.ir/Forum-%D8%B3%D9%86%D8%AC%D8%B4-%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D9%88%D8%B1-Remote-Sensing)
+--- موضوع: طبقه بندی (/Thread-%D8%B7%D8%A8%D9%82%D9%87-%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C)

طبقه بندی - abolfazlfada - ۰۱-۲۹-۱۳۹۴

سلام دوستان عزیز
تصاویری رو با استفاده از مناطق تعلیمی طبقه بندی کردم ولی متاسفانه مثلا مناطقی که مسکنی باشه با دشت اشتباه میگیره یعنی از مسکونی بخشی در دشت وجود داره.دوستان اینو چطوری میتونم درستش کنم؟

RE: طبقه بندی - gisrssat - ۰۱-۳۰-۱۳۹۴

با کدام روش با کدام نرم افزار روی چه تصاویری؟

RE: طبقه بندی - abolfazlfada - ۰۱-۳۰-۱۳۹۴

(۰۱-۳۰-۱۳۹۴، ۰۶:۱۴ ب.ظ)saeed2012 نوشته است: با کدام روش با کدام نرم افزار روی چه تصاویری؟

سلام.مرسی.
در نرم افزار envi4.8
تصاویر لندست سال 1986
با روش نظارت شده maximum likelihood

RE: طبقه بندی - وحید احمدی - ۰۱-۳۰-۱۳۹۴

با سلام
می بایستی بازتاب طیفی دو عارضه رو ببینید و ببینید در کجا ها با یکدیگر تفاوت دارند و آیا با توجه به باندهای ماهواره لندست قادر به تفکیک این دو عارضه هستیم یا خیر

RE: طبقه بندی - sohooli - ۰۱-۳۱-۱۳۹۴

سلام
باید ابتدا برای محدوده های شهری درون google earth پلی گون ایجاد کرده و سپس آنها را از نقشه اصلی roi بگیرید. سپس سابست گرفته و درون همان منطقه کاربری شهری را تعریف کنید. پس از استخراج کاربری در آن لایه میتوانید با band math کاربری های شهری را که تازه بدست آمده با نقشه کاربری قبلی هم پوشانی کنید.
موفق باشید

RE: طبقه بندی - abolfazlfada - ۰۱-۳۱-۱۳۹۴

(۰۱-۳۰-۱۳۹۴، ۱۱:۰۷ ب.ظ)وحید احمدی نوشته است: با سلام
می بایستی بازتاب طیفی دو عارضه رو ببینید و ببینید در کجا ها با یکدیگر تفاوت دارند و آیا با توجه به باندهای ماهواره لندست قادر به تفکیک این دو عارضه هستیم یا خیر

اینی که میگید درست ولی بعد از طبقه بندی راه رو با مسکونی اشتباه میگیره اینو خواستم اصلاح کنم!
آیا به صورت بصری میشه این کارو کرد یا نه دوباره باید مناطق تعلیمی(roy) بگیرم و بعد طبقه بندی کنم؟

(۰۱-۳۱-۱۳۹۴، ۱۲:۱۱ ب.ظ)sohooli نوشته است: سلام
باید ابتدا برای محدوده های شهری درون google earth پلی گون ایجاد کرده و سپس آنها را از نقشه اصلی roi بگیرید. سپس سابست گرفته و درون همان منطقه کاربری شهری را تعریف کنید. پس از استخراج کاربری در آن لایه میتوانید با band math کاربری های شهری را که تازه بدست آمده با نقشه کاربری قبلی هم پوشانی کنید.
موفق باشید

سلام دوست عزیز.
آخه همه مناطق تعلیمی من که شهری نیست!مثلا زمین های بایر یا صخره رو که توی مناطق شهری نیستن!
مرسی.

RE: طبقه بندی - gisrssat - ۰۲-۰۱-۱۳۹۴

دوست عزیز اولاً تعداد مناطق تعلیمی شما باید حداقل 30تا باشه
دوم اینه که روش شبکه های عصبی را هم می توانید استفاده بکنید نتیجه های خوبی میده
سوم به نظرم اگر همه روش های طبقه بندی دارای خطا می باشند و شما می توانید روی خروجی اصلیتون یه کمی کار های کارتوگرافی انجام انجام بدبد
امیدوارم مفید بوده باشد

RE: طبقه بندی - abolfazlfada - ۰۲-۰۱-۱۳۹۴

(۰۲-۰۱-۱۳۹۴، ۱۲:۱۳ ق.ظ)saeed2012 نوشته است: دوست عزیز اولاً تعداد مناطق تعلیمی شما باید حداقل 30تا باشه
دوم اینه که روش شبکه های عصبی را هم می توانید استفاده بکنید نتیجه های خوبی میده
سوم به نظرم اگر همه روش های طبقه بندی دارای خطا می باشند و شما می توانید روی خروجی اصلیتون یه کمی کار های کارتوگرافی انجام انجام بدبد
امیدوارم مفید بوده باشد

مرسی.کارای گرافیگی رو خوب اومدید!بازم تشکر.