امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سمی واریوگرام
#1
Star 
باعرض سلام و خسته نباشید
ممنون میشم اگر در مورد سمی واریوگرام و اساس کار GIS و هم چنین دلیل و روش درونیابی و کریجینگ مطالبی با ذکر عنوان معرفی کنید.[/size]
پاسخ
#2
مدل سمی واریوگرام(نیم تغییر نما)
سمی واریوگرام تابعی است که نشون دهنده همبستگی مکانی بین نقاط اندازه گیری شده بر حسب مربع تفاض دو نقطه با توجه به جهت و فاصله.سمی واریوگرام کمیتی برداری داره و درجه همبستگی و شبیه بوذن تغییرات را نشان می ده مثالش هم بررسی آلودگی که مثلا همبستگی اون در جهتی بیشتره. این از تعریفش.از فرمولش هم می گذریم.
درون یابی بدست آورن نقاط مجهول بر اساس نقاط معلوم و روش های درون یابی هم زیاد هستند مثل idw,krigingو... کریجینگ مهم ترین و گسترده ترین روش درون یابی آماری هستش کریجینگ روش درون یابی پیشرفته ای هستش که برای داده های که دارای روند موضعی تعریف شده ای باشندمناسب هست و کمترین واریانس تخمین می زند.برای اطلاعت بیشتر به کتاب در امدی بر سیستم اطلاعت جغرافیایی خانم ها بابائی و قهرودی پیام نور مراجعه کنید
روش کارشون هم تو ArCgisساده هست
پاسخ
#3
سمی واریوگرام
پدیده هایی را که در مکانهای نزدیک به هم قرار دارند و شباهت بیشتری تا پدیده هایی که از هم فاصله بیشتری دارند سمی واریوگرام نامیده میشود.خود همبستگی فضایی به فاصله بین نمونه ها وابسته است و با تغییر فاصله تغییر میکند.اگر این تغییرات در خودهمبستگی پایدار باشد به آن ایزوتروپیم میگویند،اما اگر خود همبستگی فقط به فاصله مرتبط نباشد با جهت نیز تغییر کند به آن آنزیوتروپیم میگویند.

کرینجینگ:به روشهای آماری و احتمالی گفته میشود که جزء روشهای جبری و قطعی نیست در واقع این روش از مهمترین و گسترده ترین روشهای ذرونیابی زمین آماری میباشد روش کرینجینگ جواب بهتری نسبت به سایر روشها میدهد.

درونیابی چند جمله ای همگانی:این درنیابی سریع انجام میشود و نتایج این نوع درونیابی یک سطح ریاضی هموار است که روندهای تدریجی در سطح را نمایش میدهد و یک معادله چند جمله ای را در یک سطح واحد پیوسته برآزش میدهد.
درونیابی چندجمله ای محلی:در این روش چندجمله ای معین درون هر همسایگی همپوشانی شده برآزش میشود.این درونیابی سطوحی را تولید میکند که تغییرات محلی بیشتری در این سطوح ایجاد میشود و از این درونیابی زمانی که تغییرات شدید در منطقه وجود دارد استفاده میشود و نسبت به فاصله همسایگی حساس است.
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  باز نشدن arc map آب نگار البرز 3 24 دیروز، ۱۱:۵۹ ق.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  کمک فوری panissa 1 36 ۰۱-۲۹-۱۳۹۷، ۱۱:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  نحوه هیاپیر لینک کردن گروهی maskpm 1 85 ۰۱-۲۶-۱۳۹۷، ۰۱:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  درخواست نقشه GPS kazem 5 296 ۱۱-۳۰-۱۳۹۶، ۰۲:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  وارد کردن مختصات یک نقطه در gis always alone 18 20,979 ۱۱-۲۸-۱۳۹۶، ۱۲:۱۶ ق.ظ
آخرین ارسال: pezhman65
  لینک کردن گوگل ارث به civil3D تی تی 0 164 ۱۱-۲۴-۱۳۹۶، ۰۱:۱۴ ب.ظ
آخرین ارسال: تی تی
  سوال فوری فوری هفده 3 394 ۱۱-۰۴-۱۳۹۶، ۱۰:۳۲ ق.ظ
آخرین ارسال: تی تی
  زمینه کاری مرتبط با رشته تخصصی fariba 1 194 ۱۰-۱۷-۱۳۹۶، ۱۱:۴۷ ق.ظ
آخرین ارسال: fariba
  network analyst و network dataset karimireza 0 216 ۱۰-۱۵-۱۳۹۶، ۰۱:۱۵ ق.ظ
آخرین ارسال: karimireza
  درخواست تصویر dem ده متری مازندران sima_fatehian 0 193 ۱۰-۱۳-۱۳۹۶، ۱۱:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: sima_fatehian

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان