۰۶-۱۹-۱۳۹۵، ۰۳:۰۹ ب.ظ
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۶-۱۹-۱۳۹۵، ۰۳:۱۰ ب.ظ، توسط reza123456789.)
عالی ممنون
عالی ممنون
(۰۳-۱۷-۱۳۹۲، ۰۱:۱۱ ب.ظ)narimank نوشته است: me8rdad جان عزیز:
سعی کنید وقتی یک پروژه GISی رو برای کسی یا جایی میفرستید حتما لایه ها رو هم با اون بفرستید.. چون پروژه های GISی که با فورمت mxd ذخیره می شوند فقط در کامپیوتر کسی که اون رو ذخیره کرده قابل اجراست............
ژئورفرنس کردن لایه های وکتوری:
ژئورفرنس کردن لایه های وکتوری هیچ فرقی با همون روشی که در بالا و برای عکسهای اسکن شده گذاشتم نداره. یعنی میتونید با همون روش یک لایه وکتوری رو ژئورفرنس کنید. برای به دست آوردن مختصات نقاطی که قرار ژئورفرنس بشن کافیه یک عارضه مشخص رو درنظر بگیرید و مختصاتش رو از گوگل ارث بگیرید... مثلا من لایه یه شهری رو دارم که در اون لایه مثلا یک برج، پل، یا یک عارضه شاخص وجود داره، در گوگل ارث مختصات دقیق همان عارضه رو درمیارم و هنگام زئورفرنس کردن مث همون روش بالا که براتون فرستادم با دقت کامل بر روی همون عارضه در لایه وکتوری کلیک و سپس مختصاتشو وارد میکنم.... مهمم نیست که لایه ای رو که میخوایم ژئورفرنس کنیم عکس اسکن شده، لایه رستری و یا وکتوریه......
یک راه دیگر هم وجود داره:
اگه مثلا یه لایه وکتوری بدون مختصات از یک منطقه به همراه عکس ماهواره ای یا یک نقشه ژئورفرنس شده از همهان منطقه رو داشتیم برای ژئورفرنس کردن لایه وکتوری بدون مختصاتمون به روش زیر عمل میکنیم:
1.روی لایه بدون مختصات کلیک راست و Zoom To Layer رو بزنید
2. از منو Georefrencing گزینه Fit to Display رو بزنید تا لایه وکتوری (بدون مختصات ) با عکس، رستری و یا هرچیزی که مختصات داره بر روی هم قرار گیرند.
3. Auto Adjust رو غیر فعال کنید
4. بروی Control Point یا همون 2تا + در منو Georefrencing کلیک کنید تا نشانگر موس به + تغییر پیدا کنه
5. چندتا نقطه یا عارضه مشخص رو در هردو لایه پیدا کنید( مثلا ما در دو لایه وکتوری که مختصات نداره و در مثلا عکس ماهواره ای که مختصات داره 4تا نقطه مشترک پیدا کردیم)
روی نقطه مشترک شماره 1 در لایه وکتوری کلیک کنید و اون رو به همون نقطه در عکس وصل کنید تا اینجوری مختصات نقطه واقع در عکس ماهواره ای یا هرچیزی که مختصات داره به لایه وکتوری که مختصات نداره منتقل بشه
همین کار رو برای ماباقی نقاط انجام دهید
وقتی این کار رو انجام دادید از منو georefrencing بر روی Update Georefrencing کلیک کنید تا تغییرات اعمال بشه و در نهایت برای ذخیره سازی روی Rectify کلیک کنید.
هر سوالی داشتید من در خدمتم
عالی ممنون