جهت استفاده از تمامی امکانات تارنمای انجمن (ایجاد موضوع،دانلود فایل و ...) لازم است،عضویت یک ساله را خریداری فرمائید. برای این کار مبلغ 50 هزار تومان را به کارت 6221061059143315 واریز نموده،سپس نام کاربری خود را به شماره 09128921121 ارسال کنید. 01-07-1402

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال در مورد AHP
(۰۲-۰۷-۱۳۹۳، ۱۲:۲۲ ب.ظ)مهدی مرادی نوشته است: اون فرمولی که شما نوشته بودین جایگزین کردن مقادیر پیکسلی هر زیرمعیار با وزنها بود ولی دراصل باید ضرب کرد!!!
برای مثال برای مکان یابی یک کارخانه یا مدرسه یا هر چیزی دیگه ای که مورد هدف هست وزن معیارها و زیر معیارها را در expertchoice بدست میاریم،مرحله ی بعد در raster cal وزن زیر معیارها به جای مقادیر با تابع con جایگزین و لایه های جدیدی تشکیل میدیم،و در پایان وزن هر یک از معیارها را در این لایه های وزنی ایجاد شده ضرب و با هم جمع میکنیم و مکان مورد نظر مکان مناسب ما در پروسه ی AHP میباشد،اگه دوستان روش دیگه ای در RASTER CALCULAT برای این کار سراغ دارند اطلاع رسانی کنند.
پاسخ
سلام دوستان، می بخشید سوالی داشتم پیرو سوال قبلی که سه سال پیش مطرح شده بوده. می خوام نقشه خطر سیل تهیه کنم با سیستم فازی. اول چند لایه مثل شیب و کاربری اراضی و نوع خاک را در expert choice وزن دهی کردم و زیر معیارها را هم وزن دهی کردم و فکر می کنم آماده برای ورود به محیط جی آی اس شده.در اینجا اول لایه هام رو رستری کردم و بعد reclass و بعد طبق کتاب آموزش مکانیابی خواستم از قسمت option روی add field برم که ستونی باز کنم و بتونم زیرمعیارها را وزن دهی کنم ولی کلا add field غیرفعال است و فکرکردم شاید دلیلش اینست که به لایه ها دست زدم و رستری کردم ولی الان هم می بینم لایه ها قبل از رستری و ریکلاس هم وقتی add field را می زنم صفحه بازشده در آن، در زیر قسمت field property بخش precision نمیاد و بلکه مطالبی تحت عنوان aliasو allow null میاد(غیر از شیب که درست است)
سوالم اینه که آیا روش کارم برای وزن دهی به زیرمعیارها درست است؟ و اگر درست است پس چرا در قسمت field property این اتفاق می افته.
سوال دوم اینکه روش بالا درست تره یا raster calculator? و اگر این روش صحیح است لطفا روش وزن دهی به زیرمعیارها را بفرمایید. ممنون.خیلی عجله دارم.
پاسخ
سلام فکر می کنم باید استارت ادیتینگ کنید تا تو فیلد درست کردن مشکل نداشته باشید زمان ساخت فیلد به نظرم دابل انتخاب کنید که مشکل گیر نکنید
پاسخ
(۰۹-۰۱-۱۳۹۵، ۰۱:۰۴ ق.ظ)coyness نوشته است: سلام فکر می کنم باید استارت ادیتینگ کنید تا تو فیلد درست کردن مشکل نداشته باشید زمان ساخت فیلد به نظرم دابل انتخاب کنید که مشکل گیر نکنید

سلام دوباره و ممنون از پاسخ شما، راستش منم فکرکردم همچین مشکلی هست و استارت ادیتینگ را زدم ولی متاسفانه همچنان در زیر field property همان گزینه های alias و null به جای precision می آید.

(۰۹-۰۱-۱۳۹۵، ۰۱:۲۱ ق.ظ)maryamnaz نوشته است:
(۰۹-۰۱-۱۳۹۵، ۰۱:۰۴ ق.ظ)coyness نوشته است: سلام فکر می کنم باید استارت ادیتینگ کنید تا تو فیلد درست کردن مشکل نداشته باشید زمان ساخت فیلد به نظرم دابل انتخاب کنید که مشکل گیر نکنید

سلام دوباره و ممنون از پاسخ شما، راستش منم فکرکردم همچین مشکلی هست و استارت ادیتینگ را زدم ولی متاسفانه همچنان در زیر field property همان گزینه های alias و null به جای precision می آید.

ببخشید دوباره سوالی برایم پیش اومد مگر نباید حتما باید در زیر field property گزینه precision بیاد؟ یا اگر این موارد بالا که منهم گفتم بیاد مشکلی نیست؟ میشه بیشتر توضیح دهید و همینطور تفاوت short integer و double را بفرمایید. من استارت ادیتینگ را زدم و دابل را انتخاب کردم و با وجود گزینه های null , alias ، ستون AHP هم ایجاد شد و وزن ها را در ستون وارد کردم. که البته در اول به جای همه وزن ها در این ستون null نوشته شده بود و بعد از استارت ادیتینگ، وزنها را به جای null گذاشتم.آیا بنظر شما کار صحیح انجام شده است؟
با تشکر
پاسخ
با سلام
نحوه وزن دهی زیرمعیارها چگونه هست در RASTERCAL
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  راهنمایی جهت حذف عوارض از DEM Zahra530 2 2,283 ۰۸-۱۵-۱۳۹۹، ۰۷:۱۰ ب.ظ
آخرین ارسال: Zahra530
  چرا مقدار ولیو فایل flow accumulation را در مپ الجبرا عدد 2500=> میزنند؟ kimia352 0 1,261 ۱۲-۰۸-۱۳۹۸، ۰۴:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: kimia352
  ترکیب لایه های خطی با حفظ ویژگی عرض هر لایه majidzarean 0 1,599 ۰۶-۰۲-۱۳۹۸، ۰۴:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: majidzarean
  نحوه محاسبه درصد پوشش با NDVI kamkar 0 1,612 ۰۸-۱۲-۱۳۹۷، ۰۴:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: kamkar
  شبکه بندی یک پلیگون و تعیین مختصات جغرافیایی مرکز شبکه ها saharsm 1 2,589 ۰۶-۰۵-۱۳۹۷، ۰۲:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  کپی کردن از یک line feature در arcgis مثلا به تعداد 50 عدد samaa 2 2,763 ۰۳-۲۶-۱۳۹۷، ۰۱:۰۰ ب.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  هزینه پروژه جی آی اس چقدر است؟ کریمی 6 7,491 ۰۳-۲۲-۱۳۹۷، ۰۲:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: nadiri
  آموزش کار با template rahmati-gis 0 1,745 ۱۱-۲۶-۱۳۹۶، ۱۱:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: rahmati-gis
  حذف نقاط در شیپ فایل rza 4 6,550 ۱۱-۱۸-۱۳۹۶، ۱۱:۵۸ ق.ظ
آخرین ارسال: alish
  قرار دادن عکس هوایی بر روی طرح fariba 1 3,248 ۱۰-۱۷-۱۳۹۶، ۱۱:۴۸ ق.ظ
آخرین ارسال: fariba

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

برای عضویت در خبرنامه جی آی اس ایمیل خود را وارد نمایید: