جهت استفاده از تمامی امکانات تارنمای انجمن (ایجاد موضوع،دانلود فایل و ...) لازم است،عضویت یک ساله را خریداری فرمائید. برای این کار مبلغ 50 هزار تومان را به کارت 6221061059143315 واریز نموده،سپس نام کاربری خود را به شماره 09128921121 ارسال کنید. 01-07-1402

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
درخواست راهنمایی برای دکترای جی ای اس
به دنبال ثابت کردم چی هستیم؟ اینه بگیم GIS چه معنی میده؟
GIS-RS جغرافیا یک رشته هست! GIS-RS مهندسی هم یک رشته است! GIS مهندسی هم یک رشته است! علوم خاک گرایش سنجش از دور هم یک رشته است! و ...
هر کدوم از این رشته ها برای اهدافی طراحی شده اند!
واقعا چرا اینقدر این موضوع بحث میشه؟!!
چرا بار علمیمون رو زیاد نمیکنیم؟!
GIS جغرافیا یک رشته ای است که با استفاده از GIS نیازهای خودش رو برطرف میکنه و دیدگاه کاملا کاربردی داره و خب نیاز هم هست! خب پس بچه های مهندسی بگن اوه اوه شما رشته ی مارو به سرقت بردید؟!

GIS مهندسی هم رشته ای است که از دیدگاه مهندسی به به این علم نگاه میکنه و اونو ارتقا میده و زمینه را برای استفاده بهتر از GIS در سایر رشته ها فراهم میکنه. مثلا تحقیقاتی که در این رشته انجام میگیره میتونه به عنوانه پایه ی کاربردی در رشته GIS جغرافیا داشته باشه. با مرور دروس GIS مهندسی مثل سرشکنی پیشرفته، جسابگری مکانی و ... متوجه میشید که این رشته اصلا نمیتونه به صورت کاربردی عمل کنه! این رشته باید یه چیزی رو ارائه بده به سایر رشته ها. مثلا پایان نامه ی من میتونه پایه ای باشه برای استفاده در شهرسازی، حمل و نقل شهری و ... من نمیتونم از اینا استفاده کنم تو شهرسازی! نمیتونم استفاده کنم توی حمل و نقل! چرا؟ چون علمشو ندارم!!! ولی علم اینو دارم که یه تکنولوزی جدید یه راهکار جدید ارائه بدم.

نقل قول: بنده همچنان ایمان دارم که بکار بردن سیستم اطلاعات مکانی سرقت بوده و توهین به بنیانگذاران رشته سیستم اطلاعات جغرافیایی و تمام دنیا میباشد

به نظرم شما یکم دیدتون رو وسیع تر کنید. یعنی واقعا اینقدر براتون یک اسم مهم است؟ پس تغییر دهندگان نام رشته مهندسی راه و ساختمان به عمران از خائنین به این رشته بودند.
اگر اینجوری فکر میکنید پس باید کلا رشد علم متوقف بشه.
تغییر اسم یک رشته در طول زمان امری طبیعی هست دوست عزیز. قبلا گفتم و باز هم تکرار میکنم. ماهیت این رشته به گونه ای شده که فقط بحث جغرافیایی بودن نیست ما هر آنچه را که بتوانیم به مکان تخصیص بدهیم ولو نسبی امکان استفاده در سیستم اطلاعاتی دارد.

بله در زیر شاخه جغرافیا بایستی سیستم اطلاعات جغرافیایی باشه چون مربوط به این رشته هست. اما در مهندسی دیدگاه فراتر از مکان جغرافیایی هست به خاطر هم واژه اطلاعات مکانی مناسب است.
اینها رشته هایی هست که تاسیس شده. نباید که ما اینجا در موردش بحث کنیم. شما تشریف ببرید سایت داشنگاه تگزاس میبیند که این رشته با عنوان Geospatial هست و نکته جالبتر اینه که زیر شاخه اقتصاد و سیاست قرار داره! یا دانشگاه هاروارد از واژه Geospatial استفاده میکنه! حداقل اینجا میتونم مطمئنا بگم که در مورد واژه سرقت شما کاملا در اشتباهید. دانشگاه هاروارد، دانشگاه من نیست که سر خود بیاد یه اسمی بزاره! و اینکه گفتید یه توهین به دنیا هست! متعجب شدم که از فردی تحصیل کرده کلماتی کوتاه بینانه میبینیم. اینجور ردیف کردن کلمات در شان یک فرد تحصیل کرده نیست.
حال حاضر هم میبینم که با رشد IT رشته GIS در بطن IT قرار گرفته و کم کم به علم GeoInformatic تغییر می کند.
چیزی نیست که بخوایم تعصبی بشیم! باید تلاش کنیم در هر رشته ای هستیم سطح علمی خودمون رو بالا ببریم. وگرنه من اگر روزی هزار بار هم بگم که من مهندسی خوندم.. چیزی به علمم اضافه نمیشه!

دونستن نرم افزار هم بیانگر داشتن علم نیست! توانایی تجزیه تحلیل، دادن مقاله، ارئه راهکارهای جدید اینها علم محسوب میشن!

در مورد قبولی در سطح دکترای مهندسی GIS شرط ورودی حتما بودن در رشته ی مهندسی نقشه برداری نیست. فقط و فقط توان علمی در همان زمینه ای است که میخواید ورود کنید. مطئن باشید روز مصاحبه وقتی بگید که 5 مقاله ISI در زمینه GIS دارم همه دهنشون بسته میشه. پس بهتره که به حای این صحبتها توانایی علمیه خودمون رو بالا ببریم.

موفق باشید.
پاسخ

پیام‌های داخل این موضوع
درخواست راهنمایی برای دکترای جی ای اس - توسط زهره - ۰۳-۱۴-۱۳۹۳، ۱۱:۲۴ ق.ظ
RE: درخواست راهنمایی برای دکترای جی ای اس - توسط fare - ۰۳-۱۴-۱۳۹۳، ۰۴:۴۲ ب.ظ
RE: درخواست راهنمایی برای دکترای جی ای اس - توسط fare - ۰۳-۲۰-۱۳۹۳، ۱۲:۴۲ ق.ظ
RE: درخواست راهنمایی برای دکترای جی ای اس - توسط moosavi - ۰۵-۱۲-۱۳۹۴، ۰۱:۴۶ ق.ظ
RE: درخواست راهنمایی برای دکترای جی ای اس - توسط fare - ۰۵-۲۴-۱۳۹۴، ۰۲:۰۵ ب.ظ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  کنکور دکترا GIS&RS gisrssat 2 3,770 ۰۷-۱۳-۱۳۹۹، ۰۷:۵۱ ب.ظ
آخرین ارسال: مهدی مرادی
  چه رشته هایی از کارشناسی ارشد میتونن دکترای gisشرکت کنند؟ Ahmadii 0 807 ۰۷-۰۴-۱۳۹۹، ۰۴:۱۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Ahmadii
  مشاوره و کنکور ارشد 95 zand 22 11,292 ۰۸-۲۷-۱۳۹۶، ۰۷:۲۳ ب.ظ
آخرین ارسال: zahrafaghihi
  مقاله درباره gis saeid1989 2 3,587 ۰۷-۰۵-۱۳۹۶، ۰۶:۰۲ ب.ظ
آخرین ارسال: site2017
  سوالات کنکور ارشد Gis از سال 77 تا 93 با پاسخنامه ayob_f 10 11,520 ۰۷-۰۲-۱۳۹۶، ۰۱:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: mrw_45
  فروش کتاب برای کنکوری ها با تخفیف خیلی ویژه Ahoora 2 3,341 ۰۸-۱۸-۱۳۹۵، ۰۴:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: Ahoora
  درصد ارشد سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی سال 95 رامین پاپی 7 4,658 ۰۶-۲۲-۱۳۹۵، ۰۲:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: omidas72
  منابع آزمون دکترا gis یا سنجش از دور sirvan 2 6,573 ۰۵-۰۴-۱۳۹۵، ۰۲:۴۲ ق.ظ
آخرین ارسال: coyness
  رتبه یک GIS -مصاحبه با رامین پاپی فردین آژغ 2 4,991 ۰۴-۰۳-۱۳۹۵، ۰۳:۲۹ ق.ظ
آخرین ارسال: رامین پاپی
  تحلیل کنکور ارشد سنجش از دور سیستم اطلاعات جغرافیایی 95 رامین پاپی 2 2,987 ۰۳-۰۹-۱۳۹۵، ۰۶:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: رامین پاپی

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

برای عضویت در خبرنامه جی آی اس ایمیل خود را وارد نمایید:

Delivered by خبرنامه جی آی اس