جهت استفاده از تمامی امکانات تارنمای انجمن (ایجاد موضوع،دانلود فایل و ...) لازم است،عضویت یک ساله را خریداری فرمائید. برای این کار مبلغ 50 هزار تومان را به کارت 6221061059143315 واریز نموده،سپس نام کاربری خود را به شماره 09128921121 ارسال کنید. 01-07-1402

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تبدیل decimal degree به utm
با سلام

یه نقشه ی shp از استانهای ایران دارم که dcimal degree است و میخام به utm تبدیل کنم چطوری باید این کارو کنم ؟؟؟

لطفاً راهنمایی بفرمایید ممنون
پاسخ
از ابزار project در toolbox استفاده کنید.
سیستم مختصات خودتون رو به UTM- wgs1984 و زون مربوطه تبدیل کنید (ایران از سمت غرب به شرق به زون های شمالی 38 -39- 40 - 41 تقسیم می شود)
به جای لعنت فرستادن به تاریکی، شمعی را روشن کن
پاسخ
(۰۲-۱۴-۱۳۹۳، ۰۲:۰۶ ب.ظ)torki نوشته است: با سلام

یه نقشه ی shp از استانهای ایران دارم که dcimal degree است و میخام به utm تبدیل کنم چطوری باید این کارو کنم ؟؟؟

لطفاً راهنمایی بفرمایید ممنون

البته با عرض ارادت خدمت مهندس چراغوندی اگه میخواید از همه نقشه ایران استفاده کنید به UTM تبدیلش نکنید. چون ایران به دلیل گستردگی تو 4 تا زون قرار داره و شما مجبور هستید که یه زون رو به عنوان مرجع معرفی کنید که این امر باعث ایجاد چرخش و اوجاج تو بقیه زونهای نقشه میشه
***این نیز بگذرد***
پاسخ
با تشکر

یعنی توی لی اوت گرفتن اگر مختصات دسیمال دگری باشه مشکلی پیش نمیاد موقع گرید زدن ؟!!!!!

ممنون
پاسخ
(۰۲-۱۴-۱۳۹۳، ۰۶:۴۹ ب.ظ)torki نوشته است: با تشکر

یعنی توی لی اوت گرفتن اگر مختصات دسیمال دگری باشه مشکلی پیش نمیاد موقع گرید زدن ؟!!!!!

ممنون

با سلام
اولا که توی خروجی گرفتن هیچ مشکلی براتون پیش نمیاد اگه بر حسب همون دسیمال دگری باشه. اما من یه پیشنهاد براتون دارم اگه واقعا میخواید بر حسب UTM باشه. در واقع حرف آقای جهانگیری درسته.
شما میتونید با توجه موقعیت 4 زونی که ایران توی اون قرار گرفته نقشه تون رو به چهار قسمت تبدیل کنید این کارو میتونید با دستور Clip انجام بدید بعد هر کدوم از این قسمت ها رو بر اساس زون مربوطه به UTM تبدیل کنید در نهایت دوباره این قسمت ها را با موازییک کردن یا دستور Merge یکپارچه کنید. البته واسه خروجی گرفتن شاید نیازی به موزاییک کردن هم نباشه چون 4 قسمت دقیقا هم مرز میشن.
موفق باشید
پرواز را به خاطر بسپار...
پرنده مردنیست
پاسخ
با سلام خدمت شما آقای مهندس جهانگیری، حق کاملاً با شماست من تصورم این بود که قسمتی از ایران رو در نظر دارن
البته اگه شما دوست عزیز به مختصات متریک مثل UTM نیاز دارید میتونید از سیستم تصویر LAMIRAN هم استفاده کنید که برای تمام ایران تعریف شده است و مشکللات زون بندی رو در UTM نداره و دیگه به merge و یاموزاییک کردن نیاز نخواهید داشت
پاسخ
حق با آقای چراغوند هستش. استفاده از نوع سیستم مختصات بستگی کامل به وسعت محدوده مورد مطالعه داره. اگر محدوده بیشتر از یک زون باشه استفاده از سیستم UTM درست نیست چرا که مخدوده رو در شکل واقعی خودش نشان نمیده! پس حتما باید جغرافی باشه. حال که برای Layout گرفتن مشکل ایجاد میکنه از سیستم LAMIRAN استفاده کنید.
پاسخ
این موضوع در مورد متر هم صادقه یعنی اگه نقشه ام متر بود میشه از LAMIRAN استفاده کرد ؟؟؟

در ضمن لطفاً توضیح بدید چه طور میشه از سیستم LAMIRAN استفاده کرد ؟
با تشکر
پاسخ
(۰۲-۱۶-۱۳۹۳، ۰۶:۲۵ ب.ظ)torki نوشته است: این موضوع در مورد متر هم صادقه یعنی اگه نقشه ام متر بود میشه از LAMIRAN استفاده کرد ؟؟؟

در ضمن لطفاً توضیح بدید چه طور میشه از سیستم LAMIRAN استفاده کرد ؟
با تشکر

بله lamiran متریک هستش
شما فقط موقع تبدیل سیستم مختصات در قسمت search واژه lamiran رو سرچ کنید میتونید پیداش کنید.
از ابزار project در toolbox استفاده کنید.
پاسخ
با سلام خدمت مهندسان گرامی
دوستان لازمه که ازتون انتقاد کنم که قضیه رو خیلی پیچیده میکنین. اول باید دید که هدف آقای Torki از ارائه نقشش چیه؟
بنده اینجور متوجه شدم که هدف فقط نمایش نقشست نه محاسبات مهندسی. پس باید از dcimal degree استفاده کرد. لازم به ذکره که این سیستم در نمایش نقشه ها بسیار قابل فهمه، تا جایی که یه بچه راهنمایی هم که طول و عرض جغرافیایی رو یاد بگیره میدونه منظور چیه. ولی سیستم UTM وقتی باید بکار بره که اولا محدوده ها کوچیک باشه ثانیا محاسبات دقیق مهندسی مدنظر ما باشه. سیستم های دیگه ام که پیچیدگی خاص خودشون رو دارن که به سادگی قابل فهم نیستن.
با تشکر
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Music تراکم کرنل نقاط جرم خیز و همبستگی آن با تراکم جمعیت در منطقه baranazx 0 6,553 ۰۵-۱۴-۱۴۰۲، ۰۹:۰۹ ق.ظ
آخرین ارسال: baranazx
  درج نام برای نقاط mohsen1400 0 15,437 ۱۱-۲۷-۱۴۰۰، ۰۷:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsen1400
  شیپ فایل جزیه هرمز Adel137 3 15,556 ۱۱-۲۴-۱۴۰۰، ۰۱:۱۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Adel137
Star درخواست شیپ فایل جزیره هرمز+تصویر ماهواره ای elahe.talebi 4 3,728 ۱۱-۲۱-۱۴۰۰، ۰۹:۲۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Adel137
  محدود کردن کریجینگ به ایران mohsen1400 0 14,659 ۱۱-۲۱-۱۴۰۰، ۱۲:۴۲ ق.ظ
  محدود کردن کریجینگ به ایران mohsen1400 0 14,851 ۱۱-۲۱-۱۴۰۰، ۱۲:۳۹ ق.ظ
  Geostatistical Analyst mohsen1400 1 15,070 ۱۱-۱۹-۱۴۰۰، ۱۰:۱۷ ق.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  برطرف نمودن خطای مربوط به عدم شناسایی نقشه dem در محیط GIS hhabibi61 1 15,269 ۱۱-۱۴-۱۴۰۰، ۱۱:۳۰ ق.ظ
  شیپ فایل شهر تهران زهرا2 1 15,654 ۱۱-۰۹-۱۴۰۰، ۱۰:۲۲ ق.ظ
  کهرنکردن قسمت سرچ ارک مپ Gis777 1 15,738 ۰۹-۲۷-۱۴۰۰، ۰۶:۴۱ ب.ظ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

برای عضویت در خبرنامه جی آی اس ایمیل خود را وارد نمایید:

Delivered by خبرنامه جی آی اس