ارسالها: 44
موضوعها: 5
تاریخ عضویت: آذر ۱۳۹۳
اعتبار:
3
سلام
از دوستان کسی میدونه چطور میشه نقشه کاربری راضی رو که تهیه کردیم رو از روش confusion matrix ارزیابی کرد؟ لطفا اگر کسی بلد هست راهنماییم کنه
ارسالها: 31
موضوعها: 7
تاریخ عضویت: خرداد ۱۳۹۲
اعتبار:
2
۱۰-۱۹-۱۳۹۳، ۰۳:۴۱ ب.ظ
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۰-۱۹-۱۳۹۳، ۰۳:۵۹ ب.ظ، توسط arash5511.)
با سلام
ماتریس خطاحاصل مقایسه پیکسل به پیکسل، پیکسلهای معلوم در وافعیت های زمینی با پیکسل های متناظر در نتایج طبقه بندی است. در ماتریس خطا که به صورت جدول ارائه می شه داده های زمینی به صورت ستون ها و داده های مربوط به نتایج طبقه بندی به صورت سطرها در ماتریس خطا ظاهر می شن.و تعداد پیکسلهایی که درست طبقه بندی شده اند در روی قطر اصلی قرار می گیرند و عناصر غیر قطری مجموعه خطاها می باشد. بر مبنای ماتریس خطا پارامترهای متعددی برای بیان دقت و خطا استخراج می شود مثل دقت کلی و ضریب کاپا، دقت کاربر و دقت تولید کننده(Omimission و Commission).
در درجه اول شما نیاز به نمونه های واقعیت زمینی دارید که بایستی یا از طریق بازدید میدانی با کمک دستگاه GPS استخراج شوند و یا اگر تسلط کامل به کاربری های منطقه دارید از گوگل ارث تعدادی نمونه آموزشی تشخیص واستخراج کنید و برای ارزیابی دقت طبقه بندی استفاده کنید. برای ارزیابی دقت طبقه بندی نیز می توانید از نرم افزارهای سنجش از دوری مثل ENVI یا ERDAS قسمت پس پردازش استفاده کنید.
موفق باشید
ارسالها: 44
موضوعها: 5
تاریخ عضویت: آذر ۱۳۹۳
اعتبار:
3
ممنون اقای مهندس
من ارزیابی رو که انجام دادم، ضریب کلی 87/5% و ضریب کاپا 85% شد، به نظر شما خوبه؟
ارسالها: 31
موضوعها: 7
تاریخ عضویت: خرداد ۱۳۹۲
اعتبار:
2
با سلام
ارزیابی بالای 80 درصد نشان دهنده دقت بالای طبقه بندی کاربری هست. به طور کلی اگر ماتریس خطا را ملاحظه کنید می تونین مشاهده کنید که کدام کاربری ها باعث کاهش دقت شده است.
ارسالها: 44
موضوعها: 5
تاریخ عضویت: آذر ۱۳۹۳
اعتبار:
3
خیلی ممنون لطف کردید..
من الان اگه بخوام این نقشه کاربری رو از پیکسل سایز 30 متر به 20 متر تغییر بدم چه راهی پیشنهاد میکنید؟
ارسالها: 101
موضوعها: 12
تاریخ عضویت: مهر ۱۳۹۲
اعتبار:
25
سلام
برای تغییر سایز میتونید از نرم افزار envi استفاده کنین ، مسیرش:
basic tools > resize data
البته از اندازه بزرگ به کوچیک امدن تاثیری روی کیفیت نداره و مگه اینکه برای استفاده های دیگه بخواین
ارسالها: 44
موضوعها: 5
تاریخ عضویت: آذر ۱۳۹۳
اعتبار:
3
ممنون، لطف کردید
این روش رو میدونستم اما میخواستم مطمئن بشم،که منطقی هست ، یه روش دیگه هم به نظرم اومد این بود که ببرم تو جی ای اس و تبدیل به پلیگون کنم و درنهایت به رستر 20 متر تبدیل کنم...
من به خاطر اینکه لایه های اطلاعاتی برای کار پایان نامم از پیکسل سایز 20 متر تشکیل شده، اینم باید 20 باشه به خاطر همین،
ارسالها: 31
موضوعها: 7
تاریخ عضویت: خرداد ۱۳۹۲
اعتبار:
2
با سلام
دوست عزیر در نرم افزار ArcGis بدون تبدیل به پلیگون و با همون فرمت رستر نیز می تونید CellSize رو تغییر بدید. فقط کافیه از لایه رستری Export بگیرید و در پنجره Export سایز آن را تغییر دهید.