امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GIS و مدیریت شهری
#1
ويژگي يك سيستم اطلاعات جغرافيايي شهري كه آن را از ساير سيستم ها متمايز مي كند، توانايي ادغام اطلاعات موجود در منابع متعدد و در سطوح متفاوت مسئوليتها در يك سازمان است.
تابلو برجسته
"مكان" تقريبا، خود نقطه اشتراكي ميان تمامي فعاليتهاي شهرداريها و سازمانهاي محلي است. يافتن مسير خط لوله آب، تعيين ماليات املاك يا اجراي طرح جديدي براي ارائه خدمات عم ومي، مديريت منابع عمومي و سياستگذاري در همه شهرداريها و نهادهاي محلي در سراسر كشور و در تمام جهان مورد بهرهبرداري قرار ميگيرند.
سيستمهاي اطلاعات جغرافيايي را بسياري از شهرداري ها و نهادهاي محلي براي بهبود وضعيت خدمات رساني و تصميماتي كه براي بهبود وضعي ت عمومي اتخاذ مي شوند، به كار مي برند . بسياري از خروجيهايي ازGIS در بخشهاي شهرسازي و مديريت شهري قابل رؤيت هستند . براي مثال، مي توان طراحي و برنامه ريزي براي برق، آبع فاضلاب و گاز شهري را با طراحي و برنامهريزي محلهها و مناطق شهري كه در چارچوب طرحهاي جامع ديده ميشود.
يكي از معضلات شهرهاي كشور، اقدامي عجيب از طرف ادارات مختلف شهر است . ادارهاي شهر را آسفالت ميكند و آسفالت محكم نشده اداره ديگري آن اسفالت را براي لوله گاز ميكند، اداره آبفا همچنين، و اداره برق و .... به نوبت ميسازند و زمين را دوباره حفر ميكنند!! اين عمليات پي در پي و پرهزينه جز با GIS قابل حل نيست . با ذخيره نمودن اطلاعات تمامي شبكه ها اعم از شبكههاي آب، گاز، تلفن و...در GIS اقدامات ادارات با اطلاعات دقيق انجام خواهد گرفت .
بنابراين تعميرات و بازديد مجدد شبكه ها با هماهنگي ساير ارگانها انجام مي پذيرد تا همگي همزمان اموراتي را به انجام برسانند .
كاربرد ديگر GIS در حمل و نقل شهري است كه اولين بخش از بخشهاي مختلف شهرسازي و مديريت شهري است. در اين روش با تعيين نقاط پرترافيك و شمارش وسايل عبوري، مدلي براي تعيين مسيرهايي كه نياز به ساخت معابر جديد دارند انتخاب ميشوند
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  درخواست داده، مقاله و یا "ایده" مرتبط با علوم نظامی MohsenDas 1 88 ۰۳-۰۱-۱۳۹۷، ۱۱:۲۲ ق.ظ
آخرین ارسال: مهریزاد
  GIS چیست ؟ panel123 0 217 ۱۲-۲۱-۱۳۹۶، ۰۱:۵۸ ق.ظ
آخرین ارسال: panel123
  شاخص هندسون marziyeh1989 0 359 ۰۸-۰۳-۱۳۹۶، ۰۲:۰۰ ب.ظ
آخرین ارسال: marziyeh1989
  انجام پروژه های GIS rahmati_gis 0 272 ۰۶-۱۶-۱۳۹۶، ۰۴:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: rahmati_gis
  لیست 60 پایان نامه در زمینه GIS با رویکرد کاربردی در علوم مختلف ali alavi 18 7,373 ۰۶-۱۴-۱۳۹۶، ۰۳:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: wikiooz
  ارایه الگوی بهینه مکان یابی پارکینگ های محله ای........ با استفاده از روش AHP و GIS” farahnaz 1 998 ۰۳-۱۰-۱۳۹۶، ۰۶:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: hamedking2017
  دانلود مقاله isi هوش مصنوعی برای برآورد انرژی مادون قرمز در یک لنگرگاه isi-paper 0 303 ۰۲-۰۴-۱۳۹۶، ۰۷:۲۳ ب.ظ
آخرین ارسال: isi-paper
  آموزش دانلود رایگان مقالات ISI از مراجع علمی جهان mehranmodiri 0 302 ۰۱-۲۲-۱۳۹۶، ۰۲:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: mehranmodiri
  توریسم مذهبی و معنوی sharifpour 0 263 ۰۱-۱۹-۱۳۹۶، ۱۱:۰۲ ب.ظ
آخرین ارسال: sharifpour
  ارزیابی آسیب پذیري شهرها از گسل هاي پیرامونی با استفاده از روش TOPSISدر محیط GISمطال جی.آی.اس 0 370 ۱۱-۱۵-۱۳۹۵، ۱۲:۴۹ ب.ظ
آخرین ارسال: جی.آی.اس

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان