جهت استفاده از تمامی امکانات تارنمای انجمن (ایجاد موضوع،دانلود فایل و ...) لازم است،عضویت یک ساله را خریداری فرمائید. برای این کار مبلغ 50 هزار تومان را به کارت 6221061059143315 واریز نموده،سپس نام کاربری خود را به شماره 09128921121 ارسال کنید. 01-07-1402

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرچم کدوم رشته تو استفاده از GIS بالاست؟
(۰۳-۲۲-۱۳۹۴، ۱۰:۱۲ ب.ظ)moosavi نوشته است: فکر کنم فقط پرچم بچه های مهندسی GIS پایینه و الا مال بقیه همه بالاست Big Grin
در ابتدا نمی خواستم پاسخ بدم و از این همه تعصب تعجب کرده بودم اما زمانی که پست آقای عباسعلی داداشی را دیدم گفتم توضیحی در رابطه با GIS بدهم.

GIS مهندسی در بیان اصلی به صورت بنیادی عمل می کند مثل تعریف و بهینه سازی الگوریتم ها، نوآوری و .. که کلا مختص به هیچ رشته ای دیگر نمی شود. اما چه زمانی در کاربرد ما به بهترین نتیجه می رسیم؟ زمانی که یک متخصص GIS در کنار یک متخصص در یک رشته دیگر در کنار هم با یک هدف مشترک با هم کار کنند. لزوما یک GISMan نمی تواند به تنهایی در شهرسازی یا آبخیزداری با زمین شناسی به خوبی عمل کند مگر با نظر متخصص علم مربوطه. دوستان رشته های دیگر بالطبع در حدی با علم GIS آشنایی پیدا کرده اند که برای اون رشته کافی بوده. فقط زمانی ما حد مطلوب می رسیم که دو مختصص در کنار هم کار کنند.
البته بعضی از دوستان هم جوری جواب دادن که احساس می کردم که موضوع تاپیک این بوده که پرچم کدوم رشته تو استفاده از ARC GIS بالا بوده! که البته اون بحثش جدا هست که با یاد گرفتن یک نرم افزار از یک رشته نمیشه گقت که مختصص اون رشته هستیم.
وجود کلمه Geography لازمه ی اینکه رشته جغرافیا استفاده کننده ی این علم هست و دانشگاه های نقشه برداری این رو به اسم Geospatial تغییر دادند صحیح نیست. با یک جستجو می بینیم که کشورهای خارجی هم از این اسم استفاده می کنند. به این دلیل که این علم به حدی در سایر علوم نفوذ کرده است که دیگر کلمه جغرافیایی بیانگر توان آن نیست. با این علم میتوان هر آنالیزی که مربوط به مکان باشد را انجام داد. به طور مثال کاربرد GIS در تشخیص پیشرفت عوارض پوستی روی بدن. (مکان روی بدن جغرافیاست؟)
همین تغییر نامها در نقشه برداری هم بوده و هست. علم نقشه برداری به حدی گسترده شد که نام Geomatic را روی آن گذاشتند و در حال حاضر زمزمه هایی از تغییر آن به Geoinformatic هست (حال باید تعصب نشان داد و گفت نه! باید همان نقشه برداری باشد؟)
البته نمیدونم بازخورد این پست من چی هست. اما از نظر بک نفر که مهندسی GIS خونده و به صورت کاربردی در رشته خاص یا نرم افزاری یاد نگرفته، این بود.
به قول یکی از اساتید زمانی که توانستید بدون استفاده از نرم افزار ها کار خود را انجام دهید آن زمان می توانید بگویید که تسلط بر GIS دارید.(البته منظور اینکه با توانایی بر تسلط بر روی الگوریتم ها و ... مسلط بر GIS می شوید.)
امیدوارم که دوستان به صورت تعصبی پاسخ ندهند.

با نظرتون موافقم جناب موسوی . اینو شما درست میفرمایید که GISman در کنار متخصص مربوطه معنا پیدا میکنه.
پس دوستان این همه تعصب نشون ندید.
پاسخ

پیام‌های داخل این موضوع
RE: پرچم کدوم رشته تو استفاده از GIS بالاست؟ - توسط masoumeh61 - ۰۳-۲۳-۱۳۹۴، ۰۳:۰۹ ب.ظ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تهیه نقشه شیب ghogha 7 4,205 ۰۸-۰۱-۱۳۹۹، ۰۶:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: ghogha
  لینک بزرگترین گروه GIS ( پرسش و پاسخ ) در تلگرام فردین آژغ 1 3,585 ۰۶-۱۷-۱۳۹۹، ۱۲:۵۰ ب.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  تبلیغات فردین آژغ 0 1,023 ۰۶-۱۷-۱۳۹۹، ۱۲:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  نیاز به نقشه های ،جنس خاک، شیب، جهت شیب و جنس زمین همدان kazem akbari 8 5,935 ۰۲-۰۵-۱۳۹۸، ۱۲:۱۰ ق.ظ
آخرین ارسال: Alireza1373
  تصویر ماهواره ای با کیفیت بالا فردین آژغ 1 3,053 ۱۰-۰۶-۱۳۹۷، ۰۲:۵۰ ب.ظ
آخرین ارسال: mohammad278
  مشکل لایسنس gis 9.3 dehdari70 1 2,806 ۱۲-۰۸-۱۳۹۶، ۰۶:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: مهدی مرادی
  درخواست afsan 5 5,332 ۱۰-۲۰-۱۳۹۶، ۱۲:۱۰ ق.ظ
آخرین ارسال: faeze
  خطای 010267 و 010328 در gis rezashadi 4 7,507 ۰۹-۱۸-۱۳۹۶، ۰۶:۴۷ ب.ظ
آخرین ارسال: erosin
  انجام پروژه های GIS rahmati_gis 0 2,352 ۰۵-۱۳-۱۳۹۶، ۰۷:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: rahmati_gis
  ابزار آب زیرزمینی در GIS HamidKazemitabar 1 2,379 ۰۴-۱۸-۱۳۹۶، ۰۴:۳۵ ب.ظ