امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کسی در مورد کاربرد Sdi ,gis در امور سازمانهای مالیاتی ؟
#1
سلام، مقاله یا پایان نامه در مورد کاربرد sdi ,gis در امور سازمانهای مالیاتی داره .
بهش احتیاج دارم
پاسخ
#2
SDI و کاربرد های آن

SDI و کاربرد های آن

اطلاعات مکاني يکي از مهمترين و حساس­ترين عوامل تصميم­ گيري و به خصوص تصميم‌گيريهاي اجتماعي، اقتصادي و سياسي در زندگي امروزه مي­باشد. به همين دليل بسياري ازنيازها، اهداف و فعاليتهاي سازمان­هاي مختلف زماني امکان­پذير است که دسترسي به داده­هاي مکاني مناسب و يکپارچه ميسر باشد. اين موضوع به خصوص براي برنامه­ ريز ي هاي کلان بسيارحائز اهميت است.
اين موضوع، باعث توسعه زيرساختارهاي اطلاعات مکاني ( SDI- Spatial Data Infrastructure )، به عنوان يک بستر توانمندسازي ( Enabling Platform ) در جوامع با اطلاعات مکاني ، در سطوح مختلف شده است. به SDI به عنوان مکانيزم پايدار براي اتصال اطلاعات مکاني کاربران و توليدکنندگان داده ها به يکديگر نگريسته مي­شود. کاربران اطلاعات مکاني، به طور پيوسته براي نيازهاي خود احتياج به دستيابي و دسترسي سريع به اطلاعات مکاني دارند ، لذا، SDI مي­تواند کمک شاياني به ساده ­سازي تبادل داده­ها و منابع بين سازمان­هاي مختلف بکند. با توجه به وجود سطح وسيع داده­هاي مکاني، ابزارها و توليدات مرتبط با آنها، توسعه SDI ، به عنوان يک بستر توانمندسازي ، اين امکان را به کاربران مختلف مي ­دهد تا با يکديگر همکاري وسيعتري داشته باشند و به نياز بازار پويا ي کنوني پاسخ بهتري ارائه نمايند
امروزه اهميت راه­اندازي زير ساختارهاي اطلاعات مکاني ( SDI ) جهت تسهيل در جمع­آوري ، نگهداري و تبادل اطلاعات مکان مرجع و داده­هاي مرتبط بيش از پيش مورد توجه واقع شده است. استفاده از SDI به منظور جلوگيري از دوباره کاريها و بالا بردن قابليت هاي نهفته در اطلاعات مکاني و افزايش بهره­وري از سرمايه­ گذاري­هاي انجام شده در جهت دستيابي به اهداف توسعه پايدار در جامعه،لازم و ضرروري است.
کاربردها:
استفاده از SDI ، باعث تسهیل در روند تصمیم­ گیری در کاربردها و فعالیتهای متنوعی می­گردد. زمینه­ های کاربردی SDI شامل :

مدیریت بحران،
آمایش سرزمین،
مدیریت منابع،
مدیریت زمین و کاداستر،
مدیریت منابع آبی و دریایی،
محیط زیست،
دفاع و امنیت،
مهاجرت ،
آمار و برنامه ریزی،
بهداشت و درمان،
برنامه­ریزی اجتماعی،
حمل ونقل،
کشاورزی،
معادن
و موارد دیگر می­باشد.

چرا SDI ؟
تسهیل در تبادل، ادغام و به کارگیری اطلاعات مکانی
افزایش منافع اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی حاصل از سرمایه گذاریهای انجام شده بروی داده­های مکانی موجود توسط سازمانهای مختلف
تسهیل در توسعه بازار اطلاعات و صنعت
ارایه خدمات نوین و بهینه به کاربران با استفاده از فناوری اطلاعات
افزایش امنیت اجتماعی با به کارگیری اطلاعات مکانی در مدیریت بحران
ایجاد فرصت­های جدید شغلی
ارایه خدمات بهینه به کاربران با بهره­گیری از اطلاعات مکانی و بهره­گیری بیشتر از بستر­های توانمندسازی
عوامل توسعه SDI
مراحل توسعه و ایجاد SDI برای هر کشوری وابسته به تاریخچه تولید اطلاعات مکانی، سطح و نوع اطلاعات مکانی موجود، متولیان آن و نیازهای توسعه­ای کشور است. اما به طور کلی، جنبه­های مختلفی اعم از اجتماعی، قانونی، سازمانی و فنی در توسعه SDI باید مورد نظر قرار گیرند.

معرفی SDI و اطلاعات کامل از پروژه در حال اجرا در استان یزد

سطوح SDI
محيط SDI داراي خاصيت سلسله مراتبي (Hierarchy) بوده به اين مفهوم که ارتباط بين سطوح يک جامعه (محلي، شهري و استاني) مختلف آن جهت تبادل اطلاعات و سرويسها در محيطهاي مختلف ، فراهم ميشود(شکل 2). موفقيت در ساخت و بکارگيري يک GIS و همچنين دقت خروجي تحليل هاي آن مبتني بر تامين داده هاي مناسب و دقت اطلاعات ورودي در آن GIS مي باشد. لذا ساخت و بکارگيري يک GIS بر روي بستر SDI از ضريب اطمينان موفقيت بالاتري برخوردار مي باشد. علاوه بر اين خاصيت سلسله مراتبي SDI امکان استفاده از اطلاعات مکاني موجود در آن و تبادل آنها بين سطوح مختلف استان و GIS هاي آن را فراهم ميکند . GIS با بهره گيري و استفاده از پايگاه هاي موجود و تعريف شده در بستر SDI (نقشه هاي توپوگرافي و لايه هاي اطلاعاتي شامل، آب، برق، گاز، عکسهاي هوايي و اطلاعات ديگر) همراه با داده هاي توصيفي مربوط عوارض، امکان ايجاد يکپارچه پايگاه اطلاعات مکاني و توصيفي را فراهم مي کند .از آنجاييکه مديريت و برنامه ريزي بهينه در استان يزد نيز همانند هر جامعه رو به توسعه نيارمند موجوديت و دسترسي به حجم عظيمي از اطلاعات مکاني مي باشد، لذا GIS برروي بستر SDI ميتواند نقش ويژه اي را در جهت ارتقا کيفيت اين مديريت در سطوح مختلف استان ايفا کند.

اجزای SDI
SDI يك شبكه ارتباطي بين پايگاه­هاي اطلاعات، سرويس­ها و خدمات، كاربردها و تكنولوژي و سياستگذاري است که مي‌تواند كيفيت زندگي را به طور كلي بالا ببرد و اين امر از طريق دسترسي به پايگاه­هاي اطلاعاتي دقيق و بهنگام ميسر مي­شود . داده‌ها و اطلاعات در SDI ، شامل داده‌ها و اطلاعات پايه، داده­ها و اطلاعات ادغام شده و سرويس­هاي مرتبط با آنها مي‌باشند. اجزاي اين زيرساختارها شامل داده‌ها و اطلاعات پايه ، نيروهاي انساني(توليدكننده‌ها و استفاده كننده‌ها )، قوانين و سياستهاي دسترسي به اطلاعات، استانداردهاي فني و روشهاي مختلف دسترسي بوده كه هر يك از اجزاء، بسته به شرايط و امكانات موجود يك جامعه، طراحي و ساخته مي‌شوند .

معرفي پروژه استان يزد
دسترسي و استفاده از اطلاعات بهنگام و صحيح يكي از عوامل مهم و حساس در امر تصميم گيري ، مديريت و برنامه ريزي بهينه در دنيا امروز و در سطوح مختلف يك جامعه (شهر،استان، کشور) مي‌باشد. در اين راستا همكاري و تبادل اطلاعات بين ارگانها و سازمانهاي مرتبط با امر مديريت و برنامه ريزي در جامعه از ارکان اصلي اين نوع مديريت مي‌باشد. از طرفي انجام برنامه ريزي جامع و بهينه در يک جامعه در جهت نيل به توسعه پايدار، ايجاد و دسترسي پايگاههاي اطلاعاتي مورد نياز امري است كه از عهده يك سازمان به تنهايي خارج است ،لذا همكاري در سطحي بالا بين ارگانها و سازمانهاي ذيربط از مشخصات ديگر يك جامعه توسعه يافته ميباشد.
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آموزش کار با template rahmati-gis 0 177 ۱۱-۲۶-۱۳۹۶، ۱۱:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: rahmati-gis
  حذف نقاط در شیپ فایل rza 4 369 ۱۱-۱۸-۱۳۹۶، ۱۱:۵۸ ق.ظ
آخرین ارسال: alish
  قرار دادن عکس هوایی بر روی طرح fariba 1 260 ۱۰-۱۷-۱۳۹۶، ۱۱:۴۸ ق.ظ
آخرین ارسال: fariba
Video فیلم های آموزشی کلاسی دکتر خلیل ولیزاده کامران : درس سنجش از دور حرارتی gisrssat 0 248 ۱۰-۱۴-۱۳۹۶، ۰۹:۴۲ ب.ظ
آخرین ارسال: gisrssat
  هاشور زدن نقشه fariba 2 237 ۰۹-۲۱-۱۳۹۶، ۰۸:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: mehran.bagvand
  سوال: نحوه مسدود کردن دسترسی Arcgis به اینترنت samira roshanaie 9 4,404 ۰۸-۲۳-۱۳۹۶، ۱۰:۵۴ ق.ظ
آخرین ارسال: ghezelsofla
  عرصه به اعیان fariba 1 369 ۰۸-۱۶-۱۳۹۶، ۱۰:۴۰ ق.ظ
آخرین ارسال: fariba
  عکس هوایی fariba 4 313 ۰۷-۲۹-۱۳۹۶، ۰۳:۱۰ ب.ظ
آخرین ارسال: fariba
  پرینت نقشه gis fariba 5 579 ۰۷-۲۳-۱۳۹۶، ۰۵:۵۲ ب.ظ
آخرین ارسال: fare
  راهنمایی fariba 0 228 ۰۶-۰۱-۱۳۹۶، ۰۱:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: fariba

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان