انجمن جی آی اس (GIS)
سوال در مورد AHP - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن جی آی اس (GIS) (http://forum.arcgis.ir)
+-- انجمن: تخصصی (http://forum.arcgis.ir/Forum-%D8%AA%D8%AE%D8%B5%D8%B5%DB%8C)
+--- انجمن: موضوعات عمومی GIS (http://forum.arcgis.ir/Forum-%D9%85%D9%88%D8%B6%D9%88%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C-GIS)
+--- موضوع: سوال در مورد AHP (/Thread-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-AHP)

صفحه‌ها: 1 2

سوال در مورد AHP - احمد مرادی - ۰۲-۰۵-۱۳۹۳

دوستان خسته نباشید یه سوال:
وقتی معیارها و زیر معیارها رو از طریق مدل AHP وزن دهی میکنیم بعد از آن این وزن ها رو چطور باید در نتیجه گیری نهایی اعمال کنیم؟ مثلا لایه ارتفاعی من سه زیر معیار داره بصورت کمتر از 1000 متر بین 1000 تا 2000 و بیشتر از 2000 متر. وزن هر کدوم از این زیرمعیارها رو از طریق مدل AHP بدست می آریم اما چطور اعمال کنیم؟

با تشکر از محبتتون

RE: سوال در مورد AHP - fare - ۰۲-۰۵-۱۳۹۳

(۰۲-۰۵-۱۳۹۳، ۰۲:۱۵ ب.ظ)احمد مرادی نوشته است: دوستان خسته نباشید یه سوال:
وقتی معیارها و زیر معیارها رو از طریق مدل AHP وزن دهی میکنیم بعد از آن این وزن ها رو چطور باید در نتیجه گیری نهایی اعمال کنیم؟ مثلا لایه ارتفاعی من سه زیر معیار داره بصورت کمتر از 1000 متر بین 1000 تا 2000 و بیشتر از 2000 متر. وزن هر کدوم از این زیرمعیارها رو از طریق مدل AHP بدست می آریم اما چطور اعمال کنیم؟

با تشکر از محبتتون

شما میتونید از Raster Calculator یا از Weighted Sum استفاده کنید

RE: سوال در مورد AHP - mahsa.aezzi - ۰۲-۰۵-۱۳۹۳

(۰۲-۰۵-۱۳۹۳، ۰۲:۱۵ ب.ظ)احمد مرادی نوشته است: دوستان خسته نباشید یه سوال:

با تشکر از محبتتون

فکر میکنم این پاور پوینت می تونه کمکتون کنه

RE: سوال در مورد AHP - احمد مرادی - ۰۲-۰۵-۱۳۹۳

شما میتونید از Raster Calculator یا از Weighted Sum استفاده کنید
[/quote]

دوست عزیز با تشکر از وقتی که گذاشتید شما می فرمایید از Raster Calculator استفاده کنم چطوری؟ وزن زیرمعیارهایی (مثلا طبقات ارتفاعی که گفتم) که بدست آودم رو ضرب در لایه کنم خروجی یه لایه داریم (لایه ارتفاع) که میشه خود میعاری که وزن را با خود دارد، حال ارزش خود لایه (ارتفاع) رو که از مدل ahp گرفتیم رو هم باید ضرب در همان لایه ای که از Raster Calculator خروجی گرفتیم ، کنیم؟
بیشتر توضیح بدبد متوجه نمیشم Huh

RE: سوال در مورد AHP - fare - ۰۲-۰۶-۱۳۹۳

شما میتونید وزن های معیارها رو به صورت جدا اعمال کنید اما وقتی زیرمعیار دارید دیگه وزن مربوط به همه زیر معیارهارو باید وارد کنید. از Expert Choice استفاده کردید دیگه؟ این نرم افزار در نهایت وزن هایی که بهتون میده مجموعشون برابر با یک میشه. اگه یه تصویر از وزن هایی که بدست آوردید بزارید بهتر میشه کمک کرد. بازم میگم وزن زیر معیارها رو که مجموعشون میشه یک اعمال کنید اما میتونید واسه معیارها هم این کار رو انجام بدید.

RE: سوال در مورد AHP - مهدی مرادی - ۰۲-۰۶-۱۳۹۳

آقای مهندس فردین درست می فرمایند وزن هر زیرمعیار رو بدست آورد و نهایتا آن وزن ها رو در معیار اصلی تاثیر بدهید. ولی نرم افزار Expert choice تنها برای بدست آوردن وزن هستش ولی برای اعمال وزن براساس متدهای MCDM صورت میگیره.

RE: سوال در مورد AHP - ariani - ۰۲-۰۷-۱۳۹۳

اگه درست متوجه شده باشم مشکل شما نحوه ی اعمال وزن زیر معیارها در Raster Calculator هستش.
برای اعمال وزن زیر معیار ها در Raster Calculator از تابع con استفاده کنید.به عنوان نمونه مثالی که خودتون در بالا در ارتباط ارتفاع آوردید به این صورت محاسبه میشود:

(۰۲-۰۷-۱۳۹۳، ۰۱:۲۹ ق.ظ)ariani نوشته است: اگه درست متوجه شده باشم مشکل شما نحوه ی اعمال وزن زیر معیارها در Raster Calculator هستش.
برای اعمال وزن زیر معیار ها در Raster Calculator از تابع con استفاده کنید.به عنوان نمونه مثالی که خودتون در بالا در ارتباط ارتفاع آوردید به این صورت محاسبه میشود:

یه نکته را هم توجه داشته باشید در اینجا وزن ها را به عنوان نمونه 0.222و 0.333 و 0.444 صدم قرار دادم.

RE: سوال در مورد AHP - مهدی مرادی - ۰۲-۰۷-۱۳۹۳

این فرمولی که شما دوست عزیز در RASTER CAL نوشتید و از ابزار CON استفاده کردید وزن ها رو با مقادیر جایگزین کردین در حالی که باید وزن ها رو به مقادیر ارزشی پیکسل ضرب کنید پس این فرمول درست نیست

RE: سوال در مورد AHP - ariani - ۰۲-۰۷-۱۳۹۳

(۰۲-۰۷-۱۳۹۳، ۰۸:۵۸ ق.ظ)مهدی مرادی نوشته است: این فرمولی که شما دوست عزیز در RASTER CAL نوشتید و از ابزار CON استفاده کردید وزن ها رو با مقادیر جایگزین کردین در حالی که باید وزن ها رو به مقادیر ارزشی پیکسل ضرب کنید پس این فرمول درست نیست

ممنون میشم بیشتر توضیح بدین چطور و با چه روشی وزن زیر معیارها را درRASTER CAL برا لایه ها اعمال کنیم؟؟

RE: سوال در مورد AHP - مهدی مرادی - ۰۲-۰۷-۱۳۹۳

اون فرمولی که شما نوشته بودین جایگزین کردن مقادیر پیکسلی هر زیرمعیار با وزنها بود ولی دراصل باید ضرب کرد!!!