انجمن جی آی اس (GIS)
تولید نقشه dem و contour - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن جی آی اس (GIS) (http://forum.arcgis.ir)
+-- انجمن: تخصصی (http://forum.arcgis.ir/Forum-%D8%AA%D8%AE%D8%B5%D8%B5%DB%8C)
+--- انجمن: موضوعات عمومی GIS (http://forum.arcgis.ir/Forum-%D9%85%D9%88%D8%B6%D9%88%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C-GIS)
+--- موضوع: تولید نقشه dem و contour (/Thread-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D9%86%D9%82%D8%B4%D9%87-dem-%D9%88-contour)

تولید نقشه dem و contour - fkh - ۱۲-۰۲-۱۳۹۴

با سلام
اگر در زمینه تولید لایه رستریdem و همینطور خطوط منحنی میزان اطلاعات یا فیلم آموزشی دارید لطفا منو راهنمایی کنید
بیشترین پرسش برای ابعاد dem و همینطور فاصله بین خطوط منحنی
با تشکر

RE: تولید نقشه dem و contour - behzad1370 - ۱۲-۰۵-۱۳۹۴

سلام شبتون بخیر مهندس اول از همه شما باید نقاط ارتفاعی منطقه تونو داشته باشین
بعد سیستم مختصاتتون باید UTM باشه در غیر این صورت هنگام ساخت دم ارور می ده
نکته:اگه تو سیستم مختصات مشکل دارین من یه فایل اموزشی تحت عنوان نحوه تشخیص سیستم مختصات اعمالی لایه ها سرچ کنید میاره behzad1370
می تونید مطالب مطالعه سوالی بود در خدمتم
حالا که دو شرط بالا رو داریم اوکیه می تونیم با دستور topo to rater و وارد کردن داده و تنظیم نقاط در داخل پنجره دم ساخته می شه البته یه قسمت پنجره topo to raster نوشته که می تونید مقیای پیکسل دم ساخته شده مورد نظرتونو انتخاب کنید مثلا 30 بنویسید می شه دم 30 متر که معمولا باید سیستمتون خیلی قوی باشه تا دم 30 ساخته بشه
حالا دم داریم با دستور contour و تنظیم پنجره contour خطوط میزان براتون ساخته می شه
مهندس اگه به قسمت اطلاعات اموزشی برین من اونجا فیلم فایل اموزشی گذاشتم که قطعا این ساخت دم کانتور حتما تو برنامه ام می زارم فیلمشو درست می کنم می زارم
موفق باشیددددددد

RE: تولید نقشه dem و contour - fkh - ۱۲-۰۵-۱۳۹۴

خیلی مرسیییییی
قضیه حل شد ولی حالا که لطف کردید راهنمایی کردید یه چیزی جی آی اس من 10.2 و برای ساخت دم قسمت سل سایز اصلا گزینه اختیاری ندارهفقط دو گزینه هست . اینطور که من فهمیدم نمیشه سایز پیکسلو تغییر داد

سلام خواهش می کنم من لذت می برم اگه بتونم کمکی بکنم سوالتونو متوجه نشدم ولی اگه منظور تون اندازه پیکسل می تونید زمانی که دستور topo to raster می زنید اندازه پیکسلو مشخص کنید ولی به نظرم نشه تغییر داد اینو دقیق نمی دونم اگه سوالی بود بلد باشم در خدمتم

مهندس من از یکی از دوستان سوالتونو پرسیدم اینطور پاسخ دادناز لحاظ علمی این کار صحیح نیست .وقتی سل سایز رو تغییر می دیدی سری اطلاعات حذف خواهد شد پس راه علمیش اینه بگردیم دمی که سل سایزش مدنظر هست رو پیدا کنیم .یا منبعی که دم با سل سایز مدنظر تولید می کنه رو مثل نقشه های توپوگرافی 25000 بعد دم رو از روی اون درست کنیم.
به هر حال با export گرفتن از دم و پنجره export data میشه اندازه رو تغییر دادموفق باشید

RE: تولید نقشه dem و contour - fkh - ۱۲-۰۹-۱۳۹۴

(۱۲-۰۵-۱۳۹۴، ۱۱:۳۴ ب.ظ)behzad1370 نوشته است: مهندس من از یکی از دوستان سوالتونو پرسیدم اینطور پاسخ دادناز لحاظ علمی این کار صحیح نیست .وقتی سل سایز رو تغییر می دیدی سری اطلاعات حذف خواهد شد پس راه علمیش اینه بگردیم دمی که سل سایزش مدنظر هست رو پیدا کنیم .یا منبعی که دم با سل سایز مدنظر تولید می کنه رو مثل نقشه های توپوگرافی 25000 بعد دم رو از روی اون درست کنیم.
به هر حال با export گرفتن از دم و پنجره export data میشه اندازه رو تغییر دادموفق باشید

مرسی آره فکر کنم راهش همینه منم به همین نتیجه رسیدم که باید نقشه پایه قابلیت رسیدن به پیکسل مورد نظرو داشت باشه.
بازم مرسی دوست عزیز

RE: تولید نقشه dem و contour - behzad1370 - ۱۲-۰۹-۱۳۹۴

خواهش می کنم موفق باشیدBlush