جهت استفاده از تمامی امکانات تارنمای انجمن (ایجاد موضوع،دانلود فایل و ...) لازم است،عضویت یک ساله را خریداری فرمائید. برای این کار مبلغ 50 هزار تومان را به کارت 6221061059143315 واریز نموده،سپس نام کاربری خود را به شماره 09128921121 ارسال کنید. 01-07-1402

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
روش AHP
با سلام
در روش ahp منظور از وزن دهی معیارها چیستو روش مراحل آن در جی آی اس به چه صورتی است و به وسیله کدام ابزارtool box انجام می شود مرسی
پاسخ
با سلام
دوست عزیز برای آشنایی با روش AHP و همچنین روش انجام آن در GIS قبلا توسط دوستان مطالب مفیدی به اشتراک گذاشته شده است. توصیه می کنم AHP و مارینونی را در سایت جستجو کنید و فایلهای به اشتراک گذاشته شده را مطالعه نمایید البته من در ادامه توضیحات مختصری در مورد سوال شما خواهم داد که یک دید کلی پیدا کنید اما پیشنهاد می کنم برای مطالعه تفصیلی تر حتما فایلها را ملاحظه فرمایید
فرایند تحلیل سلسله مراتبی 5 مرحله کلی دارد:
1-ساختن سلسله مراتبی (مشخص کردن هدف-معیارها و زیرمعیارها-گزینه ها)
2-تبیین ضریب اهمیت معیارها و زیرمعیارها (در واقع زمانی از روش های وزن دهی از جمله AHP استفاده می شود که معیارها و زیرمعیارها از اهمیت یکسانی برخوردار نباشند):
-مقایسه دودویی معیارها نسبت به هدف (تشکیل ماتریس مربعی n*n که n تعداد معیارهاست)؛ مثلا اگر چهار معیار داشته باشیم باید یک ماتریس چهار در چهار تشیکل دهیم
-مقایسه دودویی زیرمعیارها نسبت به هر معیار (تشکیل ماتریس های مربعی به تعداد معیارها (البته برای معیارهایی که زیر معیار دارند، ممکن است در ساختار سلسله مراتبی یک یا چند معیار زیر معیار نداشته باشند) که تعداد سطر و ستون های آن با تعداد زیرمعیارهای هر معیار برابر است؛ مثلا اگر دو زیر معیار برای معیار اول داشته باشیم یک ماتریس دو در دو برای مقایسه ضریب اهمیت زیرمعیارها برای آن معیار خواهیم داشت و به همین صورت همان طور که گفته شد باید برای همه معیارهایی که زیر معیار دارند ماتریس تشکیل دهید.
ضریب اهمیت (درایه های ماتریس) با توجه به مقیاس 9 کمیتی ساعتی تعیین می شود.
4-تعیین ضریب اهمیت معیارها و زیر معیارها: بعد از تشکیل ماتریس ها باید ضریب اهمیت با توجه به روش هایی که ساعتی ارائه داده است (معمولا روش بردار ویژه) محاسبه شود. برای سهولت محاسبات از نرم افزارهایی نظیر expert choice یا super decision یا اکستنشن مارینونی استفاده می شود-البته در این مرحله ضریب سازگاری محاسبه می شود که باید کمتر از 0.1 باشد اگر بیشتر بود باید قضاوت های خود را در ماتریسهای تشکیل شده مورد تجدیدنظر قرار داده و مجددا ضریب اهمیت را محاسبه کنید.
5-روی هم اندازی لایه ها در GIS: استفاده از ابزار Spatial Analyst
برای هر یک از زیرمعیارها بایستی نقشه رستری تهیه شود (اگر لایه ها رستری نیستند باید تبدیل به رستر شوند :از convert گزینه feature to raster
سپس reclassify رستر مربوطه (مثلا فرض کنید که هدف مکان یابی سایت صنعتی، معیار خطر زمین لرزه و زیر معیار موقعیت نسبت به گسلهای بزرگ باشد)
حالا می خواهیم زیر معیار موقعیت نسبت به گسل رو reclassify کنیم طبیعتا هر چه فاصله از گسل بیشتر باشه بهتره و گزینه هایی (سایت هایی) که فاصله بیشتری دارند امتیاز بیشتری می گیرند) و به همین ترتیب برای همه زیرمعیارها عمل می کنیم...
برای روی هم گذاری لایه ها، اگر وزنها با expert choice یا super decision محاسبه شده اند از raster calculator استفاده کنید. روی هم اندازی از زیرمعیارها شروع می شود ابتدا زیر معیارها مربوط به هرمعیار تا نقشه رستری هر معیار بدست آید و سپس معیارها تا نقشه مکان یابی بدست آید...
البته اگر از اکستنش مارینونی استفاده کنید نیازی به محاسبه وزن در سایر نرم افزارها و استفاده از raster calculator نیست...نقشه های رستری به اکستنش وارد شده سپس ماتریسی را به شما ارائه می دهد که با وارد کردن هر ضریب اهمیت، معکوس آن درایه در طرف مقایل ماتریس وارد می شود (با توجه به اصل معکوسی AHP)
بعد از تکمیل ماتریس وزن هر زیر معیار و ضریب سازگاری را محاسبه می کند و بعد از اتمام عملیات نقشه مربوط به هر معیار آماده است که در نهایت با تکمیل ماتریس مربوط به معیارها نقشه مکان یابی حاصل می شود.
موفق باشید
پاسخ
سلام
من معیارهای مکان یابی پسماند را به دست آوردم .چطور می تونم با این معیار ها سلسله مراتبی در EXPERT CHOICE بسازم . بعد وزن نهایی که به دست آودرم چطور وارد GIS کنم و نقشه وزن دار به دست آورم
پاسخ
(۰۹-۱۰-۱۳۹۳، ۰۳:۲۶ ب.ظ)جواد نوشته است: سلام
من معیارهای مکان یابی پسماند را به دست آوردم .چطور می تونم با این معیار ها سلسله مراتبی در EXPERT CHOICE بسازم . بعد وزن نهایی که به دست آودرم چطور وارد GIS کنم و نقشه وزن دار به دست آورم

سلام
پیشنهاد میکنم که کتاب "کاربرد GIS در مکان یابی" رو مطالعه کنید. که فکر میکنم در فصل 9 این کتاب یه نمونه موردی رو آورده که خیلی بهتون کمک میکنه.
مؤلفین: محمدعظیمی حسینی، محمدهادی نظری فر و رضوانه مومنی
ناشر: نشر مهرگان قلم
موفق باشید
پرواز را به خاطر بسپار...
پرنده مردنیست
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  راهنمایی جهت حذف عوارض از DEM Zahra530 2 2,447 ۰۸-۱۵-۱۳۹۹، ۰۷:۱۰ ب.ظ
آخرین ارسال: Zahra530
  چرا مقدار ولیو فایل flow accumulation را در مپ الجبرا عدد 2500=> میزنند؟ kimia352 0 1,321 ۱۲-۰۸-۱۳۹۸، ۰۴:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: kimia352
  ترکیب لایه های خطی با حفظ ویژگی عرض هر لایه majidzarean 0 1,651 ۰۶-۰۲-۱۳۹۸، ۰۴:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: majidzarean
  نحوه محاسبه درصد پوشش با NDVI kamkar 0 1,698 ۰۸-۱۲-۱۳۹۷، ۰۴:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: kamkar
  شبکه بندی یک پلیگون و تعیین مختصات جغرافیایی مرکز شبکه ها saharsm 1 2,653 ۰۶-۰۵-۱۳۹۷، ۰۲:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  کپی کردن از یک line feature در arcgis مثلا به تعداد 50 عدد samaa 2 2,843 ۰۳-۲۶-۱۳۹۷، ۰۱:۰۰ ب.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  هزینه پروژه جی آی اس چقدر است؟ کریمی 6 7,623 ۰۳-۲۲-۱۳۹۷، ۰۲:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: nadiri
  آموزش کار با template rahmati-gis 0 1,793 ۱۱-۲۶-۱۳۹۶، ۱۱:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: rahmati-gis
  حذف نقاط در شیپ فایل rza 4 6,727 ۱۱-۱۸-۱۳۹۶، ۱۱:۵۸ ق.ظ
آخرین ارسال: alish
  قرار دادن عکس هوایی بر روی طرح fariba 1 3,363 ۱۰-۱۷-۱۳۹۶، ۱۱:۴۸ ق.ظ
آخرین ارسال: fariba

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

برای عضویت در خبرنامه جی آی اس ایمیل خود را وارد نمایید: